VALİ DEMİRTAŞ; “SEVİNCİMİZİ PAYLAŞALIM”
Valisi Mahmut Demirtaş, bayramların köklü inanç ve kültür medeniyetimizin ön önemli değerlerinden olduğunu söyledi.
Vali Mahmut Demirtaş, Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Vali Demirtaş'ın mesajı şöyle:
"Birlik ve beraberlik duygularını pekiştiren, millet olma iradesini en üst düzeyde hissettiren, kırgınlıkları affettiren bayramlar, köklü inanç ve kültür medeniyetimizin en önemli değerlerindendir. Umutların yeşerdiği, iyilik ve güzelliklerin filizlendiği bu bayram günlerini, el ele vermenin ve ortak değerlerimizi güçlendirmenin bir vesilesi olarak görmeliyiz. Kurban ibadetinin ihtiyaç sahibi kimselere ulaşmak ve sahip olduğumuz nimetleri başkalarıyla paylaşabilmekle gerçekleşeceğinden hareketle bu kutsal günleri; taşıdıkları anlam ve öneme uygun olarak kutlamalı, özellikle bu günlerde birbirimize karşı sorumluluklarımızı daha çok hatırlamalıyız. Milli ve manevi değerlerimize sahip çıktığımız ve hayatımıza sevgi, saygı, yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü duygularını egemen kıldığımız sürece daha güzel bir dünyaya ulaşacağımız kanaatindeyim. Bununla birlikte bizler büyük bir teslimiyet ve gönül huzuru içinde kurban ibadetimizi ifa edip kurbanımızı mazlum, mağdur ve yoksul kardeşlerimizle, komşularımızla, akrabalarımızla, dostlarımızla paylaşmanın sevincini yaşarken tüm İslam dünyasının da aynı huzur ve sevinci yaşamasını umut ediyorum."

BAŞKAN KARALAR’IN KURBAN BAYRAMI MESAJI
Bayramların sevgi, kardeşlik ve umut anlamına geldiğini belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, sosyal dayanışma ruhunu üst düzeye çıkartıp, kırgınlıkları bir kenara bırakıp birbirimize sıkı sıkıya sarılma zamanı olduğunu söyledi.
Başkan Zeydan Karalar yayınladığı mesajda; “Bayramlar, sevgi, kardeşlik ve umuttur. Bayramlar kırgınlıkların bir kenara bırakıldığı, sosyal dayanışma ruhunun arttığı günlerdir.
Bayramlar birliktir, beraberliktir. Bayramlar kimseyi kimseden ötekileştirmeden insanların kardeşçe birbirine sımsıkıya sarıldığı günlerdir. Kurban Bayramı’nı içten duygularımla kutluyor, ülkemize ve tüm İslam dünyasına bayramın mutluluk, esenlik ve barış getirmesini diliyorum" ifadelerine yer verdi.

BARUT; “AYDINLIK GÜNLERE UMUDUMUZ VAR”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, herkesin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, “Bayramlar berekettir, yardımlaşmadır, dostluktur. Güzel ülkemizde tüm milletimizin huzur barış ve mutluluk içinde nice bayramlara erişmesi dileğiyle bayramınız kutlu olsun” dedi.
Kurban Bayramı dolayısıyla açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, hoşgörünün egemen olduğu bayramlarda küskünlüklerin ve dargınlıkların sona erdiğini, paylaşma, sevgi ve dayanışmanın öne çıktığını anımsattı. Ülkemizin son dönemlerde çok büyük bir ekonomik ve siyasi krizle karşı karşıya olduğunu anımsatan Barut, “ancak yılmak yok, umutsuzluğa kapılmak yok, baharı ve yazı getiren yerel seçimlerin arkasından yapılacak ilk genel seçimlerde de Adana ve Türkiye’nin geleceği aydınlık olacak, bizim aydınlık günlere olan umudumuz var” diye konuştu.
Herkesin Kurban Bayramı’nı kutladığını belirten Ayhan Barut, “Kurban bayramı nedeniyle yollarda olan vatandaşlarımızı trafik kurallarına uymaya davet ediyorum. Bayram heyecanını ve mutluluğunu kazasız belasız yaşamaları ve üzüntü verecek her hangi bir olumsuzlukla karşılaşmamalarını temenni ediyorum. Cennet vatanımızda açlık ve yoksulluğun sona erdiği hak, hukuk ve adaletin hakim olduğu insanların ayrıştırılmadan, ötekileştirilmeden huzur içinde yaşadığı nice bayramlara erişmek dileğiyle; Mübarek Kurban Bayramınız kutlu olsun. İyi bayramlar dilerim” şeklinde konuştu.

BULUT; “MUTLULUKLAR ÇOĞALDIKÇA BAYRAM OLUR”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut Kurban Bayramı sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Mesajında “Mutluluklar çoğalır ve çoğaldıkça bayram olur” diyen Burhanettin Bulut şunları kaydetti.
Tüm vatandaşlarımızı ortak duygularda buluşturan ve kenetlenmesini sağlayan bayramlar, birlik ve beraberliğimizi güçlendiren, yardımlaşma ve dayanışmayı artıran kutsal günlerdir.
Nefretin yerini sevgiye bıraktığı, dargınların barıştığı, acı ve kederin paylaşıldığı bayramların özünde, dayanışma, hoşgörü, barış ve mutluluk vardır.
Bu duyguları yoğun olarak yaşadığımız bir bayramı daha hep birlikte karşılamanın mutluluğu içindeyiz.
Bu bayramda bölgemizde ve ülkemizde yaşanan acı olayların son bulduğu, gözyaşının yerini sevince bıraktığı, işsizliğin, yoksulluğun, baskıların ve yasakların son bulduğu, demokrasiyi, adaleti ve barışı büyüten bir ülke ve dünya özlemimi bir kez daha yineliyorum.
Kurban Bayramı’nın tüm halkımıza barış ve huzur getirmesini umut ediyorum.
Tasada ve kıvançta ortak olan ulusumuza huzur, barış ve mutluluk getirmesini diliyor, Adanalı hemşerilerimin ve ulusumuzun Kurban Bayramı’nı kutluyorum.

AKAY’DAN BİRLİK BERABERLİK VURGUSU
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında bayramların ulusal birliğin, toplumsal dayanışmanın, barışın ve huzurun simgesi olduğunu söyledi. Başkan Akay mesajında şunları kaydetti: “Dargınlıkların, küslüklerin sona erdiği bayramlar toplumsal birliğimizin, bütünlüğümüzün sağlanmasında çok önemli ve özel günlerdir. Kurban Bayramı’nın toplumdaki ayrışmayı sonlandırma, çağdaş, demokratik, laik, refah ve daha yaşanabilir bir ülke hedefimize ulaşma konusunda toplumsal birliğimizi sağlamaya vesile olması en büyük temennimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam aleminin mübarek Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, bayramın ülkemizin ve milletimizin birlik ve beraberliğini pekiştirmesini, Adana’mıza, ülkemize ve İslam Âlemine hayırlar getirmesini diliyorum.”

BAŞKAN KOCAİSPİR'DEN BAYRAM MESAJI
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Kocaispir yayınladığı mesajda tüm İslam alemine sağlıklı ve mutlu bayramlar dilerken vatandaşların yollarda dikkatli araç kullanmasını tavsiye ederek ''Bayramlar gülerek kutlanır. Ağlayarak değil. Kurbanla birlikte ocaklarınızda sevgi, huzur,mutluluk ve birlik beraberliğiniz daim olsun.'' dedi.
Başkan Kocaispir açıklamasında Paylaşmanın, kardeşliğin ve dostluk köprüleri inşa etmenin diğer adı olan Kurban Bayramı'na erişmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.Mübarek Kurban Bayramınızı, en kalbi duygularımla tebrik ediyor; bayramın, ülkemizle birlikte tüm İslam âlemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Bayramlarımız, kardeşlik bilincimizi yenileme, aramızdaki muhabbet ve dayanışmayı pekiştirme vesilesidir. Bayramlar aynı zamanda bir gönül kazanma seferberliğidir.
Bu bayramda, muhtaçların hanelerine, muhabbet ve sevinç taşımalıyız. Kurban ibadetiyle bizden istenen, elimizle birlikte gönlümüzü de birbirimize açmak, gönülden verebilmektir.Evinde ve yatağında ziyaretçi bekleyen insanlarımızı hatırlamalı; kimsesizlerin, ihtiyaç sahiplerinin kapılarını çalmalı, yüzlerinin gülmesine ve ümitlerinin yeşermesine vesile olmalıyız.
Kurbanlarımızın Allah katında makbul olmasını diliyor, huzur ve saadet dolu bir bayram geçirmenizi Rabbimden temenni ediyorum. Bu vesileyle kıymetli hemşerilerimizin aziz milletimizin ve tüm İslam âleminin Kurban bayramının mübarek olmasını Cenabı Allahtan dilerim.

ULUDAĞ; ”HAYIRLARA VESİLE OLSUN”
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda kardeşlik ve dayanışmanın zirveye çıktığı bir kurban bayramına ulaşmanın sevincini tüm Adanalılar ve Sarıçamlılarla birlikte yaşadıklarını söyledi. Başkan Uludağ, “Bir mübarek Kurban Bayramına daha ulaşmanın heyecanı ve mutluluğu içindeyiz. Bu önemli ve anlamlı günlerin Sarıçam, Adana, ülkemiz, İslam âlemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.
Başkan Bilal Uludağ, yardımlaşma, dayanışma ve şefkat duygularının zirveye ulaştığı dini bayramlarımızdan olan mübarek Kurban Bayramı için yaptığı açıklamada ise şu görüşlere yer verdi:
“Daha nice bayramlara sağlık, mutluluk ve huzur içinde ulaşmayı Yüce Allah’tan temenni ediyorum. Bayramlar; insanlar arasında karşılıklı sevgi ve saygı bağlarını pekiştiren, dargınlıkları unutturup barıştıran, birlik ve beraberliği, bir arada yaşama arzusunu kuvvetlendiren, milli ve dini duyguların, örf ve adetlerin uygulandığı, toplumda millet olma bilincinin şekillendiği ve güçlendiği müstesna günlerdir.
İnsanı insan yapan değerlerin ve erdemlerin yoğun olarak yaşandığı günler olan bayramlar, toplumsal hayatımız açısından da çok büyük bir öneme ve değere sahiptir. Bu vesileyle tüm hemşerilerimizin ve Türk İslam âleminin bayramını en içten duygularla kutluyorum.”

KADİR AYDAR’DAN BAYRAM MESAJI
Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar Kurban Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Aydar yaptığı açıklamada, “Bayramlar, toplumda karşılıklı sevgi ve saygı bağlarını pekiştiren, dargınlıkları unutturup barıştıran, kardeşçe kucaklaştıran, birlik ve beraberliği, bir arada yaşama arzusunu kuvvetlendiren müstesna günlerdir. İnsanı insan yapan değerlerin ve erdemlerin yoğun olarak yaşandığı günler olan bayramlar, toplumsal hayatımız açısından da çok büyük bir öneme ve değere sahiptir” dedi.
Başkan Aydar, “Bayramlar birlik içinde olmak ve dostlukların canlanması, üzüntülerin yerini sevincin alması, yardıma muhtaç olanlara yardım elinin uzatılması açısından bir fırsat olarak görülmelidir. Kurban Bayramı'nın bütün insanlığımızın kalplerinin birbirine yakınlaşmasını sağlamasını temenni ediyor, bu düşüncelerle başta hemşehrilerimin ve tüm İslam âleminin Kurban Bayramı'nı kutluyor, bayramın herkese sağlık ve huzur getirmesini temenni ediyorum.'' ifadelerini kullandı.

TOPUZ; “İNANÇLARA BAĞLILIĞIN GÖSTERGESİ”
Başkan Topuz Kurban Bayramı vesilesi ile bir mesaj yayımladı.
Başkan Topuz Mesajında ; “ Bayramları inanç, birliktelik ve yardımlaşma duyguları ile gelen huzurun, en derin hissiyatı ile kutlarız. Büyüklerimizden edindiğimiz örf ve adetler neticesinde saygı ve sevgi ile beraberliğin en yoğun yaşandığı günlerden olan Kurban Bayramı aynı zamanda İslam âleminin inançlarına bağlılığının göstergesi olmaktadır. Birlik ve beraberlik içerisinde manevi duyguların yoğunluğunun yaşandığı bu özel günlerde sevginin ve mutluluğun paylaşılması ile sorunlarımızın azalacağı göz önünde bulundurularak, huzur ile tüm İslam âleminin Kurban Bayramını kutluyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” Dedi.

ÇELEBİ’DEN TOPLUMSL DAYANIŞMA VURGUSU
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, bayramların birleştirici, bütünleştirici yanına dikkati çekip, toplumsal dayanışmaya vesile olması dileğiyle İslam dünyasının Kurban Bayramını kutladı.
CHP Adana İl Başkanı Çelebi, Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında, şu ifadelere yer verdi:
“Bayramların birlik-beraberliğin pekiştirildiği, dargınlıkların sona erdirildiği anlamlı ve bir o kadar da önemli günlerdir. Savaşın ve şiddetin hüküm sürdüğü dünya coğrafyasında, tüm insanlığın ihtiyacı olan, bayramların bu yanıdır. Başta halkımız olmak üzere tüm İslam aleminin Kurban Bayramını savaşların sona erdiği, insanların daha özgür yaşadığı, demokrasinin gerçek anlamda yaşam bulduğu, ülkemizde ve dünyada barışın, adaletin ve eşitliğin hakim olduğu bir dünya dileğiyle, dostluk, kardeşlik ve dayanışma duygularıyla kutluyorum” dedi.

ÇGC; “KURBAN BAYRAMI SADECE KURBANIN PAYLAŞILMASI DEĞİLDİR”
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) kurban bayramı sebebiyle bir yazılı açıklama yaptı. ÇGC açıklamasında şunları kaydetti.
“Bir bayramı daha idrak etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Halkımızın ve Adanalı hemşehrilerimizin Mübarek Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Dini bayramlar; toplumsal yaşamımızın en müstesna günlerindendir.
Birlik ve beraberliğin gelişmesi, kardeşlik duygularının herkesi sarıp sarmalamasına vesile olur. Ulvi duyguların ve maneviyatın ön plana çıktığı günlerdir. Kurban Bayramı; sadece kurban etinin paylaşılması değil, dayanışmanın, sevgi ve saygının da göstergesi olmalıdır. *** Dört bir yanımız sorunlarla dolu.
Yanı başımızda; Suriye ve Irak’ta oluk oluk kan dökülüyor... Demografik yapılar bozuluyor, sınırlar yeniden çiziliyor, iç içe yaşayan halklar birbirine düşman ediliyor. İç karışıklığın, bozulan ekonominin, kaybedilen birlik ve beraberliğin getirdiği sonuç da; malesef kan, gözyaşı, işgal ve parçalanma oluyor. Bugün dünyanın dört bir yanında mazlum milletler; aynı kaderi paylaşıyor... Ülke olarak her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan dönemlerden geçiyoruz. Dini ve milli bayramlarımızın; ihtiyacımız olan barış ve kardeşliğe, birlik ve beraberliğe vesile olmasını diliyoruz.
Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz, toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkiliyor. Basın sektörü de bu olumsuzluğun en yoğun yaşandığı meslekler arasında. Her geçen gün maliyetlerin artması, gelir kaynaklarının azalması sektöre darbe vururken, çalışma alanlarının daraltılması, baskıların artması da basın çalışanları açısından çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Ülkemizin basın özgürlüğü karnesi maalesef çok kötü...
Dünya basın özgürlüğü sıralamasında en gerilerde yer alıyoruz. Onlarca gazeteci yazdıkları yazılardan, yaptıkları haberlerden ve çizdikleri karikatürlerden dolayı dört duvar arkasında özgürlüğünden mahrum edilmiş durumdadır. Yüzlerce gazeteci de yargılanmaktadır. Demokrasideki 4. güç olmak bir yana; basın, adeta kuşatılmış, görevini yapamaz hale getirilmiştir. Birçok yayın organı ya sindirilmiş ya da satın alınmak suretiyle susturulmuştur.
Yerel basının; yayın hayatını sürdürecek kaynaklara yönelik kısıtlamalar gündeme getirilmiş, Anadolu’da yüzlerce gazetenin kapısına kilit vuracak duruma düşürülmüştür. Basın çalışanları her türlü özlük haklarından mahrum olarak, çok zor koşullarda çalışmakta, çoğu zaman evine ekmek götüremez haldedir.
Ülkemizdeki birçok kurum gibi basın da içine düşürüldüğü bu durumda güvenirliliğini kaybetmiş, böylelikle de ülkemizdeki demokratik süreç akamete uğratılmıştır. Başta makina parkı ve kağıt girdileri sübvanse edilmeli, uygun kredilerle yerel basın desteklenmelidir. Şu unutulmamalıdır ki; basın özgürlüğü olmayan ülkede, demokrasiden asla bahsedilemez. Basın özgürlüğü önündeki engeller bir an önce ortadan kaldırılmalı, çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik adımlar atılmalıdır.
Dostluklara, güzelliklere, barış ve kardeşliğe vesile olması temennisiyle Adanalıların ve basın çalışanlarının Mübarek Kurban Bayramı’nı en içten duygularla kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyoruz...”

KUTLUCA; “BAYRAMLAR DAYANIŞMA VE PAYLAŞMA GÜNLERİDİR”
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Adana Şube Başkanı Yakup Kutluca bayramların sevgi, saygı, dostluk, barış, beraberlik ve yardımlaşma duygularının öne çıktığı günler olduğunu söyledi. Kurban Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yayınlayan Başkan Kutluca; bayramların, birlik, mutluluk ve bir paylaşım olduğunu belirterek; “ Bayramlar, milli ve dini duyguların yoğunlaştığı, inanç ve geleneklerin heyecanla yaşandığı, toplumda milli birlik şuurunun daha da kuvvetlendiği, mutluluk, dayanışma ve paylaşma günleridir. Bayram süresince görevi başında olan güvenlik görevlilerine, zabıta, itfaiye ve sağlık personeli ile tüm kamu çalışanlarına bu kutsal gündeki görevlerinde başarılar diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm İslam alemi ile hemşehrilerimin mübarek Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyorum“ dedi.

SÖZÜTEK; “KURBAN BAYRAMI BARIŞA VE KARDEŞLİĞE VESİLE OLSUN”
Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, bayramların birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın pekişmesi için eşsiz bir fırsat olduğunu söyledi.
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, Adanalıların Kurban Bayramını kutlarken, akraba ziyareti ve tatil için yola çıkacak sürücüleri de uyardı.
Kurban Bayramının ülkemize ve tüm insanlığa barış, huzur getirmesini temenni eden Birlik Başkanı Nihat Sözütek, "Sevgi, saygı ve hoşgörü atmosferinin yoğun olarak yaşandığı, dargınlıkların ve kırgınlıkların unutulduğu, kardeşlik duygularının zirveye ulaştığı bir Kurban Bayramı’na daha kavuşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Kurban; yardımlaşmadır, dayanışmadır, yoksulların sevindirilmesidir. Sevginin, saygının ve hoşgörünün, yardımlaşma duygusunun yoğun olarak yaşandığı bu anlamlı ve özel günlerde, akraba ve komşularımızın yanı sıra kimsesizlerimizi de ziyaret ederek Kurban Bayramı’nı ruhuna uygun yaşamaya özen göstermeliyiz" dedi.
Mesajında kazasız, belasız, bir bayram yaşanması temennisinde bulunan Adana ESOB Başkanı Sözütek, "Başta şehit aileleri, gazi ve yakınları olmak üzere, esnaf, sanatkarlarımızın, Adanalı hemşerilerimizin, milletimizin, İslam aleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, ülkemize birlik, dirlik, tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum. Bu vesile ile vatan uğruna şehit olmuş tüm kahramanlarımızı rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyor ve acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.

MUSTAFA AYDAR; “BAYRAMLAR HERKESE SAĞLIK VE HUZUR GETİRSİN”
Ceyhan Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Aydar , Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımlayarak, tüm İslam aleminin ve Ceyhanlı hemşerilerinin Kurban Bayramı’nı kutladı.
Başkan Mustafa Aydar , bayramlar çok özel günlerdir. Milletimizin birlik ve beraberliği, kardeşlik ve dayanışma ruhu bayram günlerinde daha da gelişir ve pekişir.Kurban Bayramı’nın sevginin ve kardeşliğin en yüksek düzeyde hissedileceği, milletçe birlik ve beraberliğimizi sağlayan değerlerimizin her yönüyle yaşanacağı günler olarak geçmesini temenni ediyorum.
Sevgi dolu, huzur ve mutluluk içinde nice bayramlar geçirmek dileğiyle başta Ceyhan’lıhemşerilerimin , Üyelerimizin ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı kutluyor, bayramın herkese sağlık ve huzur getirmesini diliyorum.

KAPLAN; “KRİZE ÇÖZÜM VAR”
Vatan Partisi Adana İl Başkanı Selver Kaplan, Türk halkı kurban bayramını kutlamaya hazırlanırken ekonomik kriz ve işsizlikle de mücadele ettiğini söyledi. Başkan Kaplan Kurban Bayramı sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı ve şunları kaydetti.
“Bir taraftan Türk-İş e bağlı kamu İşçilerinin uyuşmazlık kararlarının tutulduğu, anlaşmaların yapılamadığı, üreticinin ürettiği malın karşılığını alamadığı bir kriz dönemi yaşıyoruz.
Ekonomik kriz ile birlikte kağıt krizi de yaşayan ulusal ve yerel basın neredeyse çalışamaz hale geldi. Bu krizlerin çözümü üretmektir ve örgütlü olmaktır.
Vatan Partisi’nin krize çözümü var, önümüzdeki günlerde “Üretim Devrimi ve Kurultayları” yapmaya hazırlanıyoruz.
Bu müjdeyi verirken tüm halkımızın Kurban Bayramını kutlar, Üreten, Birleşen, Bağımsız, Başı Dik Türkiye’de, nice bayramlar dileriz.”