ADANA ALEVİ PLATFORMU BİRİNCİ ÇALIŞTAYINI YAPTI

Adana Alevi Platformu Yaklaşık 12 yıl önce Türkiye’de bir ilk olarak Adana’da faaliyete başlamıştı. Adana Alevi Platformu, 17 dernek ve vakıftan oluşmuş, Alevi İnancı ve Alevi Kültürüne sahip amaçlardoğrultusunda kurulan demokratik kitle örgütlerinin bir araya gelerek amaç ve eylem birlikteliği oluşturmak üzere kurulmuştu.

Resim önizlemesi

Adana Alevi Platformu, 1 Ekim 2021 tarihi itibari ile yeni çalışma ve faaliyet dönemine yeni dönem sözcüsü ve dönem sözcü yardımcısının görevlendirmesini yaparak başladı. Bu doğrultuda 09.10.2021 tarihinde 1. Adana Alevi Platformu çalıştayını gerçekleştirdi.  Dönem sözcülüğü görevini Sıtkı Keskin, dönem sözcü yardımcılığını Hamit Karaoğullarından üstlendi. 

Resim önizlemesi

ÇALIŞTAYDA;

Yürütme kurulu, İnanç Komisyonu, Basın Komisyonu, Eğitim-Kültür Komisyonu gibi çalışma grupları kurularak bir yıllık çalışma programını planladı. Çalıştay sonrasında Adana Alevi Platformu tarafından yayınlanan raporda: her fırsatta Alevi inancına ve kültürüne sonuna kadar sahip çıkarak sadece Adana’da değil Tüm Türkiye’de Alevilere ve inancına yapılan haksızlıkların karşısında durulacağını, Alevilerin ortak sorunu olan laikliğe ve Anayasa’ya ters düşen zorunlu din derslerinin kaldırılması, Cem evlerinin ibadethane kabul edilmesi, Kamuda bu güne kadar ihmal edilen temsiliyetlerin sağlanması için sonuna kadar çalışacağını ve eşit yurttaşlık hakkından hareketle yapılan haksızlıklara topyekün karşı duracakları belirtildi.

Adana Alevi Platformu, projelendirmesini Seyhan Belediyesi ile ortak yaptığı ve geçtiğimiz aylarda hizmete açılan Haneden Mahallesi’ndeki Selman-ı Pak Kültür Merkezi’nde faaliyetlerine devam edecek. Platform sözcüsü Sıtkı Keskin ise Hz. Ali’nin “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” şiarıyla her türlü haksızlığın karşısında duracağını, inanç değerlerine sahip çıkacağını, hizmetleri ve çalışmalarıaksaksız sürdüreceğini belirtti.

ADANA ALEVİ PLATFORMU

1-ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ

2-AKKAPI KÜLTÜR YAR. DERNEĞİ

3-EHLİBEYT İNANÇ EGİTİM KÜL. VAKFI

4-AKDENİZ VAKFI  

5-DERSİMLİLER DERNEĞİ   

6-ALEVİ KÜLTÜRÜNÜ ARAŞTIRMA DERNEĞİ  

7-SİVAS SERİNYAYLA DAY. KÜL. DERNEĞİ

8-YÜREĞİR CEM EVİ   

9-ARAP HALKI ALEVİLERİ DAY. DER.  

10-DEMOKRATİK ALEVİ DERNEĞİ 

11-KARAYUSUFLU SOS. YAR.  EĞİTİM KÜL. DERNEĞİ

12-KAYIŞLI MAH. EĞİTİM KÜLTÜR DERNEĞİ 

13-VARTOLULAR DERNEĞİ

14-BULAMLILAR DERNEĞİ   

15-HACIBEKTAŞİ VELİ ANADOLU KÜL. VAKFI CEYHAN ŞB. 

16- ŞAKİRPAŞA CEM EVİ 

17-KARATAŞ CEM EVİ