Hızlı korona virüs testleri hakkında bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmada, testlerin hata oranının yüksek olduğu ve sonuçları negatif çıkan kişilerin pozitif, pozitif çıkan kişilerin ise negatif olabileceği kaydedildi.
Bilim adamları, uzun süreden bu yana halkın merak ettiği ve kafalarda soru işaretleri olan konu ile ilgili araştırmayı tüm dünyaya duyurdu. Popular Science’de yer alan habere göre antikor ve hızlı korona virüs testlerinin öne sürülenlerden önemli miktarda daha hatalı sonuçlar verdiği ortaya çıktı.

20 DAKİKADA SONUÇ VERİYOR

İngiltere ve Avrupa Birliği’ndeki sağlık uzmanlarının kullanması amacıyla geliştirilen AbC-19 Hızlı Test, parmağın delinmesiyle elde edilen ufak bir kan damlasında virüse karşı geliştirilen antikor olup olmadığına bakıyor ve sonuçları, özel laboratuvar ekipmanına ihtiyaç olmadan sadece 20 dakikada gösterebiliyor.

HATA ORANLARI DAHA YÜKSEK 

Kuzey İrlanda’daki Ulster Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların önderlik ettiği bu çalışma halka açık olsa da, halen incelenmeyi bekliyor.Fakat yeni ve bağımsız bir çalışmanın sonuçları, AbC-19’un gerçek negatif vaka belirleme oranının yüzde 97,9 olduğunu (Ulster çalışmasında iddia edildiği gibi yüzde 100 değil) ve gerçek pozitif vaka belirleme oranının (PCR onaylı vakalara dayalı olarak) yüzde 92,5 olduğunu; ancak önceki enfeksiyon durumunun tamamen bilinmediği durumlarda yüzde 84,7 kadar aşağılara düşebileceğini öne sürüyor.