Korona virüs pandemisiyle neredeyse 1 yılı evde geçiren insanlar aldığı kilolardan kurtulmanın yollarını arıyor. Yaz mevsimi yaklaşırken Kilo problemi yaşayan herkesin en büyük hayali fazlalıklarından en kısa sürede kurtulmaktır. Ancak hızlı kilo vermek, şok diyetle karıştırılmamalıdır ve bir uzman yardımıyla bu yönteme başvurulmalıdır. Peki hızlı kilo vermenin yolları nelerdir? Kilolarımızdan kısa sürede nasıl kurtulabiliriz? İşte hızlı kilo verme yöntemleri!

ŞEKER VE TATLIDAN UZAK DURUN

 kalori değeri yüksek ancak faydalı olmayan bu gıdaları hayatınızdan çıkarmalısınız. Şeker bunlardan birisidir. Meyve ve sebzelerden alınan şeker gerekli olan miktardır bunun yanında ayrıca şekerli gıda tüketerek kilo almaya zemin hazırlıyoruz. Özellikle gazlı ve şekerli içecekler hem alışkanlık yapıyor hem de vücuda çok fazla şeker yüklemesi sağlıyor. Bunun yanında şekerin her girdiği yiyecek oldukça kalorisi yüksek gıdalardır.

Hızlı kilo vermek isteyenler dikkat ile ilgili görsel sonucu

SPOR YAPMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN

 eğer kalori düşürmeniz zor oluyorsa aldığınızı yakmanız için egzersiz yapmak yardımcı olacaktır. Ancak bunun için etkili bir egzersiz yöntemi bulmalısınız. Ancak daha önce egzersiz yapmadıysanız basit hareketlerle başlayın sonra ısındıkça daha etkili hale getirin. Hem egzersiz yaparsanız kilo vermeden kaynaklanan vücuttaki deforme olan kısımları sıkılaştırma imkanı da bulursunuz.

NİŞASTALI GIDALARI HAYATINIZDAN ÇIKARIN

 nişasta içeren her türlü gıda( beyaz ekmek, makarna,pirinç ) rafine edildiği için oldukça zararlıdır. Ancak doğal olan nişastalı gıdalar, (mercimek,kuru fasulye, kepekli ekmek) tüketildiğinde sağlıklı olacaktır.

karbonhidratlı gıdaların yerine protein içerikli beslenmek oldukça sağlıklıdır ve kilo vermede daha çok yardımcı olur. Protein metabolizmayı hızlandırır ve yağ yaktırır.

DOĞAL YAĞ İHTİYACINIZI KARŞILAYIN

ancak sağlıklı ve likit yağ tüketmek fayda sağlar. Katı yağlar ise oldukça zarar vericidir. Balık, ceviz, badem ve fındık yiyerek günlük yağ ihtiyacınızı alabilirsiniz.

GÜNLÜK ORTALAMA KALORİ MİKTARINI AŞMAYIN

günde alınması gereken kalori miktarı diyet yaparken dikkat edilmelidir. Yani alacağınız kalori ile yakacağınız kalori miktarını dengeli bir sisteme oturtmalısınız. Yani günlük almanız gereken kalori miktarının 500 kalori altında almanız gerekmektedir. O nedenle ne kadar hızlı kilo kaybı olmasını isterseniz günlük alınan kalori miktarı düşürülmelidir.

HIZLI KİLO VERMEK İÇİN BUNLARI MUTLAKA YAPIN

1-Düzenli uyku uyumaya çalışın

2- Yaptığınız diyet hakkında notlar alın.

3- Stresten uzak durmaya çalışın.

4- İştahınızı kesecek yiyeceklere listenizde yer verin.

5- Öğünlerinizde yediğiniz porsiyonları küçültün.

6-Öğünlerinizi düzenli olarak atlamadan uygulayın.

7- Atıştırma alışkanlıklarınızdan vazgeçin ya da sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.

Eğer sistemli bir şekilde diyet programı uygularsanız hem hızlı hem de sağlıklı kilo verirsiniz.