Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek, Türkiye’nin yeni sistemle atağa geçip, ekonomik güce sahip dünyanın 10 ülkesini arasına gireceğine inandıklarını söyledi.
İyiyürek, yönetim kurulu üyeleri Yaşar Tekin, Sabahattin Metiner, Mustafa Kastalmış ve Sabit Bakıner ile yeni hükümet sistemi hakkında bir değerlendirmede bulundu.
İyiyürek, Türkiye’nin, içeride ve dışarıda dört bir yanının düşmanla çevrili olmasına karşın 24 Haziran seçimlerini geride bıraktığını, seçmenlerin özgür iradesini kullanarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tercih ettiğini ifade ederek, “Böylece Türkiye keskin virajın üzerinden atlayıp kazasız belasız yeni sisteme geçti.” dedi.
Yeni sistemin de ilk Cumhurbaşkanı ya da başkanının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade eden İyiyürek, şunları söyledi:

“LİYAKATIN ÖNEMİ”

“Yeni kabine kuruldu. Bakanlık sayıları düşürüldü. Yeni sistemde Türkiye’yi Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yardımcısı ve 16 bakan yönetecek.
Kamu yönetiminde değişiklikler de gerçekleşiyor. Türkiye bir anlamda hantal yapısından kurtuluyor.
Yeni sistem, ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Hepimizin yolu açık olsun.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın şu sözleri Türkiye açısından fevkalade önemli:
“Bakanlarımız ehliyetli, liyakat sahibi ve dürüst olacak.”
Yani hangi bakanlık olursa olsun, o işin köklü bilgisine sahip olan bakan işini yürütecek. Tabi ona bağlı olan alt kademe bürokratlar ve onların altında çalışan müdürler de aynı ölçülerde olacak. Yani bilgi ve liyakat öne çıkacak.
Bunun anlamı bize göre şöyle: Artık, Türkiye’yi yakından ilgilendiren, vatandaşların sıkıntısını daha da azaltacak kararlar vakit geçirilmeden alınacak.
Ekonomi alanında, milli eğitim alanında, sağlık alanında ve hukuk alanında artık işler “Bugün git yarın gel.” mantığıyla yürümeyecek. Kademeler arasında organik bağlar daha güçlü olacak ve hızlı hareket edilecek.
Zaman kaybı artık raflardaki yerini alacak. Dış ülkelerde Türkiye’ye duyulan güven, aylar geçtikçe ekonomiye olumlu yansıyacak.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan aynı zamanda ülkenin bütünlüğünün korunacağını, tek millet, dek devlet ve tek bayrak altında insanların huzur içinde yaşayacağını ifade etmesi geleceğimiz açısından da son derece önemli.
Bütün bu değerleri üst üste koyduğumuzda Türkiye büyük bir sıçrama yapacak. Güçlü bir devlet onun işleyen çarkları... Bu şarkların sağlıklı döneceğinden endişemiz yoktur. Ülke olarak çok çalışıp herkesin mutlu olacağı günleri yakın bir zamanda göreceğiz. İstihdam sorunu da gün be gün azalacaktır.
Kısacası Türkiye’yi bekleyen parlak günler pek de uzakta görülmüyor.”