'Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı'nda açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Zincir marketlerde 50 üründe 2 ay yüzde 10 indirim yapılacak" açıklamasında bulundu.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:
"Enflasyonla mücadele programımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bugün dünya nüfusu 7 milyar, önümüzdeki 2050 yılına baktığımızda 9 milyar olacak. Şehirleşmemiz yüzde 55, 2050'ye baktığımızda çok daha fazlasını yapacağız. Bu zor ev ödevini yapmamız lazım.
Gıda arz güvenliği ekonominin hızlı olduğu durumlarda ön plana çıkıyor. 2 görevimiz var. Üreticiyi korumak ve tüketiciyi kollamak. İkisini de yapma yolunda ödevimizi aldık çalışıyoruz. Tohumdan sofraya tüm sorunları ortadan kaldırmanın yolunu arıyoruz. Heybeyi doldurarak geldik.

 

Son dakika! Enflasyonla mücadelede market zincirlerinden indirim kararı

'ÇAYKUR ZAM YAPMAYACAK'
Yaptıklarımızın üzerine neler yapabiliriz dedik. Serbest piyasa ekonomisi tabii ki işleyecek. Gıda arz güvenliğini de mutlaka sağlayacağız. Örneğin kıyma 29, kuşbaşı 31 TL'den satılıyor. Ucuz fiyattan alınıyordu, alınmaya devam edecek.
Ucuz et projesi devam edecek. Çaykur bundan sonra da zam yapmayacak. Zincir marketlerde 50 üründe 2 ay yüzde 10 indirim yapacak.

'ET VE SÜT KURUMU YÜZDE 10 İNDİRİM YAPACAK'

Et ve Süt Kurumu 10 üründe yüzde 10 indirim yaptı. Atatürk Orman Çiftliği 14 üründe yüzde 10 indirim yaptı. Sığ ve toz gübreyle yemde yüzde 10 indirim yapıldı.

'50 ÜRÜNDE İKİ AY BOYUNCA İNDİRİM'

Toprak Mahsulleri Ofisi pirinci yüzde 20-40 indirimle arasında satmaya devam edecek. Carrefour, BİM, Şok, Migros ve Metro 50 üründe iki ay süreyle yüzde 10 indirim yaptığını açıkladı."

ENFLASYONLA TOPYEKÜM MÜCADELE

Öte yandan KOSGEB alacaklarında da 3 ay ilave erteleme yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak canlı yayınla "Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programını" açıkladı. Dolar ve piyasalar bu açıklamaya kilitlendi. Albayrak'ın konuşmalarından satır başları:

KURDAKİ HAREKETLİLİK GERİDE BIRAKILDI

Türkiye ağustos ayıyla birlikte spekülatif ataklarla karşı karşıya kaldı. Dengelenme süreci başlamıştır. Son dönemde kurdaki hareketlilik geride bırakıldı. Şimdiki amacımız kur dalgalanmalarının olumsuz etki yarattığı fiyatlanmalarda dengelenmeyi sağlamaktır. Bizim anlayışımızın temelinde insan var. Bizim ekonomi anlayışımızda topyekün kazanmak var. İlk günden beri Enflasyonla Topyekün Mücadele adını koymamızın sebebi bu. Sonunda Türkiye kazanacak.

TÜM FİRMALAR EN AZ YÜZDE 10 İNDİRİM UYGULAYACAK

Tüm firmalarımızdan asgari en az yüzde 10 indirim yapmalarını istedik. Topyekün mücadeleye katılanlar belirlenen logo ile asgari yüzde 10 indirim uygulayacaklarını açıkladılar. Vatandaşlarımızın yerli üretim logolarının bulunduğu mağazaları tercih etmelerini istiyoruz.

KULLANILAN KREDİLERİN FAİZLERİNDE BANKALAR YÜZDE 10 İNDİRİM YAPACAK

Bankacılık sektörüde enflasyonla mücadeleye destek vereceklerini açıkladı. Bankalar, 1 Ağustos'tan itibaren kullanılan kredilerde geçerli olmak üzere faizlerde yüzde 10 indirim yapacak.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZA YIL SONUNA KADAR ZAM YOK

Elektrik ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam yapmayacağız. Bekleyen KDV iadelerini hızlandıracağız, yıl sonuna kadar başvurular sonuçlanacak. Ekonomik olarak sıkıntı yaşayacak işletmelerimiz altyapısı ile düzenlemeyi anlayıp işverenimize destek vereceğiz. KDV iadesi başvurusunda ilk 10 günde yüzde 50 iade yapacağız.

KOMİSYONCULUK KALDIRILACAK

Komisyonculuk kaldırılacak. Yeni haller kurularak, satıcı ve alıcı korunacak. Fırsatçılık ve spotculukla doğrudan mücadele edilecek. Hal yasası da ekim ayı itibariyle Meclis'e gelecek. Vatandaşlarımızın bu konu hakkındaki şikayetleri daha yakından takip edilecek.

VATANDAŞIMIZ İNDİRİM LOGOLU ÜRÜNLER TERCİH ETMELİ

Vatandaşlarımız indirim logosu taşıyan ürünler tercih etmeli. Bir yandan Türkiye'nin en güçlü yaygın ürünleri, bir yandan bankalarımız, sadece birkaç günlük görüşme ile binlerce firmamız kuruluşumuz bu topyekün mücadeleye bende varım dedi. 81 milyon Türkiye olarak bu suni süreci de geride bırakacağız. Türkiye 'Büyük Güçlü Türkiye' yolculuğunda oku yaydan çıkmıştır. Tüm firma, marka, kamu kurum, şirketlerimizi ve bakanlarımızı hepinizi tebrik ederim.