KÖŞGER, “CUMHURİYET’İMİZ BAKİ KALSIN”
Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, yayımladığı mesajla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.
Vali Köşger, mesajında, Milli Mücadele sonunda kurulan Cumhuriyetin, "Ya istiklal ya izmihlal" tercihiyle baş başa bırakılan milletin, adeta küllerinden doğuşunu, her türlü imkansızlığa rağmen neleri başarabileceğini tüm dünyaya açıkça gösterdiğini belirtti. Vali Köşger mesajına şöyle devam etti.
“Aziz milletimizin dünya üzerindeki birçok ülkeden daha fazla şansa sahip olmasına vesile olan, bizlere bırakılan en değerli mirasımızın, Cumhuriyet’imizin ilan edilişinin 100. yıl dönümünü kutluyor olmanın coşku, sevinç ve gururunu milletçe yaşıyoruz.
Hiç şüphesiz ki Cumhuriyet; Türk milletinin en değerli hazinesi, ecdadından kalan kutsal bir değer ve geleceğimize yön veren kıymetli bir pusuladır. Yüce milletimiz bir asırdan beri daima bu güç etrafında birleşmiş, asırlık bir çınarın gölgesinde dinlenircesine Cumhuriyet’imizden güç ve ilham almıştır. Varlığıyla bizleri ihya eden Cumhuriyet de kurulduğu günden bugüne gücünü daima devletimiz ve milletimizden almıştır.
Kuruluş ve kurtuluşumuzun mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yüce milletimize duyduğu sonsuz güvenle çıktığı Millî Mücadele yolunda ecdadımızın gösterdiği büyük kahramanlık, fedakârlık ve mücadele azmiyle tüm dünyaya örnek teşkil edecek bir kurtuluş destanı yazılmıştır. Dünya tarihine altın harflerle kazınan bu destan, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturmuştur. Devletimizin attığı birçok adım ve gerçekleştirdiği birçok faaliyetle 100 yıldır daha da güçlenen ve köklenen Cumhuriyet’imizin ışığında bugün ‘Türkiye Yüzyılı’na giriyor olmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz. Ülkemizi geçmişten geleceğe taşıyan, adeta asırlık bir köprü vazifesi gören Cumhuriyet’imizin ikinci asrının ‘Türkiye Yüzyılı’ ile taçlanması amacıyla ülkemiz, devletimiz ve milletimiz adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürecek, yurdumuzu her yönüyle muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne taşıyacağız.
İkinci yüzyılımızın başlangıcı olan bugün dahi, ülkemizin her bir ferdi İstiklal Harbi ruhuna sahiptir. Yüce milletimizi ayakta tutan ve Türkiye Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılacak olan yine bu ruhtur. Bu ruh; ecdadımızdan bizlere yadigâr kalan kıymetli bir hazine, yüzyıllar geçse bile aziz milletimize yol gösterecek kapsamlı bir yol haritasıdır. Bu noktada bizlere düşen en önemli vazifelerden birisi de bizlerden sonraki nesillerimizin de aynı bilince ve hissiyata sahip olarak yetişmelerini sağlamaktır. Bu konuda aziz milletimizin tüm fertlerinin üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğine olan inancım tamdır.
Dünya üzerinde yaşanan krizlerin ve savaşların bizlere Cumhuriyet’imizin kıymetini bir kez daha ispatladığı bir dönemi yaşadığımız bugünlerde tüm dünya devletlerinin daha sağduyulu ve medeni hareket etmelerini temenni ediyor, gerçekleştirilen saldırılar sonucunda Gazze’de hayatını kaybeden binlerce Filistinli kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Geçmişten bugüne zalimin karşısında, mazlumun yanında duran Devletimizin, tüm dünya ülkelerine karşı sergilediği adaletli ve kararlı tutumun bir ülke için çok değerli olduğunu belirtiyor, bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyete gönül veren Adanalı hemşehrilerim başta olmak üzere tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı canıgönülden kutluyorum. Vatanımızı düşman işgalinden kurtarma planını kentimizde gerçekleştiren Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman silah arkadaşlarını, kurtuluş mücadelesindeki kahramanlıkları ve Cumhuriyet’in kuruluşuyla birlikte gerçekleştirilen tüm modernleşme hamleleriyle Türkiye’ye örnek olan Adanalıları, bu toprakları bizlere vatan kılmak uğruna korkusuzca ölüme koşan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, kıymetli gazilerimizi şükran ve minnetle yâd ediyorum.
Cumhuriyet’imizin 100. yıl dönümü kutlu, Cumhuriyet’imiz baki olsun!”

KARALAR; CUMHURİYET SONSUZA KADAR VARLIĞINI SÜRDÜRECEK"
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, "Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yıldönümü’nü büyük bir gurur ve sevinç içinde kutluyoruz" dedi. Yazılı bir açıklama yapan Zeydan Karalar şunları kaydetti.
"Biliyoruz ki Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gittiği sürece, Cumhuriyetimiz sonsuza kadar varlığını sürdürecektir.
Mustafa Kemal Atatürk, “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözüyle milletine olan inancını ve güvenini, Cumhuriyetin sonsuza kadar varlığını sürdüreceğine inancını çok uzun süre önce dile getirmiştir.
Cumhuriyet sayesinde bugün halk çocukları ülke yönetiminde pay sahibi olabiliyor, şehirleri ve ülkeyi yönetebiliyor, vatandaşlarımız da memleketi kimin yöneteceğine karar verebiliyor.
Esir edilmek, toprakları elinden alınmak istenen milletine, Kurtuluş Savaşı ile yeniden bir vatan armağan eden, ardından ülkesini Cumhuriyetle taçlandıran Mustafa Kemal Atatürk, halkına özgürlüğün, demokrasinin, çağdaşlığın yolunu açmıştır.
Bugün ülkemizin çevresindeki birçok noktada savaş, kan ve gözyaşı olduğunu görüyoruz. Cumhuriyetimiz bizleri tüm bunlardan da koruyan en önemli nimetimizdir.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, milletine gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için Cumhuriyetimizi korumak, geliştirmek ve her geçen gün daha güçlü hale getirmek zorundayız.
Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyor olmamız, coşkumuzu, sevincimizi, gururumuzu ve kararlılığımızı artıyor.
Bu vesileyle ülkemizi düşman işgalinden kurtaran ve bizlere Cumhuriyetle taçlanmış bir vatan bırakan Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun…"

SÜMER; “CUMHURİYET VAZGEÇİLMEZİMİZDİR SEVDAMIZ 100 YAŞINDA”
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Sümer mesajında şu ifadeleri kullandı.
“Cumhuriyet, bu toprakların en önemli kazanımıdır. Cumhuriyetimizin bize kazandırdıkları, imparatorluğun, modern bir devlete dönüşmesi ve bugünkü seviyeye ulaşması, tüm dünyanın örnek aldığı bir başarı ve onur tablosudur.
Aziz milletimiz, verdiği mücadele ile birey olma hakkını kazanmış, Cumhuriyetimizin kuruluşundaki ortak duygular ve hedef etrafında kenetlenerek bugünlere gelmiştir.
Ülkemizin temel harcı her zaman Cumhuriyet bilinci olmalıdır. Bugün geldiğimiz noktada ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılar herkesin malumudur. Ancak bu sıkıntıları aşacak olan Cumhuriyet ve demokrasi bilinciyle yine bizleriz. Her alanda daha da gelişmiş müreffeh bir Türkiye’ye ulaşacağımıza yürekten inanıyoruz.
Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi, herkesin ortak değeridir. Millî egemenliğimizi yorulmadan her zaman koruyacak ve sahip olduğumuz değerlere bağlılığımızı devam ettireceğiz. Kişiler gelip geçici olsa da Cumhuriyetimiz ilalebet payidar kalacaktır.
Tüm dünyaya ve sömürgeye karşı verdiğimiz asil mücadelenin vücud bulmuş hali ve insanlık değerlerini baş tacı eden Cumhuriyet Bayramımız hepimizin en kıymetlisidir.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizin kazanılmasında mücadele vermiş tüm kahramanlarımız, şehit ve gazilerimizi minnetle anıyor, Yüce Milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. “

BULUT; “CUMHURİYETİMİZİN 100.YILI KUTLU OLSUN”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
CHP’li Bulut’un mesajı:
Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamanın onurunu, mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz.
Atatürk’ün en büyük iki emanetinden biri olan Cumhuriyet, “bilhassa kimsesizlerin kimsesi” bir çağdaşlaşma devrimidir. Ekonomiden eğitime, tarımdan şehirciliğe, kültürden sanata bir ulusun yeniden varoluşudur.
Temelinde, “Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti, eşitlik” anlayışı olan Cumhuriyet, karanlığa bir başkaldırı, aydınlığa doğan bir güneştir. İçeride egemenliğimizin, dışarıda bağımsızlığımızın simgesidir.
Cumhuriyet değerlerini aşındırmak, Cumhuriyet’in kurucu felsefesi ve ilkelerini ortadan kaldırmak için beyhude çabalar içerisinde olanlar bilmelidir ki Cumhuriyetimiz ilelebet var olacak, Atatürk ilke ve devrimlerine olan bağlılığımız kararlılıkla sürecektir.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, en büyük bayramımızdır.
Cumhuriyetin 100. yılını bahaneyle geçiştirmek isteyenlere karşı bizler, ellerinde bayrak, kalplerinde Atatürk sevgisiyle sokağa dökülen milyonlarla, meydanlarda, fener alaylarıyla, coşkuyla kutlayacağız.
Varlıklarını, oturdukları koltukları Atatürk’e ve Cumhuriyete borçlu olduğunu inkâr edenlere sözümüz, “Bir asırdır, bizim için Cumhuriyet asıldır!”
Ülkemizin üzerine kâbus gibi çöken “Tek Adam” rejimine karşı; bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran ve bugünlere taşıyanların kararlılığıyla değişecek, yenilenecek ve yeniden başaracağız.
Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını demokrasi ile taçlandıracağımıza olan inancımla Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Atatürk’e, kahraman silah arkadaşlarına, şehitlerimize, gazilerimize sonsuz minnet ve şükranlarımı sunar; ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla kutlarım.
Yaşasın Cumhuriyet!

ŞEVKİN; “İLELEBET PAYİDAR KALACAK”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş yıldönümünü büyük bir onur ve gururla kutladıklarını bildirdi.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusun topyekün mücadelesiyle küllerinden doğan bir Cumhuriyetin 100. Yılına ulaşmasının son derece değerli olduğunu kaydeden Dr. Şevkin, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında, Cumhuriyetimizin 100. Yılında onurluyuz, gururluyuz” ifadelerini kullandı.
Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan tüm insanlara emaneti olan Cumhuriyetin 100. yılında yeni bir anlayış ve yeni bir çağdaşlaşma modeliyle geleceğe emin adımlarla ilerlemek gerektiğini kaydeden Dr. Şevkin, “Ulusumuzu bu bilinçle aydınlanmaya, çağdaşlaşmaya, Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda ilerlemeye ve Muasır Medeniyetler seviyesine ulaşma yönündeki amacına uygun hareket etmeye çağırıyorum” dedi.
Cumhuriyetin ruhunu anlayıp içselleştirerek yaşatma gerekliliğini her geçen gün daha çok hissettiğimiz bu süreçte Türkiye Cumhuriyeti’ni müreffeh bir ülke haline getirmenin, başta siyasiler olmak üzere herkesin ortak görevi olması gerektiğini ifade eden Dr. Şevkin, “Laik, Cumhuriyetçi, Atatürkçü, ilerici ve devrimci genç nesillerle ikinci yüzyılımızı taçlandıracağımıza inanıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı, Cumhuriyetimizin 100. Yılını coşkuyla kutluyorum. Onurlu bayramımız kutlu olsun” diye konuştu.
CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, 100 yıllık genç Cumhuriyetin ilelebet payidar kalacağını sözlerine ekledi.

BARUT; "BİR ÇİFT MAVİ GÖZÜN İZİNDEYİZ"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Cumhuriyet'in 100'üncü yılını büyük bir gurur, onur ve coşkuyla kutladıklarını söyledi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 100'üncü yıl dolayısıyla çok daha anlamlı hale geldiğini ifade eden Ayhan Barut, "Cumhuriyetimizi ikinci yüzyılında mutlak suretle demokrasiyle taçlandıracağız! Bir asırlık gururumuz, 100 yıllık onurumuz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun" dedi.
"Kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyet çok yaşasın" diyen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, 100'üncü yılını dolduran Cumhuriyet ve Türkiye için bu sene 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda sorumlulukların daha da arttığına vurgu yaptı. Türkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza dek yaşayacağını bildiren Barut, "Bağımsızlık aşkıyla yanıp tutuşan yürekler, yedi düvelin işgalinden görkemli bir kurtuluş mücadelesiyle bize Türkiye Cumhuriyeti'ni armağan etti. Kula kulluk dönemi bitti, egemenlik halka verildi. Ulu Önderimiz Atatürk'ün öncülüğünde kurtuluş ve kuruluşun partisi CHP ile aydınlık yarınlara kulaç attı ülkemiz. Çok badireler atlattı, nice sorunları aştı. Bugün de güzel ülkemiz oldukça güç, hayli sorunlu, acılı ve bir o kadar da zor bir dönemden geçiyor. Nasıl budasalar da körpe dallarımızı, her şeye inat elbette kanayan yaralarımızı saracağız" diye konuştu.
Her şeye rağmen Türkiye Cumhuriyeti'nin dimdik ayakta olduğuna işaret eden Ayhan Barut, konuşmasını şöyle sürdürdü;
"Biz her zamanki gibi ülkemiz ve yarınlarımız için Kuvayi Milliye ruhuyla direnmeye devam edeceğiz. Onlar da biliyor ama en çok biz biliyoruz; Düştüğümüz yerden kalkarak bitimsiz yürüyüşümüzü Cumhuriyetimizin 100. yılında zaferle taçlandıracağız. Kırıldığımız noktadan kök salıp yeniden boy vereceğiz. Kara kışın ardından çiçeğe durmak için özveri ve sabırla bekleyen kardelenler misali, zemheriye inat boyun eğmeyen çiğdem gibi dimdik duracağız. Umudumuz sonsuz, düşlerimiz varsıl, hayalimiz büyük. Elbette başaracağız! Partimizi ve ülkemizi değişimle, yenilenmeyle, dönüşümle, demokratik temeller üzerinden yeniden ayağa kaldıracağız. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. CHP de herkesin partisidir. Bu gerçek ışığında yürümeye, bir çift mavi gözlü devin izinden gitmeye devam edeceğiz."
Türkiye Cumhuriyeti'ni, Ulu Önder Atatürk'ün kutsal emanetlerini ve ölümsüz eserlerini koruyup geliştirmek için mücadelenin sürdüğüne değinen Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Partimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümsüz ilkelerine sıkıca sarılarak, bilime, hoşgörüye, barış ve kardeşliğe yaslanarak daha çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Değişim, dönüşüm, yenilenme, ilerleme, zafer ancak ve ancak çalışmayla olacak. Kader gayrete aşıktır. Artık bugün ve geleceğin Adana ve Türkiye'sini daha yaşanabilir kılmak, aydınlık yarınlara kavuşmak için çok nedenlerimiz var. Yolun sonu bahar. Bize yılgınlık ve yorgunluk yakışmaz. Bize her şeye inat başarmak, başarmak için de mücadele etmek yakışır. Çünkü biz Kuvayi Milliyecilerin torunlarıyız. Şimdi mücadele bayrağını daha yukarı taşıyoruz. Sonunda kazanan halkımız ve ülkemiz olacak. Tüm bu duygularla Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını, asırlık yaşını büyük bir gurur ve onurla kutluyoruz. Ulu Önderimiz Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi minnetle anıyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Çok yaşasın Cumhuriyet. Nice 100 yıllara Cumhuriyet!"

ÇETİN; “SONSUZA DEK CUMHURİYET”
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Büyük Önder Atatürk’ün ilkelerine her zaman bağlı kalacaklarını ve O’nun kurduğu cumhuriyetin sonsuza dek yaşayacağını söyledi.
Cumhuriyetin ilanının 100. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da başladığı Kurtuluş Savaşı’nı 9 Eylül’de düşmanı İzmir’de denize dökerek görkemli bir zaferle sonuçlandırdı. Cephedeki savaş bitmişti ama şimdi yeni bir mücadele başlıyordu. O da Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktı. Bunun için de ülkesinin kurtuluşu için büyük fedakarlıklarda bulunmuş halkının en iyi şekilde yönetilmesini istiyordu. Halk iradesine en uygun sistemin cumhuriyet olduğunun bilinci ile yeni idare şeklini yıllar öncesinden kafasında şekillendirmeye başlamıştı. Bu idare sisteminin a.dı cumhuriyetti. Kurtuluş Savaşı’nın ardından çok geçmeden cumhuriyeti ilan etti” dedi.
29 Ekim 1923’te cumhuriyetin ilanının ardından 100 yıl geçtiğini anımsatan böylece bir asır önce Büyük Önder Atatürk’ün, Türk milletini kulluktan bireye, ümmetten millete dönüşümü sağladığını belirten Başkan Soner Çetin, “Kimsesizlerin kimsesi olan cumhuriyete bundan tam 100 yıl önce ilan edildi. Bize düşen cumhuriyete her koşulda sahip çıkmak, Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerlemektir. Büyük Önder’in ifade ettiği gibi ‘Cumhuriyet fazilettir’. Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti korumak, kollamak ve geliştirmek bizim en büyük sorumluluğumdur. Cumhuriyet; Türk Milletinin varlık sebebidir. Cumhuriyet varsa biz varız. Yaşasın cumhuriyet” şeklinde konuştu.
Başkan Soner Çetin, “Bu vesile ile Türk Milletinin ve Çukurovalı hemşehrilerimin Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyor, cumhuriyet coşkusuna her vatandaşımızın ortak olmasını diliyorum. Cumhuriyeti bizlere armağan eden Büyük Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet, şükran ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı

AKAY; “CUMHURİYET BİR UYGARLIK PROJESİDİR”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri olan Cumhuriyetin bir uygarlık projesi olduğunu belirterek, “Cumhuriyet bilim ve aklın yolunun seçilişi; çağdaş uygarlık düzeyine ulaşıp onu aşma çabası ve binlerce yıla dayalı şanlı tarihimizin bir kilometre taşıdır. Cumhuriyet ile aydınlanmanın kapısı açılmıştır. Cumhuriyetimiz 100 yıldır ayakta ve sonsuza dek yaşatacağız” dedi.
Başkan Akay, Cumhuriyetin 100.yılı dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında, Cumhuriyetin emperyalizme karşı verilen ve tüm dünyaya örnek olan bir bağımsızlık mücadelesi sonrasında şekillenen bir uygarlık projesi olduğunu söyledi.
Cumhuriyetin, emperyalizm karşıtı olup ayakta kalan tek yönetim şekli olduğunun altını çizen Başkan Akay, “Cumhuriyetimiz otel lobilerinde değil, canla, kanla, inançla savaş alanlarında kurulmuştur. ‘Ya istiklal ya ölüm’ denilerek başlayan ve tüm vatan sathına yayılan var oluş mücadelesi sonucu dünyada ilk kez emperyalizme karşı bir başarı elde edilmiştir. Kazanılan bu zaferle yetinilmemiş, gerçek zaferin bir ulusun topyekûn kalkınması, onun çağdaş dünya içerisinde yer alması olduğu düşünülmüştür” diye konuştu.
Cumhuriyetin, tüm insanlığın özlemini çektiği toplumsal düzenin hem ulusal hem de evrensel boyuttaki gereklerini gerçekçi bir biçimde karşılayacak nitelikte tasarlandığını kaydeden Başkan Akay, “Cumhuriyet bilim ve aklın yolunun seçilişi; çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma hatta onu aşma çabasıdır. Binlerce yıla dayalı şanlı tarihimizin bir kilometre taşıdır. Cumhuriyet ile aydınlanmanın kapısı açılmıştır. Cumhuriyetin kuruluşunda siyasal, ekonomik, kültürel bağımsızlık ayrılmaz bir bütün olarak düşünülmüştür. Cumhuriyet hukukun, bilimin, özgürlüğün, özgür birey olmanın yoludur” şeklinde konuştu.
Cumhuriyetin aklın ve bilimsel bilginin ışığında, toplumun beklentisine uygun gerçekçi bir yol izleyerek, çağdaş bir uyanışa ve silkinişe yol açtığına işaret eden Başkan Akay, “Cumhuriyeti anlama ve onu yaşatma konusunda hepimize her yurtsevere bir görev olarak düşüyor. Bizler bu yolda var olduk, var olmaya devam edeceğiz. Mustafa Kemal’in dediği gibi ‘Durmayalım, düşeriz’.” ifadelerini kullandı.
Cumhuriyeti sonsuza dek yaşatma kararlığında olduklarını vurgulayan Başkan Akay, “En büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramımızın 100.yılını kutluyor, ülkemizin kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, mücadele arkadaşlarını, vatan için canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle, rahmetle anıyorum” dedi.

KOCAİSPİR’DEN ‘29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’ MESAJI
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, ‘29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Kocaispir, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmanın sevinci, coşkusu, heyecanı ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyet; tarih boyunca yazılan kahramanlık destanının taçlandığı bir anıt; bağımsızlık, eşitlik ve özgürlük idealleriyle dolu bir miras ve ülkemizin küllerinden doğduğu, aziz milletimizin kaderinin değiştiği kurtuluş mücadelesinin tacıdır.
Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘En büyük eserim’ diye nitelendirdiği Cumhuriyet; bağımsızlığımızın ve özgür bir Türkiye’nin teminatıdır. Bu yüzden O’nu daima daha ileri noktalara taşımak, bunun için var gücümüzle çalışmak, bizim için bir zorunluluktur. Çünkü biliyoruz ki; vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır. Bu bilinçle; her gün bir basamak daha yükselmek, emanetçisi olduğumuz mirası bizden sonraki nesillere daha iyi koşullar altında teslim etmek için azimle çalışmaya devam edeceğiz.
Bu vesile ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; kahraman mücadele arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, Cumhuriyetimizin sonsuza kadar yaşayacağına olan inancımızla, tüm hemşehrilerimin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.”

ULUDAĞ; “CUMHURİYETİMİZ SAYESİNDE GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ”
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ Cumhuriyetin kuruluşunun 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Uludağ mesajında, 29 Ekim 1923'te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, Türk milletinin azmi ve kararlılığıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, kuruluşunun 100. yılında 'Türkiye Yüzyılı ülküsü' ile her geçen gün büyüyerek, gelişerek ilerlediğini ve geleceğe umutla baktığını belirtti.
Türk milletinin tarih yolculuğundaki varoluş mücadelesinin cumhuriyetin ilanı ile taçlandırıldığına vurgu yapan Başkan Uludağ mesajında “ Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıl dönümünü bu yıl da milletçe büyük bir heyecan, coşku ve gururla kutluyoruz. Cumhuriyetimiz, tarihten silinme, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bir dönemde Ulu Önderimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ diyerek tarih sahnesindeki hükmünü sürdüren devletimizin ve milletimizin en büyük kazanımıdır. Bu kazanımı yaşatmak ve yarınlara aktarmak ta bizlerin en başta gelen asli görevidir. Bu doğrultuda millet olarak birlik içerisinde, daha çok çalışarak, daha çok mücadele ederek ve Cumhuriyetimize ve onun değerlerine daha çok sahip çıkarak, 'Türkiye Yüzyılı ülküsü' ile yolumuza devam etmeliyiz. Bu anlamda bugün ihtiyacımız olan şey birbirimize her zamankinden daha fazla kenetlenmek, birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmektir” ifadelerine yer verdi.
Başkan Uludağ, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, dünyada ve bölgede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, her geçen gün büyüyerek, gelişerek ilerlediğinin ve geleceğe umutla baktığının altını çizdiği mesajını şu sözlerle tamamladı “ Bağımsızlık düşüncesi ile inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, istiklal mücadelesini zafere ulaştıran birlik ve beraberlik ruhunun en bir büyük eseri, Cumhuriyettir. Bu sayede bugün aziz milletimiz, inançla, azimle, her geçen gün büyüyerek ve gelişerek, yarının daha güçlü Türkiye’si için ilerlemeye devam etmekte ve geleceğe umutla bakmaktadır. Bu umut ve gururla Cumhuriyetimizin 100. yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, başta Adanalı hemşehrilerim olmak üzere, tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”

FİLİK; "CUMHURİYET, GELECEĞİMİZDİR"
Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik, Cumhuriyet Bayramı 100. Yıl ile ilgili yayımladığı mesajda;
Yüce Türk Milleti tarih sahnesinde var olduğu günden itibaren bağımsızlık ve hürriyetin timsali olmuştur. Aziz milletimizdeki bu hürriyet aşkı devletimizin kurucusu, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından milletin egemenliğine dayalı yönetim biçimi olan Cumhuriyet rejimi ile taçlandırılmış ve Milli İrade ülke yönetiminde etkin kılınmıştır.
Cumhuriyet rejimi; ulusumuzun kendi seçtiği vekiller aracılığı ile yönetime dâhil olmasını sağlayarak, her türlü diktanın önünü kapatıp Devletimizin, Ulu Önderin işaret ettiği Muhasır medeniyetler seviyesine ulaşmasını sağlayacak yegâne unsurdur.
Cumhuriyet; Türk Milleti ve Türk tarihi açısından geçmişten geleceğe kurulan bir köprüdür.
Cumhuriyet; temeli şehitlerimizin kanları ile yoğurulan geleceğimizdir.
Cumhuriyetin ilanının 100'üncü yılında Türk Devleti'nin kurulması ve var olması için bayraklaşan şehitlerimizi rahmetle anıyor, her zaman 18 yaşında olan Yüce Türk Milleti'nin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Nu mutlu Türküm Diyene” dedi.

ERDEM; “GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ”
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılının Türk tarihinde büyük ve önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.
Cumhuriyetin ikinci yüzyılında daha umutlu, iyimser ve geleceğe güvenle bakılabilen bir Türkiye Cumhuriyeti temennisinde bulunan Başkan Hülya Erdem, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde büyük bir mücadelenin sonucunda zaferle taçlanan Cumhuriyetin tüm kazanımlarının gelecek kuşaklara güvenle aktarılması gerektiğini söyledi.
Ceyhan Belediyesi olarak görev alanlarındaki tüm çalışmalarda Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında, öngörüleri ve gençlere, kadınlara aşıladığı sorumluluk bilinciyle hareket ettiklerini kaydeden Başkan Hülya Erdem, “Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde büyük bir mücadele sonucunda kurulan Cumhuriyet; laik, demokratik ve bağımsız bir Türkiye'yi oluşturmuş, dünyaya örnek olmuştur. Güzel ülkemizde, bereketli topraklarımızda yaşamayı Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyuz. O'nun adını sonsuza dek yaşatmak görevimiz, Cumhuriyetimizin 100. yılını coşkuyla kutlamak her vatandaşın hakkıdır” diye konuştu.
Türkiye'nin uluslararası alandaki etkinliğinin artması, ekonomik ve sosyal olarak kalkınması ve demokratik değerlerinin daha çok ön planda olması gereğine işaret eden Başkan Erdem, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını onurla ve gururla kutlamak ve geleceğe umutla bakmak son derece önem taşıyor” dedi.
Cumhuriyetin 2. Yüzyılının anlam ve önemini bilerek hareket etmenin, gelecek nesillere tarihi hatırlatmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişten bu yana süregelen kazanımlarını koruyup kollamak açısından iyi de bir fırsat olacağını ifade eden Başkan Hülya Erdem, “Cumhuriyetimizin temel değerlerine hep birlikte sahip çıkalım. Yaşasın Cumhuriyet” ifadelerini kullandı.
Başkan Hülya Erdem, Cumhuriyetin 100. Yılı nedeniyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm arkadaşlarını ve vatanı için canını hiçe sayan aziz şehitleri, gazileri sevgi, saygı, rahmet ve minnetle andı.

GÜLAÇTI; “GELECEĞE GÜVENLE BAKIYORUZ”
AK Parti Adana İl Başkanı Ozan Gülaçtı, "100 yıl önce kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesinin de
üstüne çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayan Başkan Gülaçtı, Cumhuriyet'in 100. yılına ulaşmanın haklı gurur ve heyecanını yaşadıklarını belirterek "Geçmişten bu güne nice badireler atlatarak Cumhuriyetimizi 100'üncü yılına gururla taşıdık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye Yüzyılı vizyonuyla ülkemizi her alanda daha ileri taşımak, ecdadımızın emaneti bu aziz vatanı ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
Geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olarak, el ele, gönül gönüle vererek geleceğe daha bir güvenle baktıklarını ifade eden Başkan Gülaçtı, "Biz, en zor şartlara ve bütün imkansızlıklara rağmen hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayan, bağımsızlığından asla taviz vermeyen, inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü İstiklal mücadelesini zaferle neticelendiren aziz bir milletiz. Bundan tam 100 yıl önce ağır bedeller ödeyerek, çok zor şartlarda
kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesinin de
üstüne çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
Bu vesileyle,
Cumhuriyet'imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kanlarıyla ve canlarıyla bu toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Cumhuriyet Bayramı'mız kutlu olsun“ dedi.

TANBUROĞLU; “CUMHURİYET DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ”
Bazı kesimlerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını bilerek ve isteyerek değersizleştirme çabalarına inat, Cumhuriyet Halk Partililer olarak gururla kutlayacaklarını belirten İl Başkanı Dr. Anıl Tanburoğlu, “Bugün, Türkiye'nin en önemli ve en özel günü olan Cumhuriyetin ilanının 100. yıl dönümü ve Cumhuriyetin 2. Yüzyılının başlangıcı. Türkiye açısından çok özel bir yeri olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tüm Türkiye’de coşku ve sevinç içinde kutlamalıyız, cumhuriyetin kazanımlarına ve değerlerine hep birlikte sahip çıkmalıyız. 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in ilanıyla Türk milletinin tarihinde bir sayfa kapanmış, yeni bir devrin kapıları açılmıştır. Cumhuriyetle birlikte eşit yurttaşlık hakkı elde eden vatandaşlar, eğitim, hukuk, sağlık, sanat, özgürlük gibi ve daha birçok konuda adil şekilde faydalanma imkânı elde etti” dedi.
“Cumhuriyet, bir ulusun yüz yıllık hikayesidir” diyen CHP Adana İl Başkanı Anıl Tanburoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü. “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının önderliğinde 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin ilan edilmesi, ülke tarihini baştan sona değiştiren bir dönemin başlangıcıdır. Cumhuriyetin kazanımlarına baktığımızda özgürlük, laiklik, hürriyet, eğitim, kadın hakları, toplumsal reformlar, iktisadi ve diğer bütün konularda ciddi şekilde pozitif atılımlar yapılmış, toplumun tamamına eşit yurttaşlık hakkı verilmiştir. Yapılan bu reformlar, Türkiye'nin modernleşmesi ve gelişmesi açısından da önemli yapı taşlarından olmuştur. Türkiye'de eğitim sistemi kökten bir değişime uğramış, Osmanlı İmparatorluğu'nun yetersiz ve ayrımcı eğitim sistemi yerine, çağdaş, laik, bilimsel bir eğitim modeli oluşturulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kısa bir zaman içinde okuma yazma oranı ciddi şekilde artmış, yeni okullar inşa edilmiş, eğitim ve öğretim Türkiye genelinde yaygınlaştırılmıştır.”
Cumhuriyetin ilanıyla birlikte kadın haklarının sosyal ve siyasal anlamda güçlendirilmesi konusunda da önemli adımların atıldığını söyleyen il başkanı Tanburoğlu, “Osmanlı döneminde nüfus sayımı yapılırken kadınları yok sayan, onları nüfus sayımına dahi dahil etmeyen bir anlayıştan, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınan bir döneme geçildi. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasıyla birlikte Türkiye'de ilk kez kadın milletvekilleri meclise girdi. Bu adımlar, Türk toplumunda kadınların sosyal, siyasal ve iş hayatına daha fazla katılmasını sağladı” diye konuştu.
“Cumhuriyet, dini ve toplumsal alışkanlıkların ayrılmış bir devlet yapısıyla daha fazla modernleşmesini sağlamıştır” diyen Tanburoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Cumhuriyetin ilanıyla birlikte laiklik ilkesi benimsendi. Din ile devlet işleri birbirinden ayrıldı. Böylece, Türkiye'de din özgürlüğü ve farklı inançlara saygı, temel bir ilke haline geldi. Ayrıca, toplumsal cinsiyet eşitliği ve insan haklarına daha fazla vurgu yapıldı. Cumhuriyetin kazanımları, Türkiye'yi daha demokratik, modern ve eşitlikçi bir topluma dönüştürmekte önemli bir rol oynadı. Bu kazanımlar, günümüz Türkiye'sinin temel taşları olarak hala devam etmektedir ve gelecek nesillere ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Cumhuriyet Halk Partililer olarak bizler, Cumhuriyetin kazanımlarına bugüne kadar sahip çıktık, bundan sonra da sahip çıkmaya da devam edeceğiz. ”
Cumhuriyet ilan edilene kadar birçok zorluk çekildiğini söyleyen Dr. Anıl Tanburoğlu konuşmasını şu şekilde tamamladı. “Yokluk, yoksulluk ve çaresiz bir halde bulunan halkı uyandıran, milli mücadeleyi başlatan, emperyalist ülkeleri dize getirip, ülkesinden kovan ve ardından Cumhuriyeti ilan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına çok şey borçluyuz. O’nun kurduğu Cumhuriyeti korumak, kollamak ve gelecek nesillere aktarmak bizim en temel görevimizdir. Cumhuriyeti kuran, kollayan ve 100. Yaşına gelmesini sağlayan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanı için canını hiçe sayan milli mücadele kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle büyük ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, nice yüzyıllarda kutlamayı diliyorum.”

YİĞİT: “BAŞKA TÜRKİYE YOK”
DEVA Partisi Adana İl Başkan Vekili Mustafa Oğuz Yiğit, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Yiğit, Türkiye’nin Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, cumhuriyetin; devlet, toplum ve insan değerli nezdinde sağlam temeller üzerinde, Dünya’ya örnek teşkil edecek biçimde kurulduğunu ve bu değerler üzerinde yükselerek 100. yılına kavuştuğunu vurguladı. Tüm vatandaşların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik eden Yiğit, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Toplum olarak 29 Ekim 1923’te temelleri atılan Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Kuruluş Yıldönümü'nü coşku ve gurur içinde kutlamanın sevincini yaşıyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu, sadece bir devletin doğuşu değil, aynı zamanda demokrasi, insan hakları, özgürlükler ve adaletin temellerinin atıldığı bir dönemin de başlangıcıdır. Cumhuriyetimizin ilanıyla birlikte ülkemiz, çağdaş dünyanın bir parçası olma hedefine emin adımlarla ilerlemiştir.
Ancak, geçmişte elde ettiğimiz kazanımların sürdürülebilirliği ve daha ileri demokrasi standartlarına ulaşma hedefimiz için çok daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor. Demokrasi, insan hakları, şeffaflık ve özgürlükler alanındaki eksiklikleri gidermek, adaleti daha da güçlendirmek ve ülkemizin geleceğini aydınlık yarınlara taşımak için kararlılıkla çalışıyoruz.
Genel Başkanımız Sn. Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi kadroları olarak, gelişmiş batı normunda demokratik değerlere, insan haklarına ve özgürlüklere olan inancımızı her zaman dile getirdik. Çevresi adeta ateş çemberi olan cennet ülkemize sahip çıkarak refahını artırmak, sadece kendisi için değil tüm insanlık için barışı ve huzuru kalıcı kılmak, adaleti yeniden tesis etmek, demokrasiyi güçlendirerek Türkiye'nin geleceğini şekillendirmek, daha aydınlık ve umut dolu yarınlara ulaşmak için milletimizin de desteğiyle ve kararlılıkla mücadele vermeye devam edeceğiz.
Bu özel gün vesilesiyle, ülkemizi çağdaş, demokratik ve özgür bir geleceğe taşıma vizyonuyla yola çıkarak Cumhuriyetimizin kuruluşunu mümkün kılan büyük liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü ve onunla birlikte bu toprakları vatan yapan tüm kurucularımızı rahmet ve minnetle anıyor, milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı en içten dileklerimizle kutluyoruz.”

ESENDEMİR; “100 YIL DAHA GEÇSE BU COŞKU BİTMEZ”
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkan Vekili ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. Yıldönümünü kutladı. Esendemir, “100 yıl önce biz yoktuk. 100 yıl sonra da biz olmayacağız ama büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti sonsuza kadar yaşayacaktır. Bir 100 yıl daha geçse bu coşku bitmeyecektir” dedi.
Yüce Türk milletinin tarih yolculuğundaki varoluş mücadelesinin cumhuriyetin ilanı ile taçlandığını vurgulayan Başkan Esendemir, ÇGC Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, “100 yıl önce bütün imkânsızlıklara rağmen bağımsızlık düşüncesi ile inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti, kurtuluş mücadelemizi güçlü bir zafere ulaştıran birlik ve beraberlik ruhunun en büyük eseri olarak günümüze kadar gelmiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşları, aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz üzerinde özgürce yaşadığımız vatan topraklarımızın mimarlarıdır. Bu gerçeği bizden sonra gelecek kuşaklar da daha çok anlamalı ve kendilerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir” diye konuştu
Gazetecilerin çok önemli bir tarihe tanıklık ettiğini vurgulayan Cafer Esendemir, şöyle devam etti: “Türkiye Cumhuriyeti ikinci yüzyılına girerken sorumluluğumuzun daha da arttığının bilincine varmalıyız. Dünyanın çeşitli bölgelerinde ve çevre ülkelerimizde yaşanan iç karışıklıklar, huzursuzluklar ve savaş görüntülerine inat, demokrasimizi daha güçlü hale getirmek için cumhuriyete, Atatürk’ün ilke ve devrimlerine daha çok sahip çıkmalı ve bu zenginliğimizin değerini bilmeliyiz. Bu yönüyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman silah arkadaşları, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi minnet duygularıyla anıyor, ikinci yüzyılda da 29 Ekim Cumhuriyet bayramlarımızı büyük bir coşkuyla kutlamayı temenni ediyorum.

ÖZLÜ; “TÜRK MİLLETİNİN TARİHİ KAHRAMANLIKLARLA DOLU”
Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Adana Şube Başkanı Ümit Özlü , 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Özlü kutlama mesajında; destansı bir kurtuluş mücadelesiyle, topraklarımızda gözü olanlara karşı onurlu bir direniş sonucunda kurulan Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü millet olarak sevinçle karşıladıklarını belirtti.
Bugün de güvenliğimizin sağlanması amacıyla, ülkemizin bölünmez bütünlüğünün ilelebet devamı hususunda mücadele edildiğini belirten Özlü, Türk Milleti’nin tarihi kahramanlık destanlarıyla dolu olduğunu hatırlattı. Batı ve diğer ülkelerin bunu çok iyi bildiğinin altını çizen Özlü, ‘’Türk Milleti, istiklal ve istikbali uğruna gerektiğinde dün olduğu gibi bugün de bağımsızlığını ve Cumhuriyetin devamlılığını sağlamak amacıyla, hiçbir fedakarlıktan kaçınmaz’’ ifadesini kullandı.
Başkan Ümit Özlü , ‘’Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurulduğu bu çok anlamlı günün 100. yıl dönümünde, büyük Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, gazi ve şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum’’dedi.

AYDAR; "BİRLİK BERABERLİK RUHUNUN EN BÜYÜK ESERİ"
Ceyhan Ticaret Borsası (CTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa AYDAR, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyetinin kurulusunun 100. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesaj yayımladı. Cumhuriyetin, istiklal mücadelesini zafere ulaştıran, birlik ve beraberlik ruhunun en büyük eseri olduğunu kaydeden CTB Başkanı AYDAR
mesajda şu ifadelere yer verdi:
"Binlerce yıllık köklü bir devlet geleneğine sahip olan necip milletimiz, tarih yolculuğundaki en büyük varoluş mücadelelerinden birini bundan bir asır önce yedi düvele karsı istiklal Harbinde vermiştir.
Topraklar işgal edilerek, bağımsızlığı elinden alınmak istenen asil milletimizin türlü yokluk ve zorluklarla karşı verdiği bu destansı mücadele günümüz Türkiye Cumhuriyeti'nin kapılarını bizlere açmıştır. 19 Mayıs 1919 da yakılan bağımsızlık Meşalesinin , büyük zaferle taşlanmasının ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Tarih sayfalarından koparılarak, ata yurdundan sürgün edilmek istenen milletimizin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde adeta küllerinden yeniden doğarak kurduğu Cumhuriyet, şanlı tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından birisidir. Büyük zorluklar ve mücadeleler neticesinde kurulan ve en büyük kazanımımız olan Cumhuriyet, tam 100 yıldır kurtuluş mücadelesi ruhuyla önümüzü aydınlatmaktadır. Ecdadımızın; Çanakkale'de, İnönü'de, Sakarya'da, Sarıkamış'ta, Dumlupınar'da ve birçok cephede, "Ya İstiklal Ya Ölüm" diyerek yazığı unutulmaz bir destan olan Cumhuriyet, ayni zamanda bağımsızlık mücadelesi veren mazlum milletlerin de kurtuluş yolunda en büyük rehberi olmuştur.
Bugün bir asri geride bırakarak her geçen gün daha da güçlenen Cumhuriyetimizin 100. Yılına ulaşmanın haklı gurur ve mutluluğunu bir arada yaşatıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yıllında tarihimizden aldığımız güçle geleceğe büyük bir ümitle bakıyor, emin adımlarla ilerliyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci yüz yıllında büyük ve güç Türkiye ülküsüyle ekonomide, üretimde, ihracatta kısaca hayatin her alanında çok daha fazla çalışmamız ve mücadele etmemiz gerekiyor. Yeni yüzyıl hedeflerimize milli birlik ve beraberliğimize sımsıkı sarılarak ulaşacağımıza hiçbir kuşkumuz yoktur. Bizler iş dünyası olarak, 100 yıllık çınarımız Cumhuriyetimizin gölgesinde ülkemiz için her zamankinden çok daha fazla çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Tüm bu duygu ve düşüncelerle 29 Ekim. Cumhuriyet Bayramımızı ve Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıl dönümünü kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları basta olmak üzere şanlı tarihimiz boyunca vatan savunmasında canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum."

ATİKASLAN; “TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR”
Cumhuriyet Halk Partisi Seyhan İlçe Başkanı Ramazan Atikaslan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladı… Atikaslan, “29 Ekim 1923 günü temelleri atılan cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyet 100 yıl önce bugün yakılan bir meşaledir. Cumhuriyet; kimsesizlerin kimsesi, Nene Hatun’ların, Seyit Onbaşı’ların, Sütcü İmam’ların, Hasan Tahsin’lerin sesidir. Cumhuriyet laikliktir ve bir halkın özlemidir. Cumhuriyet, artık savaşlardan yorulmuş yoksul ve viran kalmış ülkesinde yurtta barış dünyada barıştır. Cumhuriyet demir ağlardır. Cumhuriyet bağımsız bir ülkedir devrimler ve Atatürk'ün gösterdiği yolda ilerleyen. Cumhuriyet, Türk halkının binlerce yıllık tarihinde ulaştığı en muhteşem zaferdir. Cumhuriyetimizin kuruluş sürecinde tarihimizin kaydettiği en büyük mücadelelerden biri olmuştur. Türk Cumhuriyeti’nin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi cumhuriyetin ilanı ile taçlanmıştır. 100 yıl önce bağımsızlık düşüncesi ile inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti, istiklal mücadelemizi zafere ulaştıran birlik ve beraberlik ruhunun eseridir. Cumhuriyeti kuran kadroların bugünkü mirasçıları olarak görevimiz, güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmaktır. Türk halkı, kendine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni, müreffeh yarınlara ulaştırmak için her zaman tüm gücüyle çalışacaktır. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’” şeklide konuştu.
Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutlar, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

GÜNDOĞDU; “GURURLU VE MUTLUYUZ
Gündoğdu Vakfı Başkanı Dr. Gökhan Gündoğdu, Cumhuriyet’imizin 100. Yılını kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtip, “Sahip çıkacağız ve daha nice yıllar kutlayacağız” dedi.
Dr. Gökhan Gündoğdu, yayınladığı mesajda şunları söyledi:
19 Mayıs 1919’da yakılan bağımsızlık meşalesinin, büyük zaferle taçlanmasının sonucunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923’te ‘Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimiz, atalarımızdan bizlere kalan en büyük mirastır.
Milletimiz; genci, yaşlısı, kadını, erkeği bir bütün olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının öncülüğünde, zor şartlar ve yokluklar içerisinde, tüm dünyaya Türk milletinin iradesine hiçbir zaman pranga vurulmayacağını ilan etmiştir. Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmanın gurur, mutluluk ve coşkusunu yaşıyoruz. Bu önemli ve anlamlı gün vesilesiyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milletimizin sonsuza dek bağımsız yaşaması için, vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun.

KIŞ; “SAVAŞA İNAT BARIŞ”
Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kış, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını onur ve gururla kutladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılının da Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığıyla aydınlandığını kaydeden Başkan Kış, “Cumhuriyetimize daha çok sarılmak zorundayız” dedi.
Cumhuriyetin 2. Yüzyılına girilen şu günlerde Türkiye’nin her alanda daha çok kalkınmaya, barışa ve dostluğa ihtiyacı olduğunu kaydeden Başkan Kış, dünyanın bir çok bölgesinde yaşanan savaşlara inat Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Yurtta barış dünyada barış” şiarıyla hareket edilmesi çağrısında bulundu.
Ortadoğu coğrafyasında yaşanan insanlık dramına dikkat çeken, Filistin’de masum çocukları, kadınları öldüren, savaşlarda dokunulmaması gereken hastanelere, ibadet yerlerine bomba yağdıran ve buralara sığınan insanları katleden İsrail vahşetini kınayan Başkan Kış, “Tüm dünyada savaşa inat barışın hakim olmasını diliyorum” dedi.
“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını onurla ve gururla kutladığımız şu günlerde Cumhuriyetimizin kıymetini bilmeliyiz” diyen Başkan Hüseyin Kış, “Gelecek nesillerimize Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarını anlatmalıyız. Cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalması için tüm bireyler olarak üzerimize düşen görevleri eksiksiz yerine getirmeliyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” şiarıyla başta ülkemiz olmak üzere dünyanın tüm bölgelerinde barışı esas alarak hareket etmeliyiz” diye konuştu.
ÇUKUROVA SİFED Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kış, Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılının ülkemize barış, dostluk ve kardeşlik getirmesini diledi ve “Yaşasın Cumhuriyet” ifadelerini kullandı.

YEREL MEDYA GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU “CUMHURİYET VAZGEÇİLMEZİMİZDİR”
Yerel Medya Güçbirliği Platformu, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünü kutlama mesajı yayımladı. Yönetim Kurulu adına Başkan Kamil Yalçın Göl’ün mesajında yer alan ifadeler şöyle:
“Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktıktan sonra başlatmış olduğu Kurtuluş Savaşı’mızın zaferle sonuçlanmasından sonra, 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.
İşte bu değer, bizleri milli bir devletin onurlu bir şekilde, özgürce düşünebilen, eşit hakları olan birer ferdi, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir.
Devlet yönetme işini, kişilerin, ailelerin, bir zümrenin ya da belli sınıfın eline bırakmayan Cumhuriyet sistemi, 1923'ten beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu millet olma bilincine ulaştırmış, bireyi de vatandaş konumuna yükseltmiştir.
Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır.
Devletimiz ve ülkemiz, Cumhuriyetin bizlere verdiği güç sayesindedir ki uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş ve yine ülkemiz Atatürk'ün koymuş olduğu ilkelerle de en dünyanın saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir.
Bu nedenle bizlere ve gelecek nesillere düşmekte olan en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup kollamak, iç ve dış tehlikelere karşı duyarlı olmaktır.
Bu duygu ve düşünceler ışığında herkesin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz.
Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun...”