ADANA BAROSU’NDAN CUMHURBAŞKANININ DA KATILDIĞI PROGRAMDA İMAMIN ATATÜRK’E ATFEN “ZALİM VE KAFİR” SÖZLERİNE SERT TEPKİ

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Ayasofya’da başta Cumhurbaşkanı olmak üzere bütün devlet erkanın da katılımıyla gerçekleşen programda bir imamın yaptığı konuşmada Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve ülkemizin kurucularına atfen pervasızca ve haddini aşarak “Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir?" ifadeleri hakkında; “Derhal özür dilemeli ve görevden alınmalıdır” diyerek tepki gösterdi.
Av. Veli Küçük yazılı açıklamasında şu görüş ve düşünceleri paylaştı.
“Cumhuriyetimizin 100.yılına çok yaklaştığımız bugünlerde garip ve skandal sözler beyhude bir algı oluşturma çabasından öte bir şey değildir.
Ama şu iyi bilinmelidir ki; Atatürk’e ve ülkemizin kurucu kahramanlarına dil uzatmak bütün halkımıza ve milli değerlerimize dil uzatmaktır.
Pervasızca ve büyük bir utanmazlıkla Türkiye’nin kuruluş yıllarını ve Atatürk’ü hedef alarak iftira atılmasını, çirkin ifadeler kullanılmasını şiddetle ve esefle kınıyorum.
Hakkında milletimize ve “Atatürk'ün manevi hatırasına alenen hakaret" nedeniyle soruşturma açılması ve derhal görevden alınması için suç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini istiyoruz.
Ülkemizin aydınlık ve güneşli günlere olan özlemiyle..
Herkesin bir ülkesi vardır ama her ülkenin Mustafa Kemal Atatürk’ü yoktur...”ifadelerini kullandı.

Resim önizlemesi

MERSİN BAROSU BAŞKANI AV. BİLGİN YEŞİLBOĞAZ, ADANA BARO BAŞKANI AV. VELİ KÜÇÜK’E NEZAKET ZİYARETİNDE BULUNDU 

Öte yandan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Barosu Türkiye Barolar Birliği Delegesi Av. Levent Demir, Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük’e nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette, savunma mesleğini yakından ilgilendiren hukuki ve güncel gelişmeler değerlendirildi.
Av. Veli Küçük, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konuklarına teşekkür etti.
Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş’ün de yer aldığı ziyarette; Baro olarak ortaklaşa yürütülmesi planlanan faaliyet ve çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldı.
Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Adana’da yapımı tamamlanarak hizmete sunulan Yeni Adliye Sarayı’nın tüm yargı camiasına hayırlı uğurlu olmasını diledi.
Bölünmüş ve parçalanmış adalet anlayışının sona ermesinden dolayı mutlu olduklarını ancak bazı eksikliklerin de tespit edilerek tamamlanacağını ifade eden Av. Veli Küçük, " Yeni Adliye binası ile ilgili olarak; çok modern ve ihtiyaca cevap verecek nitelikte adliye binaları yapılarak hizmete girmesi hem meslektaşlarım hem de yurttaşlarımız nezdinde önem arz etmektedir. Ancak; her şeyden önemlisi güzel ülkemizde demokratik enstrümanlar çalışmıyorsa, parlamento fiilen ortadan kalkmış, bağımsız yargı, basın ve basın özgürlüğü, siyasi, hukuki ve ekonomik denetim ve şeffaflık yoksa toplum nezdinde adalete güven sağlanamaz. Biz, bağımsız ve tarafsız yargı, özgür Barolar ve özgür Barolar Birliği 'ile Adaletin' yaşama geçmesini istiyoruz. Bu konuda arayışlarımız ve mücadelemiz devam etmektedir. " diye konuştu.