İlaçlara yapılacak zam beklentisi öncesi birçok ilacın piyasada bulunmaması ilaç krizini derinleştiriyor. Kanser, kalp ve şeker gibi hastalıklar için vatandaş eczane eczane ilaç arıyor.Eczanelerde şubat ayı sonunda yapılması beklenen ilaç zammından dolayı piyasada bazı ilaçlar bulunamıyor. İddiaya göre, zam beklentisi nedeniyle bazı firmalar piyasaya ilaç vermiyor. Zam beklentisi yüzünden piyasaya sürülmeyen bazı kanser, şeker, kalp, hatta grip ilaçlarını bile eczanelerde bulmak zor. Eczacılar, günde en az 10 hastanın aynı ilacı sorduğu fakat bulamadığını belirtiyor.

Kriz büyüyor: İlaçlara zam yolda! ile ilgili görsel sonucu

Milliyet gazetesinden Gökhan Kam’ın haberinde görüşlerine yer verilen Fatih Çapa'da bulunan Turgut Eczanesi'nin sahibi Cem Turgut, "Grip ilacından hayati önem taşıyan ilaçlara kadar yok. Kanser ilacı, çarpıntı ilacı kadar hatta en basit grip ilacını bile bulamıyoruz. Depolarda da yok. Bu aralar zam geleceği söyleniyor. Ya firma stokluyor, ya da depolar. Günde en az on hasta aynı ilacı arıyor ama bulamıyor" dedi. 

Eczane teknikeri Tayfun Aslan da, "Bazı ilaçları bulmakta çok zorluk çekiyoruz. Zam geleceği için çoğu ilaç yok. Psikiyatri ilaçları, el titreme ilacı, grip ilaçları da dahil. Firmalar piyasaya sürmüyor. Mesela bir tane kan sulandırma ilacı var, piyasada yok. Hastaların bu ilacı kullanması lazım. Kullanmadan duramıyorlar. Hastalar mağdur oluyor. İnsanların sağlığı söz konusu. Bir an önce bu duruma bir çözüm bulunmalı" dedi. Esenler'deki Sevinç Eczanesi sahibi Turan Kunt ise, "Zam beklentisinden dolayı ilaçlar piyasada yok. Kalp hastalıkları ilaçlarında şeker hastalığı ilaçlarına kadar hastalar için hayati öneme sahip ilaçlar şu an bulunamıyor. Uzun zamandır piyasada bu sıkıntı vardı. Firmalar kazanamadığını düşündüğü için zam beklentisi oluyor, bundan dolayı da bin tane ihtiyaç varsa bunun 100 tanesi piyasaya sürülüyor" ifadelerini kullandı.

Kriz büyüyor: İlaçlara zam yolda! ile ilgili görsel sonucu

500 İLAÇ PİYASADA

Bu arada Birçok nörolojik hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların piyasadan çekildiğini belirten İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, ilaç sektöründe dışa bağımlılıktan kurtulmak için çağrıda bulundu.İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Parkinson hastalığı başta olmak üzere nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ve hayati önem taşıyan ilaçların eczanelerde bulunmadığına dikkat çekti. İYİ Partili Hasan Subaşı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplandırması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Subaşı, verdiği soru önergesinde ilaç sektörünün sıkıntılı bir dönemden geçtiğini ve sektörün yüzde 60’ının dışa bağımlı olduğunu belirtti.

"YÜZDE 60'LARA VARAN DIŞA BAĞIMLILIK SÖZ KONUSU"

İlaç piyasasında birçok nörolojik hastalığın tedavisinde kullanılan 500 ilacın piyasada bulunmadığın altını çizen Subaşı, şunları söyledi:“Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği verilerine göre Türkiye’de 150 bin civarında Parkinson hastası olduğunu düşünülmektedir. Hasta yakını pek çok vatandaşımız, parkinson hastalığı başta olmak üzere birçok nörolojik hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların piyasadan çekildiğini ve bulanamadığını ifade etmektedir. Sinemet, Mysoline, Leponex, Clonex gibi kritik öneme sahip ilaçlarla, 500 kalem ilacın eczanelerde bulunmadığı, bu ilaçların alternatifi olmaması ve muadillerinin hasta üzerinde aynı etkiyi gösterememesi sebebiyle hastaların durumları giderek kötüleşmektedir. Eczanelerde, ilaç depolarında bulunmayan bu ilaçların getirilmesi için Bakanlığınıza, Türk Eczacıları Birliği ve Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’na pek çok başvuru yapılmıştır. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Z. Cenap Sarıalioğlu, piyasada yaklaşık 500 kalem ilacın bulunamadığını ifade etmektedir. İlaç sektöründe yüzde 60’lara varan dış bağımlılık söz konusu olup ilaç firmalarının bazı ilaçları kur artışları sebebiyle beklettiği iddia edilmektedir”

İŞTE O SORU ÖNERGESİ

İYİ Partili Hasan Subaşı, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti:1- Ülkemizde Parkinson hasta sayısı ne kadardır? Hastalığın ülkemizde gelişimi takip etmek amacıyla Bakanlığınızca yürütülen çalışmalar nelerdir?2- Sinemet, Mysoline, Leponex, Clonex gibi ilaçların ülkemizde bulunamaması hangi sebeplerden kaynaklanmaktadır? Getirilmesi hususunda yürütülen çalışmalar nelerdir?3- Bakanlığınız ya da ilgili kurumlarca piyasada bulunamayan ilaçların envanter yapılmış mıdır? Yapılmış ise bu ilaçlar nelerdir? 500 kalem ilacın piyasada bulunmadığı iddiaları konusunda Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır?4- İlaç sektöründe dışa bağımlılığın azaltılması amacıyla yürütülen çalışmalarınız var mıdır?