15 Temmuz 2016’nın, tarihin en karanlık, en alçakça ihanetinin yaşandığı bir gün olduğunu belirten Kavak, “Asker kılığına girmiş Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu teröristler bu milletin silahlarını yine bu millete doğrultmuş, 250 vatan evladını şehit etmiş, binlerce insanı yaralamış, 4 binden fazla kardeşimiz gazi olmuştur. 15 Temmuz, 80 milyon vatandaşın Cumhurbaşkanımız ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde birlik ve beraberliğini tüm dünyaya gösterdiği, vatanı ve milleti için canını ortaya koymaktan çekinmediği bir şanlı gün olmuştur” diye konuştu.

DÜNYANIN HER YERİNDE MİLLİ İRADE VURGUSU YAPTIK

En yaygın ve etkin sivil toplum kuruluşları arasında yer alan MÜSİAD’ın her zaman ve her koşulda milli iradeden yana olduğunu, onu zedeleyecek her girişimin karşısında durduğunu belirten Kavak, sözlerini şöyle tamamladı: “15 Temmuz darbe girişiminin ardından da tavrını net bir şekilde ortaya koyan MÜSİAD, hiç vakit kaybetmeden milletin ve devletin yanında yer aldığını açıklayarak, Türk milletinin dik duruşunu, tüm dünyaya anlatmaya girişmiştir. Gittiğimiz her ülkede, memleketimizin birçok noktasında, demokrasinin lüks değil, zaruri olduğunu ve milli irade karşısında yükselen her harekete karşı durmak gerektiğini anlattık. Darbe girişiminin, Türkiye’yi toplumsal olarak bölme ve ekonomik açıdan zora sokarak birtakım mecburiyetlere yöneltme gayreti olduğu aşikârdır. Bu anlamda tehlikeyi görerek ülkesine sahip çıkan milletimiz, bu, dünyayı kendine hayran bırakan birlik ve beraberliğiyle geleceğe daha güçlü yürümektedir. Adeta bir ‘2’nci Kurtuluş Savaşı’ olan 15 Temmuz’un izlerini ortadan kaldırarak, fakat bu hainliği toplumsal hafızamıza da kazıyarak geleceğimizi kuracağız. O kara gecede gördük ki, Türk milleti, vatan söz konusu olduğunda hiçbir engeli tanımıyor, ezip geçiyor. Hedeflerimize, dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olma tasavvurumuza da bu kararlılıkla ilerleyeceğiz. Yıllar içinde emekle, azimle çalışarak kazandığımız başarılarımızın birkaç terörist ve onların destekçileri aracılığıyla yerle bir olmasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz.”

İHANET ÇETESİNİ UNUTMAYACAĞIZ

15 Temmuz gecesi yazılan destandan sonraki iki yıl boyunca Türk milletinin devleti ve özel sektörüyle ayağa kalktığını, ekonomik ve sosyal hayatı hedef alan bu hain girişimin amacına ulaşmasına izin vermediğini belirten Kavak, “Bu ihaneti ve içimize sızan bu ihanet çetesini asla unutmamamız gerektiğine inanıyoruz. Son yılların en büyük kahramanlık destanını yazan Türk milletine şükranlarımızı sunuyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize hayırlı, sağlıklı uzun ömürler diliyoruz. Milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü içtenlikle kutluyoruz” ifadelerini kullandı.