İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile tam kapanma sürecinde kapalı olması gereken sektörlerde internet üzerinden satışların devam ettiğini vurgulayan TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Genelgeyle esnafın iş yeri kapalıyken esnafın satamadığı ürünlerin tamamı internetten satılıyor. Lojistik firmaları üzerinden satışlar yapılırken olan yine işyeri kapalı olan esnafa oluyor” diye konuştu.
 
Dev market zincirine binlerce liralık vurgun şoku - Ekonomi Haberleri

"OLAN YİNE ESNAF VE SANATKÂRLARA OLUYOR"

Korona virüs salgınında en çok zarar gören esnaf ve sanatkârlar olurken salgının parlayan yıldızının e-ticaret olarak adlandırılan lojistik ve kargo firmaları olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İçişleri Bakanlığı genelgesi ile Pazar günleri zincir marketler kapalı olduğu halde e-ticaret yapan kargo ve lojistik firmaları aracılığıyla zincir marketler satışa devam ediyor. İnşaat ve imalat dışındaki sektörler kapalı olduğu halde tüm sektörlerde internet üzerinden satışlar yapılabiliyor. AVM’ler kapalı ama AVM’lerde satılan ürünlerin tamamına internet üzerinden ulaşılabiliyor. Olan yine esnaf ve sanatkârlara oluyor. Bir buçuk yıldır esnafın tüm mal varlığı elinden gitti. Üstüne de bir o kadar borçlandı. Pandemi tamamen bitip hayat normale dönse bile esnafın normale dönme ihtimali kalmadı” ifadelerini kullandı.

"BİR TEK ESNAF EVİNDE TAM KAPALIYKEN, DİĞERLERİ OTURDUKLARI YERDEN SATIŞA DEVAM EDİYOR"

İnşaat ve imalat dışındaki sektörlerin kapalı olduğu halde bu sektörlerde satışların nereden ve nasıl yapıldığını merak ettiklerini ifade eden Palandöken, “İçişleri Bakanlığının genelgesi ile birçok sektörde tam kapanma ve yasaklamalar geldi. Bu sektörler kapalıyla internet üzerinden de olsa satışlar nasıl yapılabiliyor? Faturayı, fişi kim nasıl kesiyor? Kargoya malları kim, nasıl teslim ediyor? Bu işleri yapanlar evlerinden nasıl çıkıp işyerlerine gidebiliyor? Ayakkabıdan beyaz eşyaya, bisikletten piknik malzemesine kadar aklınıza gelen her şey internet üzerinden alınabiliyor ve öyle birkaç gün içinde de değil, birkaç saat içinde adrese teslim ediliyor. Bu durumda da bir tek esnaf evinde tam kapalıyken, diğerleri oturdukları yerden satışa devam ediyor. Madem bu sektörlerde tam kapanma var, bunların yaptıkları satışlar hem Hazine ve Maliye Bakanlığınca hem de İçişleri Bakanlığınca incelenmeli ve yasak kapsamında olan bu sektörlerde ve yasak günlerinde satışların nasıl yapılabildiğinin hesabı sorulmalı” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.