Kenan KUTAY

KADINLAR Basketbol 2018-2019 Basketbol Süper Ligi için start verildi. Ligin yarışında 14 kulüp var. Mersin BŞB.Spor, Hatay BLD.Spor, Botaş, İÜBSK, Canik Belediyespor, Kırçiçeği Bodrum Basket, Beşiktaş, Galatasaray, İzmit Belediyespor, Gündoğdu Adana Basket, Fenerbahçe, OGM Ormanspor, Kayseri AGÜ, Çukurova Basketbol çemberler arasında yarışacak.
ADANA önceleri Botaşspor ile kadın basketbolunda yer aldı. Bu kulüp kurum ekibi olarak tüzük gereği Adana’dan Ankara’ya alındı. Adana kadın basketbolunda tekrar yer alabilmek adına, Adana BŞB. Başkanlığı tarafından “Adana ASKİ” kulübü oluşturuldu. 2017-2018 sezonunda, antrenör problemi yaşadığından Galatasaray karşılaşmasını “hükmen” kaybetti. Bu yenilgi sonrası oynanan diğer maç serilirinde de yeterli ve galip gelecek sayılar elde edemedi. Başarısız oldu. Bir alt kümeye düştü. Adana Basketbol Ailesi bu yarışın içinde olabilme adına “Adana Basketbol Spor Kulübü” Adana ASKİ Kulübü’nün küm düşmesiyle basketbol mücadelesinde eksiklik hisseden Adana, kadın basketbolunun mücadelede olmaması nedeniyle üzüntü içine girdi.
AGİAD eski başkanlarından “Mehmet Işıkay” TBF’nun desteği ile “Mersin Basketbol Kulübü’nün” Adana’ya getirilmesi yönüne gidildi. Bu kulüp bir genel kurul sonrası “Adana Basket Kulübü” olarak TBF birimlerine bildirildi. Böylece bu seride Adana basketbolsuz kalmadı. Giderler konusunda yaşanacak maddi problemlerinde karşılanması adına, yerinde yapılan
son hamle ile “Gündoğdu Holding Kolej” birimleri, Yönetim Kurulu Başkanı “Gökhan Gündoğdu” Adana Basket Kulübü’nün ön bölümüne “Gündoğdu” ifadesini ekletti ve sponsor oldu. 2018-2019 sezonunda kadın basketbolu çemberler arasında “Gündoğdu Adana Basket” olarak lanse edilme şansı buldu.
FİKSTÜR gereği ligin I.Haftası’nda Gündoğdu Adana Basketbol, Kocaeli deplasmanında İzmit Belediyespor karşısına çıktı. Ne var ki karşılaşmayı 83-75 kaybetti. II.Hafta’da Fenerbahçe, Adana’ya gelecek. İki pota arasında yeni bir heyecana tanık olunacak. Sonrasında Çukurova Belediyespor, OGM Ormanspor, Kayseri AGÜ, Galatasaray, Kırçiçeği Bodrum Basketbol, İÜBSK, Hatay BŞBspor, Mersin BŞBspor ve ligin 11.Haftası’nda Adana doğumlu, Ankara temsilcisi olan Botaşspor, Adana’da “Gündoğdu Adana Basketbol” pota çekişmesi salon parkesine yansıyacak. Bu heyecanlı maçın ardından, Canik Belediyespor müsabakası deplasmanda oynanacak. Ligin ilk devresi Beşiktaş maçıyla kapanacak.
KADROYU deneyimli basketbol antrenörü “Olcay Orak” çalıştırmakta. Yardımcı antrenör olarak “Bilfen Erkek Basketbol Kulübü’nü” çalıştıran antrenör “Ömer Çetin” üstlendi.. Kadrosunda Kübra Yiğit, Gabriele Marginean, Lauren Ervin, Olesya Malashenko, Lucie Melek Bouthors, Brittany Boyd, Bensu Zereyak, Manolya Kurtulmuş, Zeynep Kalbisağde, Nur Nihat Dabakoğlu, Deniz Çatalbaş, Luci Bouthors, Sevgi Tonguç… isimleri yar alan Gündoğdu Adana Basket ilk müsabakasında Kocaeli’nde 83-75 yenildi. İlk periyot 24-15 ev sahibi lehine, ikinci periyot ise 13-23 şeklinde Gündoğdu Adana Basket lehine tamamlandı. Devre 37-38 olarak 1 sayılık farkla Gündoğdu’nun önde olduğunu gösterdi. III. Periyot 21-17 olunca İzmit Belediyespor 58-55 öne geçti. Son çeyrek 25-20 ve müsabaka 83-75 şeklinde noktalandı. Gündoğdu Adana Basket kızları 25 kez denediği “üçlük” atışın 10’unda isabet kaydetti. 18 faul ile oynadı. 34 ribaunt elde etti. İzmit Belediyespor’dan White (31), Gizem yavuz (22), Marina Baş (15) sayı kaydında bulundu. Galibiyete giden yolda pay sahibi oldular.
KOCAELİ’nde “Gündoğdu Adana Basket Kulübü” adına; Nur Nihan (19), Gabriela (19), Lauren (13), Olesia (7), Brittany (7), Zeynep (5), Manolya (5) sayı ile oynadı. Müsabakanın akışında 8 sayı geride kalan “Gündoğdu Adana Basket” haftaya Adana’da Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı Adana ASKİ Atatürk Spor Salonu’nun da Hatay BŞB.Spor’a 61-47 kaybeden Fenerbahçe ile oynayacak.