Metropoll Araştırma şirketi, ekim ayında yaptığı Türkiye'nin Nabzı isimli çalışmasında vatandaşlara, "Bu Pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" sorusunu yöneltti. Şirket, topladığı verileri derleyerek sonuçları resmi sosyal medya hesabından paylaştı.

Buna göre; kararsızlar dağıtılmadan önce Cumhur İttifakı üyesi Ak Parti'nin oy oranı yüzde 25,1 iken kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 32,6 oldu. Cumhur İttifakı'nın diğer ortağı Mhp'nin oy oranı ise kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 5,7 olurken kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 7,4'e yükseldi. Böylece Cumhur İttifakı'nın iki ortağının toplam oy oranı kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 30,8 oldu. İki partinin kararsızlar dağıtıldıktan sonraki oy oranı ise yüzde 40 seviyesine çıktı.

MİLLET İTTİFAKI FARKI KAPATTI

Millet İttifakı'nın iki ortağından biri olan Chp, kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 19,4 oy topladı. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra bu oran yüzde 25,2'ye çıktı. İttifak'ın diğer ortağı İyi Parti ise kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 11,0 alırken kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 14,3 oy toplayabildi. Böylece Millet İttifakı'nın iki ortağı kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 30,4 oy topladı. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise bu oran yüzde 39,5 yükseldi.

Metropoll'ün seçim anketinde çarpıcı sonuçlar! Cumhur İttifakı'lya Millet İttifakı'nın arasındaki fark eridi

Araştırmada Hdp'nin oy oranı ise kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 9,1; kararsızlar dağıtıldıktan sonra 11,8 oldu.

Yeni kurulan partilerden olan Gelecek Partisi'nin listede yer almaması dikkat çekerken Ali Babacan'ın kurduğu DEVA Partisi kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 2,7 oy aldı. Muharrem İnce'nin partisi Memleket Partisi ise kararsızlar dağıtıldıktan yüzde 1,6 oy topladı. Saadet Partisi ise kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 1,7 oy almayı başarabildi.

Araştırmada, kararsızlar ve protesto oy vereceğini söyleyenlerin toplamının yüzde 18,8 olması da dikkat çekti.