“BÖYLE GÜZELLİKLER  DÜNYADA HİÇBİR YERDE YOK”

Çukurova Press gazetesine Karataş’ın sorunlarını anlatan Başkan Necip Topuz’a bir dokunduk, bin ah işittik…Türkiye’nin en uzun sahiline sahip altın kumu, yan tarafında yemyeşil Kapıköy Ormanları ve arka tarafında da Akyatan Gölü’ne sahip Karataş’taki güzellikleri dünyada hiçbir yerde olmadığına dikkat çeken Başkan Topuz, “Ama ne yazık ki; böyle güzellikleri ne pazarlayabiliyoruz ne turizm anlamında katkı sağlayabiliyoruz ne de vatandaşlarımıza hizmet noktasında değerlendirebiliyoruz.  Ciddi bir turizm potansiyeli olan Karataş tanınmıyor, bilinmiyor. Yeterince reklamı yapılmamış” diye konuştu.

Karataş'ta Görülmesi Gereken Muhteşem 6 Yer | Biletbayi Blog

“SADECE TURİZM DEĞİL TARIMI DA AYNI ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLEBİLİR”

Başkan Necip Topuz, “Karataş’ın ciddi bir yelpazesi var. Sadece turizm değil, portakal, mandalina, limonu ile birlikte narenciyesi, pamuğu, buğdayı, mısırı, karpuzu, kavunu, fıstığı,gibi onlarca tarımsal alanda ürünü ile de aynı şekilde değerlendirilebilir.  Bölgemizde yetişmeyen bir  ürün yok. O nedenle Tarım Limanı yapılabilir. Karataş’a yarın-bugün 2 tane Organize Sanayi Bölgesi kuruluyor. Bunlardan biri 2 bin 200 dönüm büyüklüğünde gıdaya ciddi anlamda bir güç verecek Türkiye’de sera olacak. Burada şu sıralar 12 liraya yediğimiz domates, salatalık, patlıcan ve biber tarzında enflasyonu ciddi anlamda yükselten ve mutfağımızın ateş pahası denilen ürünler yetişecek” dedi.

Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz'dan 15 Temmuz Mesajı. – Karataş  Belediyesi

“KARATAŞ’IN EN ÖNEMLİ PROJELERİNDEN BİRİ DE TARLA BALIKÇILIĞI”

Karataş’a biraz yatırım yapılması halinde buranın hem Adana’ya hem de Türkiye’ye ekonomi anlamda ciddi katkı sunacağını da anlatan Başkan Topuz, “Bu kadar iddialıyım ve sözlerimin de arkasındayım” diyerek sözlerini daha sonra şöyle sürdürdü:

“Karataş’ta  ayrıca en önemli projelerden ikincisi ise Tarla Balıkçılığı. Sağ olsunlar bakanlarımız, Cumhur İttifakının milletvekilleri de bu projeyi açıkladı. Türkiye’nin ciddi anlamda ses getirecek projelerinden biridir. Toplamda 6 bin 500 dönüm alanda havuz balıkçılığı noktasında 185 adet havuzda, bunun 80 tanesi karides, 50 tanesi tatlı su balığı ve 50 tanesi de deniz balıkçılığı noktasında tarladaki  yapılacak havuzlarda bunlar üretilirken hem yurt içindeki hem yurtdışında vatandaşlarımızın balıkla ilgili ihtiyaçları karşılanacak. Hem ülkemize ciddi bir katma değer katacak, ortalama yıllık 300-350 milyon dolar getirisinden bahsediliyor. Adalı mahallesinde yer belirlendi ve  tarla hazır. Bununla ilgili çeşitli girişimlerde bulunuldu.  Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Valimiz Süleyman Elban  her iki projeye de bu konuda başkanlık yapıyor.  İki önemli projemiz hayata geçerse istihdam sıkıntısı da büyük bir oranda çözülmüş olacak.”

Adana Karataş Gezi yazısı planı rehberi örneği turları butik oteller

“KARATAŞ’IN TARİHİNE DE AYNI ŞEKİLDE SAHİP ÇIKILMASINI İSTİYORUZ”

Karataş’ın elindeki güçlü enstrümanların ve dinamiklerin artık ayağa kaldırılması gerektiğine inandığını da kaydeden  MHP’li Belediye Başkanı Necip Topuz,Karataş’ın tarihi anlamında bir amfi tiyatrosu ve Athena Tapınakları vardır. Geçen hafta içerisinde Müze Müdürümüz ile görüştük. Athena Magarsia Tapınağı’na artık bir şekilde bununla ilgili kazı çalışmaları başlar ise amfi tiyatroda da aynı şekilde Magarsus Antik Kenti çalışmaları devam etmesi yerli ve yabancı turistler açısından da önemli olacaktır. Bilindiği gibi, yerli ve yabancı turist denize giriyor, kumu ve sahili görüyor ama tarihi de arıyor. Tarihi de bir tık öteye çıkartabilsek  çok iyi olur” diye konuştu.

Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz Babalar Günü vesilesi ile bir mesaj  yayımladı.

“KARATAŞ’A BALIK VERMEYİN BALIK TUTMASINI ÖĞRETİN”

Adana il merkezine 45 kilometre mesafedeki Karataş’ın nüfusunun 23 bin 600 olduğunu, yazın ise bu rakamın 100 ile 120 bini bulduğuna  dikkat çeken 41 yaşındaki Belediye Başkanı  Necip Topuz,  “Belediyemizin İller Bankası dışında ciddi bir geliri bulunmuyor. Bu para da 23-24 bin nüfusa göre yatırılıyor.Ama buna karşın biz imkanlarımız dahilinde Karataş’a gelen 100 binin üzerindeki insanımıza ciddi anlamda hizmet veriyoruz.  En basitinde çöpü var. Karataş’ın yaşadığı sıkıntıları Büyükşehir Belediyesine, devletimize ve hükümetimize giderek iletiyoruz. Bize her gün balık vermesinler, balık tutmasını öğretsinler. Tüm olumsuzluklara karşın; vatandaşımıza hizmeti götürmek zorundayız, mecburuz. Biz bunun için göreve geldik. Asli görevimiz bu. Vatandaşımıza biz ‘paramız yok, param yatmadı, borcum çok, aracım yok’ gibi bahane bulamayız. Bu kadar yokluk içerisinde olmamıza rağmen, hiçbir yerde çıkıp da ‘borçlu belediye alıp, çalışmayacağım’ demedim. Kişi başına oranladığımızda bizim borcumuz Büyükşehir’den fazladır.Vatandaş benden bunları duymak için seçmedi. Ben bunları bilerek geldim.Yaşadığımız sıkıntılar olmasına rağmen. Karataş’a ve Karataşlılar’a en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz” şeklinde görüşünü dile getirdi.

Karataş'a 100 milyon liralık denizcilik yatırımı

 “YATIRIMLAR HAYATA GEÇİLİRSE KARATAŞ  ADANA’NIN PARLAYAN YILDIZI OLUR”

Her gittiği platformda söylediği gibi, Adana’nın elinde ciddi bir potansiyel olduğuna dikkat çeken Başkan Topuz, “Karataş gibi değerlendirilebileceği bir tarımı ve denizi var. Ancak limanımız yok. Konteynir Limanı yapılmasını istedik ve istiyoruz halen. Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı’na 1.5 yıl önce resmi olarak başvurumuz oldu.Karataş’ın biraz zamana ihtiyacı var. Bu yatırımlar hayata geçirildiğinde Karataş’ın Adana’nın parlayan yıldızı olacağına inancım tam.  Ama pandemi süreci bunu biraz belki sekteye uğrattı, belki geciktirir. Çünkü birçok yapılması düşünülen plan, proje zamana yayıldı. Şimdi yapılacak olan sağ olsun Ulaştırma Bakanlığı’nın Karataşımız için düşündüğü var olan limanın 2.5-3 kat büyütülmesi. Bu liman daha da büyütülecek. Bu limanın büyütüldüğün şunu istedik ; bir yandan balıkçılarımıza yönelik Türkiye’nin en büyük balıkçı filolarından biri onlara da hizmet versin. Bir yandan çok amaçlı sayın devlet büyüklerimiz veya bununla ilgili çeşitli bürokratlarımız daha iyi bilir. Bundan  bölgemizi en iyi tarım limanı noktasında mı kalkındırılır veya konteynir limanı noktasında mı kalkındırılır, bizler bunu bölgemize katalım, kazandıralım istiyoruz” dedi. (Çukurova Press Sabit  ÖZKESER)