Sosyal Yaşam Merkezi Kuruluyor
Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk' ün öncülüğünde çalışan Kozan Belediyesi proje ekibi Hayat Boyu Eğitim Merkezi projesinin ardından yaklaşık 2 milyon bütçeye sahip olan sosyal yaşam merkezi projesini kuruldan geçirmeyi başardı.
Seçildiği 2014 yılından bu yana üretken belediyecilik de isminden sıkça söz ettiren Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk, 2016 yılında dezavantajlı kadınlarımıza yönelik hazırlanan projeyi, Avrupa Birliği Bakanlığı ile birlikte hayata geçirmeyi başarmıştı.
Çalışmalarına aralıksız devam eden Kozan Belediyesi proje ekibi Belediye Başkanı Musa Öztürk’ ün talimatları ile Çukurova Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Kırılgan Grupların Güçlendirilmesi,Küçük Ölçekli Altyapı Programı kapsamında Kozan Kaymakamlığı ve Kozan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında hazırlamış olduğumuz “TR62/18/KGG/0046 Kozan Belediyesi Sosyal yaşam merkezi projesi” başarılı bulunarak sözleşme imzalamaya hak kazandı.

Bütçesi Bir Milyon Yedi Yüz Bin
Projemizin bütçesi 1.670.819,83 TL olup, bunun 750.000 TL’si Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından 920.819,83 TL’si belediyemiz bütçesinden eş finansman olarak karşılanacaktır.
Kozan Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi, Şevkiye Mahallesinde yer alan ve belediyeye ait olan yaklaşık 3 dönümlük sosyal tesis alanına inşaa edilecek. Projenin ilk 6 ayında gerçekleştirilecek inşaat çalışmaları ile yapı içerisinde 3 adet mesleki eğitim atölyesi, 1 adet girişimcilik sınıfı, 2 adet proje ofisi, 1 adet öğretmenler odası(toplantı salonu), 1 adet okuma/bilgi salonu, 1 adet satış/teshir ofisi, 1 adet kreş, 1 adet kafeterya oluşturularak yaklaşık 1130 m2 kapalı alana sahip Sosyal Yaşam Merkezi kurulmuş olacaktır.

Amacı ve Özelikleri Göz Kamaştırdı
Kozan' da bulunan resmi kurumların iş birliği ile ilçede göç, işsizlik, düşük eğitim seviyesi ve yetersiz temel hizmetler gibi olumsuzluklar nedeniyle dezavantajlı konumda olan bölge kadınlarının, kendi sorunları ile başa çıkabilme kapasitelerinin arttırılması, katılımcı, üretken ve kendine yeterli hale getirilmesi, dolayısıyla da ekonomik ve sosyal hayata katılımı ve toplumla bütünleşmesi sağlanarak bölgedeki sosyal kalkınmaya katkıda bulunmaktır.
1- Kozan ilçesinde yerel yönetim, resmi kurumlar ve özel sektörü bir araya getirerek dezavantajlı konumdaki kadınlara hizmet verecek Kozan Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezini kurmak.
2- Hediyelik Ahşap, Giyim ve Aşçılık/Pasta yapımı kursları ile kadınların istihdam edilebilirliklerini artırmak, ilgili atölyelerin kurulması ve özel sektörle işbirliğinin teşvik edilmesi ile gelir elde etmelerine katkı sağlamak.
3- KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri ile istihdam edilebilirliklerini ve girişimcilik kapasitelerini artırmak.
4- Sağlık, Hukuk, Psiko-sosyal destek seminer ve danışmanlık hizmetleri ve resim, müzik atölyeleri ile kadınların sosyal ve kültürel hayata katılımını artırmak.
Projemizin süresi 18 ay olup; ilk 6 ay yapım aşaması, 12 ay faaliyetlerin gerçekleştirilmesi olarak planlanmıştır. 2019 Mart ayın da Sosyal Yaşam Merkezi açılışı yapılarak faaliyetlerine başlayacak.
Öztürk; "İştir Kişinin Aynası Lafa Bakılmaz"
Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından projenin kabulünün ardından bir açıklama yapan Kozan Belediye başkanı Musa Öztürk "İştir kişinin aynası lafa bakılmaz" dedi.
Öztürk" bilindiği üzere çalışıyoruz, birileri gibi köşemizde oturup dedi kodu üretmiyoruz. Halka hizmet hakka hizmettir. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. 14 km drenaj hattı döşedik. Birçok metropol ilimizi sel basarken ilçemizde vatandaşlarımızın ayakları dahi ıslanmadı. Bu memlekete imkansız denen doğal gaz bakın geliyor, öte yandan parklarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Bunlar ürettiğimiz hizmetlerin sadece bir kaçı, hizmet belediyeciliğinin yanında birde sosyal belediyeciliğimiz var. Bu yönümüzden de hiç taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz. 1 yıl önce Hayat Boyu Eğitim Merkezimizi Avrupa Birliği Bakanlığımızla kurduk, şimdi ise Çukurova Kalkınma Ajansımızla yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. Benim hemşehrim her şeyin en güzeline ve en iyisine laik, kısa zaman içersinde protokol imzaları atılacak ve kazma vurulacak. 2019 yılının ilk aylarında merkezimiz hizmete girecek Allah'ın izni ile. Emeği geçen ekip arkadaşlarıma ve proje ortaklarımıza şükranlarımı sunuyorum" dedi.
Projenin imza programının önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi bekleniyor.

HAYIR ÇARŞISI KAPILARINI ÇOCUKLARA AÇIYOR

Yardıma muhtaç aile fertlerinin, giyim başta olmak üzere bir çok ihtiyacını karşılayan Kozan Belediyesi Hayır Çarşısı yaklaşan Kurban Bayramı arifesinde kapılarını ihtiyaç sahibi çocuklara açacak. Göreve geldiği ilk günden bugüne denk Hayır Çarşısındaki faaliyetleri artırarak devam ettiren Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk " Bayramlar çocukların en mutlu oldukları andır. " dedi.
Gerçekleşecek olan faaliyet ile ilgili olarak bir dizi açıklamalarda bulunan Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk Kurban Bayramı'nın paylaşmak olduğuna vurgu yaparak, tüm vatandaşları paylaşmak duygusunu yaşamaya davet etti. Kurban Bayramı öncesi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı Hayır Çarşısı aracılığı ile mutlu edeceklerini açıkladı. Başkan Öztürk" bilindiği üzere sosyal belediyecilik bizim belediyecilik anlayışımızın olmaz ise olmazlarından. Bir alt yapı, bir doğal gaz ne kadar önemli ise sosyal belediyecilikte o kadar önemlidir. Göreve geldiğimiz günden buyana sosyal belediyeciliğimizden hiç taviz vermedik. Belediyemiz bünyesinde kurulan Aşevinde günde 3500 kişiye sıcak yemek ve 5000 ekmek ikramında bulunuyoruz. "İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız ile her zaman iç içe olduk, olmaya da devam edeceğiz" diyen Öztürk yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Hayır Çarşısı'nda ki çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Öztürk" Her çocuk bayramlık ister
Bayramların birlik, beraberlik ve dayanışma günleri olduğunu hatırlatan Başkan ÖZTÜRK "Bayramlar insanlar arasında ki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unuttukları, kardeşçe kucaklaştığı günlerdir. " En önemlisi çocukların bayram sevincini yaşması ve rengarenk bayramlıklar giyebilmesidir. Bu manada hayır çarşımız çeşit çeşit ayakkabı ve kıyafetlerle, çocuklarımıza bayram sevincini yaşatmaya hazır. Bu sebeple Hayır Çarşımız arife günü sadece ihtiyaç sahibi çocuklarımıza hizmet verecektir.
Belirli aralıklarla içerisindeki ürünlerin yenilendiği hayır çarşımızı bölgemizdeki hayırsever esnaf, sanayici ve iş adamı arkadaşlarımızın her türlü yardımları ve destekleri ayakta tutuyor. Unutmayın yaşı, cinsiyeti, dini, dili, ırkı ne olursa olsun; her çocuk bayramlık ister. Çocukların yüzlerinde gülümseme oluşturmak, onları bayram sabahına mutlulukla uyandırmak Kozan Belediyesi Hayır Çarşısı’na bağış yapmanızla mümkün." dedi.
Kozan Belediyesi Hayır Çarşısı Cami Kebir ( Büyük Cami Civarı) caddesinde hizmet veriyor.