TÜRKİYE'deki tüm illerin koronavirüs can kaybı açıklandı. İstanbul can kaybının en çok olduğu il olurken, Adana, Sakarya, Kocaeli, Kayseri, Bursa ve Konya'daki ölü sayısı da dikkat çekici.   Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrasında koronavirüs vakalarına ilişkin son bilgileri paylaştı. Son 24 saatte 16 bin 160 test yapıldı. 2786 pozitif vaka daha tespit edildi. Toplam vaka sayısı 20 bin 921'e çıkırken 69 kişinin daha ölümü ile birlikte toplam sayı 425'e yükseldi. Nüfusa göre en riskli illerimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Konya olurken, en çok can kaybının olduğu iller ise İstanbul, İzmir, Ankara ve Kocaeli olarak sıralandı. Türkiye'de şu anda sadece 25 ilde can kaybı yaşanmadı. Hayatını kaybedenlerin yüzde 80'i 60 yaş üstü oldu.

 Korona şehirlere nasıl bulaştı?

İlk kez Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan corona virüs, ülkemize 11 Mart tarihinde geldi. O tarihten bu yana önlemler giderek arttı. Herkesin yanıt aradığı soru ise virüsün İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli gibi illere nasıl geldiği. Hürriyet'in özel haberi içerisinde bulunan haritayla corona virüsün hangi ülkelerden hangi şehirlerimize geldiği ortaya konuldu. Bu bilgilere göre vaka ve ölü sayısının en fazla olduğu İstanbul ve İzmir'e Avrupa'dan gelen virüs, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine İran ve Irak'la temas edenlerden, Anadolu şehirlerine umreden dönenlerden, Akdeniz'e de Avrupa'dan, Karadeniz'e ise büyükşehirlerden gidenlerden bulaştı.

Son dakika: Sağlık Bakanı Koca duyurdu! İl il corona virüsten ölen ...

Peki hangi ilde kaç can kaybı var?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hafta başında illerdeki vaka sayılarını açıklamıştı. Bugün ise ilk kez il bazlı ölüm sayılarını verdi. Sağlık Bakanlığı tarafından can kaybının dağılımını gösteren harita da kamuoyu ile paylaşıldı.

İşte illerin can kayıpları:

İstanbul 210
İzmir 27
Ankara 11
Edirne 3
Tekirdağ 2
Çanakkale 3
Balıkesir 6
Bursa 8
Sakarya 4
Kocaeli 14
Zonguldak 12

Manisa 2
Denizli 3
Muğla 5
Uşak 4
Kütahya 1
Eskişehir 5
Afyonkarahisar 1
Isparta 2

Antalya 4
Adana 4
Osmaniye 2
Karaman 1
Yozgat 3
Sivas 1
Kayseri 4
Konya 11

Bartın 1
Karabük 1
Çankırı 1
Çorum 1
Amasya 1
Kırıkkale 1

Ordu 1
Samsun 4
Sinop 3
Giresun 3
Trabzon 9
Bayburt 1
Erzincan 2
Elazığ 1
Rize 3

Gaziantep 1
Kahramanmaraş 1
Şanlıurfa 1
Adıyaman 2
Malatya 5
Elazığ 1
Diyarbakır 2
Batman 1
Mardin 4
Kars 2
Van 2