VALİ DEMİRTAŞ’IN “10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ” KUTLAMA MESAJI
İletişim araçlarının hızla gelişip çeşitlilik kazandığı günümüzde basın kuruluşlarımız ve basın çalışanlarımız, toplumun ve bireylerin haber alma hakkını sağlamalarının yanı sıra düşünce ve ifade özgürlüğünün yaygınlaşmasında, demokrasinin gelişmesi ve toplumsal bilincin oluşturulmasında çok önemli bir görevi yerine getirmektedir.
‘‘Bilgi ve iletişim çağı’’ olarak anılan ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği günümüzde; yazılı, görsel, işitsel ve sosyal medyanın önemi her geçen gün artmakta, basın çalışanlarımız toplumu her platformda bilgilendirme, aydınlatma ve kamuoyu oluşturma gibi görevleri en zor şartlarda dahi ifa etmektedir.
Üstlendikleri görevi ilkeli, bağımsız ve tarafsız bir anlayışla yerine getirerek toplumsal barış, huzur ve güvenin sağlanmasında, yerelde ve genelde tespit edilen sorunların çözülmesinde çok önemli katkılar sağlayan tüm basın mensuplarımızın, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyorum.
Güçlü bir toplum olmanın en önemli basamaklarından biri olan basın kuruluşlarımızın, demokrasimizin de en önemli dayanaklarından biri olduğu gerçeğinden hareketle; kentimizin gelişip kalkınması yolunda basın ve medya kuruluşlarımız ile daima diyalog halinde olmaya devam edeceğimizi vurguluyor, tüm meslek mensuplarımıza aileleriyle birlikte sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

SÖZLÜ; “FEDEKARLIKLA ÇALIŞIYORLAR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, çağdaş demokrasilerde basın kuruluşları, demokrasiyi kökleştiren en önemli unsur olduğunu söyledi.
Başkan Sözlü, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Sözlü, mesajında şunları söyledi:
"Türkiye'de patronu olmayan yegane meslek dalının mensubu olan gazetecilerin, türlü zorluklara göğüs gererek, mesai kavramı gözetmeksizin fedakarlıkla çalıştıklarının farkındayız. Gazetecilik mesleğinin icrası, diğer meslek grupları gibi para kazanmak, yaşam şartlarını daha yukarıya taşımak gibi amaçlar taşıyan bir meslek şeklinde değerlendirilemez. Gazetecilik, toplum içindir; toplumun objektif haber almasını sağlamak, yaşanan siyasi, sosyal, kültürel olay ve durumlardan toplumu haberdar etmek için özveriyle yapılmaktadır ve gazeteciler, yalnızca topluma karşı sorumludurlar. Atatürk'ün de ifade ettiği üzere "Türk basını, milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan Cumhuriyet'in etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, Cumhuriyet'in hakkıdır."
Elbette ki gazeteciler, özgürce düşünebilmeli, yazabilmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki, milletimizin çıkarları, devletimizin bekasının korunmadığı noktada gazetecilik yapılamaz. Bu duygu ve düşüncelerle Türkçe düşünen, Türkçe yazan, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından olan gazetecilik mesleğini icra eden tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum."

SARIEROĞLU ; “GAZETECİLER TOPLUMUN GÖZÜ KULAĞI”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günüsebeyle yazılı bir açıklama yaptı. İşte Jülide Sarıeroğlu’nun o açıklamsı:
“Gazetecilik, toplumun aydınlatılmasına, demokratik toplum düzeninin korunmasında önemli bir misyona sahip; ilkeli, tarafsız, sorumlu bir bilinçle icra edilen, zahmetli bir görevdir. Mesleğini her koşulda ve büyük bir özveri içinde yerine getiren, milletin haber alma özgürlüğünün kesintiye uğramaması adına canla başla çalışan basın mensuplarımız, 15 Temmuz günü her türlü vesayet anlayışının karşısında duran ortak bir tavır sergileyerek üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmiştir. İnanıyorum ki toplumun gözü kulağı olan gazetecilerimizin demokrasimize, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine olan katkıları dün olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Bu düşüncelerle ülkemizde ve dünyanın dört bir tarafında, çoğu zaman zor şartlar altında halkımızı bilgilendirmek için hayatlarını riske atarak haber üreten yazılı ve görsel medya çalışanlarımıza çalışmalarında başarılar diliyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Bu vesile ile görevlerini ifa ederken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. “

BAŞSAVCI YURDAGÜL; “GAZETECİLERİN ROLÜ BÜYÜK”
Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine ve şeffaflığın sağlanmasına katkı sunan gazetecilerin, adalet sistemine olan güvenin artmasında da büyük rol oynadığını söyledi.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, halkın haber alma hakkının korunmasına katkı sağlayan ve ‘halkın gözü kulağı’ olan basın mensuplarının demokrasi ve hukuk sistemi içinde önemli bir görev üstlendiğini söyledi. Masumiyet karinesi, lekelenmeme hakkı, kişilik hakları ile birlikte kamuoyunun haber alma özgürlüğü hakkına saygı gösterilerek, basın mensupları aracılığıyla toplumun doğru ve hızlı bir şekilde bilgilendirilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydeden Yurdagül, “ Kitlesel iletişim konusunda gazetecilerin doğru ve tarafsız bilgi vermesi çok önemlidir. Bununla birlikte adalet sistemine olan güvenin artmasında da, toplumun bir aynası olan ve olayları kamuoyuna aktarmada en önemli araçların başında bulunan basının rolü ve etkisi büyüktür. Biz de Adana Adliyesi olarak yargı ile medya arasındaki ilişkinin kurumsallaştırılarak güçlenmesi ve geliştirilmesine yönelik uygulamalarımızla, adli konularda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve yargıda şeffaflığın sağlanmasına yönelik çalışmalar yapmaktayız” diye konuştu.
Gazetecilere zorlu görevlerinde başarılar dileyen Yurdagül, “Sosyal bir hukuk devletinin olmazsa olmazı, demokrasinin ayrılmaz bir parçası olan, zor şartlar altında görevlerini sürdüren tüm basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.

BARUT; "ÖZLÜK HAKLARI VE ÇALIŞMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLECEK"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı. 
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, halkın haber alma hakkı için mücadele eden gazetecilerin Türkiye'de zor koşullarda çalıştığını söyledi. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl yayınlandığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre, Türkiye'nin 2018'de 157'nci sırada yer aldığını anımsatan Barut, "Maalesef tek adam rejimi, basın ve ifade özgürlüğünü her geçen gün baskıyla ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Buna karşın gerçeğin peşinden koşan, yılmayan ve geri adım atmayan basın emekçileri aydınlık bir gelecek mücadelesinde en ön safta yer alıyor" dedi. 
Uluslararası alanda Türkiye'nin "Gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi" olarak nitelendirdiğini aktaran Ayhan Barut, şunları kaydetti;
"Çağdaş demokrasilerde basın ve ifade özgürlüğü çok önemli yer tutmaktadır. Gazetecilerin yazdıkların dolayı hapse atıldığı, baskı ve davalarla sindirilmeye çalışıldığı Türkiye, bu manzarayı hak etmiyor. Tarihin her döneminde gerçeği halka ulaştırmak için haber peşinde koşan gazeteciler, gerçeklerden korkanlar tarafından her zaman hedef haline getirildi ama bu dönem kadar zorlukların yaşandığına tanıklık etmedik. Bu karanlık döneme karşın CHP iktidarında mutlaka basın ve ifade özgürlüğü sağlanacaktır. Halkın haber alma hakkı için gecesini gündüzüne katan basın emekçileri asla unutulmayacak. Gazetecilerin özlük hakları ve çalışma koşulları iyileştirilecek. Buruk da olsa basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz."

ORHAN SÜMER’İN “10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ” MESAJI
Basın, vatandaşın gören gözü, işiten kulağı ve söyleyen dili olarak çağdaş demokrasilerin en temel unsurlarından birisidir. Demokrasilerde basının “milletin sesi” olma sorumluluğunu yerine getirebilmesi için olmazsa olmaz koşul ise basın özgürlüğüdür.
Basın özgürlüğü, gerçekleri öğrenme hakkıdır. Bu hakkın kullanılması, basın camiasının hiçbir baskı, tehdit, yönlendirme, sansür ve cezalandırma altında kalmadan görevini en iyi şekilde yerine getirmesiyle gerçekleşir. Basın özgürlüğü, Anayasamızda güvence altındadır.
Önceki yıllarda gazetecilerin bir bayram ya da özel bir gün olarak kutladığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, artık gazeteciler için adeta bir matem gününe dönüşmüştür. Özellikle son yıllarda gazetecilerin kalemleri kırılmakta, en küçük eleştiri dahi suç sayılıp gerçeğin peşindeki gazeteciler cezaevine konulmaktadır. Tüm meslek örgütlerinin yaptığı açıklamalar, hazırladıkları raporlar bu gerçeği ortaya koymaktadır. Ne yazık ki ülkemiz, basının özgür olmadığı ülkeler arasındadır ve dünyadaki en büyük gazeteci hapishanesi olma yolundadır.
Bütün bu olumsuz tablodan hiç şüphe yok ki tüm basın kuruluşlarımız ve onların emekçileri de nasibini almaktadır. Gazeteciler, iş güvencesinden yoksun, soruşturma, gözaltı, tutuklama, baskı ve şiddet ile karşı karşıya mesleklerini sürdürme uğraşı verirken, özellikle yerel basın gazete kağıdının alımında uygulanan yüksek vergi yükü, matbaa, dağıtım, personel giderleri, ajans aboneliği, telif gibi artan maliyetler yanında artan tiraj kaybı ve düşen ilan gelirleri gibi hayati sorunlar yaşamaktadır. Böyle bir ortamda, iktidarın teşviklerinden yararlanan, denetimlerinin işlemediği için “tek sesli” bir anlayışla yayın yapan “havuz medyası” ise halka gerçekleri anlatmaktan uzak bir şekilde yayınlarını sürdürmektedir.
Tüm bunlara rağmen, halkın haber alma hakkına sahip çıkarak milletin sesini duyurmaya çalışan gerek yerel, gerek ulusal, yazılı ve görsel basındaki tüm basın emekçileri, gece gündüz demeden halka doğru haberi ulaştırmak için yoğun emek harcamaktadır. Gazetecilik mesleğinin onurunu ayaklar altına almadan, kalemini satmadan, eğilmeden, bükülmeden, boyun eğmeden, mesleğini etik ve ahlaki kurallarına uygun yapan tüm gazetecilere saygılarımı sunuyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle; basın, ifade ve düşünce özgürlüğünün eksiksiz olarak yaşama geçirildiği, gazetecilerin işsiz kalmadığı, toplumu bilgilendirme çabası veren cezaevlerindeki tüm gazetecilerin özgür olduğu ve haber yapabildikleri, sansürden ve otosansürden uzak özgür günlerin gelmesi dileğiyle “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, görevlerini yaparken hayatını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarımıza başarılar diliyorum.

BULUT; “GAZETECİLERE AĞIR SANSÜRLER UYGULANIYOR”
Demokrasinin olmazsa olmaz unsurlarından biridüşünce ve ifade özgürlüğüdür.
Halkın doğru haber almasını sağlayan, gerçeklere ayna tutan basın toplumun gözü, kulağı ve vicdanı konumundadır.
Yasama, yürütme, yargıyı kamu adına denetleyen 4. güç olan basın ne kadar özgürse ülke demokrasisi de o kadar güçlüdür.
Ancak bugün Türkiye’de, böyle bir tablodan söz etmek mümkün değildir.
Ülke olarak medyanın, baskı ve sansürü en ağır olarak yaşadığı karanlık bir dönemden geçmekteyiz.
İktidar eliyle halkın haber alma özgürlüğü engellenmekte, gerçekleri duyurmaya çalışan gazetelere ağır sansürler uygulanmakta, vergi müfettişleriyle tehdit edilmektedir.
Gazeteciler sadece mesleklerini yaptığı için suçlanmakta,mahkemelerde yargılanmakta, hedef gösterilip haksız gerekçelerle tutuklanmaktadır.
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün raporuna göre Türkiye bugün 142 tutuklu gazeteciyle dünyada üçüncü, basının özgür olmadığı ülkeler arasında 157. sıradadır.
İktidarın teşvik ve denetimiyle tek sesli yayın yapan havuz medyası ise halka gerçekleri anlatmaktan uzak, adeta iktidarın borazanı niteliğindedir.
Tüm bunlara rağmen, toplumun doğru bilgilendirilmesi, aydınlatılması gibi kutsal bir görevi yerine getiren gerek yerel, gerek ulusal, yazılı ve görsel basındaki basın emekçileri, kamuoyuna haber ulaştırmak için zor şartlarda gece gündüz emek harcamaktadır.
Kalemini halk için, toplumu doğru bilgilendirmek için, gerçekleri duyurmak için kullanan, gerçeklerin peşinden koşangazetecilerimizin ve basın emekçilerimizin, 10 Ocak Çalışan/Çalışamayan Gazeteciler Günü’nü kutluyor sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum.

ZEYDAN; “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”
Cumhuriyet Halk Partisi Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, demokrasinin olmazsa olmazlarından birinin basın özgürlüğü olduğunu belirterek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı’nı kutladı.
Başkan Karalar yayınladığı kutlama mesajında, çoğulcu ve özgür bir gazetecilik olmadan demokrasinin kurumsallaşamayacağını belirtti. Başkan Karalar mesajında şu görüşlere yer verdi:
“Günümüzde ne yazık ki baskılar özgür basının sesini iyiden iyiye kısmaya yönelik boyutlara ulaştı. Demokrasinin olmazsa olması özgür basının değerli emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Fikir ve görüşlerinden ötürü hiç bir gazetecinin baskı altında kalmadığı özgür çalışma koşullarının gerçekleşeceği günler diliyorum.”

ÇETİN: “GAZETECİLİK ÖZGÜRCE YAPILMALI”
Çukurova Belediye Başkanı ve Adayı Soner Çetin, ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajında, basının özgür olmadığı bir ülkede, toplumun da özgür olamayacağını kaydetti.
Özgür, ilkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışıyla çalışan basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan Çetin, “Gazetecilik özgür olmadıkça toplum da özgür olamaz. Tüm şartlara rağmen gazetecilik mesleğinden vazgeçmeyen, çalıştırılmayan ama meslek onurunu koruyan tüm çalışan gazetecileri saygıyla selamlıyorum” dedi.
Başkan Soner Çetin, gazetecilerin hayatın her alanında kamuoyunu doğru, tarafsız ve objektif bir şekilde bilgilendirmek adına önemli bir görevi üstlendiğini belirtti. Gazetecilerin bu mutlu gününün bayram havasında kutlanması gerektiğine dikkat çeken Başkan Çetin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün birçok kurum tarafından kutlanmadığına işaret etti. Bu önemli günün, işsiz bırakılmış, mesleğini yapamaz hale gelmiş gazetecilere adandığına vurgu yapan Başkan Soner Çetin, gazeteciliğin, toplumun özgürlük simgesi olduğunu, gazetecilerin iş güvencesinin, toplumun haber alma özgürlüğünün teminatı olduğunu söyledi.
Gazetecilerin özgür olması gerektiğini kaydeden Başkan Çetin, mesajında şu görüşlere yer verdi:
“Gazetecinin bağımsızlığı, toplumun gerçekleri öğrenme hakkının teminatıdır. Yıllar içinde oluşan gazetecilik mesleğinin etik değerleri, toplumun bilgi edinme hakkının teminatıdır. Altını bir kez daha çizmek gerekir ki, gazetecilik özgür olmadıkça toplum da özgür olamaz. Her ne pahasına olursa olsun, gazetecilikten vazgeçmeyen, çalıştırılmayan ama meslek onurunu koruyan tüm basın emekçilerinin bu mutlu gününü kutluyor ve saygıyla selamlıyorum."

BAŞKAN ÇELİKCAN'DAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan medyanın kamuoyunu eksiksiz ve doğru bilgilendirip vatandaşların haber alma hakkının korunmasının demokrasinin işlerliği açısından çok önemli olduğunu söyledi. Başkan Çelikcan ''10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'' dolayısıyla yayınladığı mesajda gazetecilerin gününü kutladı. Hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracının yazılı ve görsel basın olduğunu belirterek ''Denetleyici güç olarak da bilinen gazetecilik, çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir unsurudur. 10 Ocak, basın çalışanlarının sosyal haklarını sağlayan 212 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 10 Ocak 1961 tarihinden bu yana ülkemizde ''Çalışan Gazeteciler Günü'' olarak kutlanmaktadır.'' dedi.
Medyamız , meslek ilkelerini ve milletimizin hassasiyetlerini dikkate alarak, doğru bilgilendirerek görevini en güzel şekilde yerine getirmesi gerektiğini belirten Başkan Çelikcan ''Haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı yazılı ve görsel basınımızdır. Doğru, ilkeli ve objektif görev anlayışıyla kamuoyuna, ülke ve dünya gerçeklerinin aktarılmasının yanında, farklı görüşlerin de seslendirilmesine imkân sağlayarak toplumu düşünmeye, araştırmaya ve doğru sonuçlara ulaşmaya yönlendirmektedir. Kamuoyunu aydınlatmak adına büyük bir özveri ile çalışan arkadaşlarımızın gününü kutluyorum.'' şeklinde konuştu.

ULUDAĞ; “ÖNEMLİ BİR GÖREV YAPIYORLAR”
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, gazetecilerin gününü kutlayarak, “Güçlü demokratik bir toplum için gazetecilerin rahatça görevlerini yapmaları, çalışmalarını sürdürebilmeleri bir gerekliliktir. ”dedi.
Başkan Bilal Uludağ, mesai saati gözetmeksizin çalışarak günlük olayları ve gelişmeleri takip eden çalışan gazetecilerin, kamuoyunu bilgilendirmede önemli bir görevi yerine getirdiğini ifade ederek, mesajında şu görüşlere yer verdi:
“Son derce dinamik bir meslek olan gazetecilik, haberleri en doğru şekliyle kamuoyuyla paylaşma misyonu da taşımaktadır. Bunun yanı sıra gazeteciler, düşünceleri ve yorumlarıyla demokrasinin güçlenmesine de katkı sunmaktadırlar. Çağdaş ve demokratik bir toplumun vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının ülkemizin demokratik gelişimine önemli katkılar sağladığı görülmektedir.
Büyük özveri ve fedakârlık ile çalışan gazeteciler, toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna aktarmak adına önemli bir işlev üstlenmektedir. Aynı zamanda ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınmasına da önemli katkılar sağlamaktadır. Yaptıkları görev gereği bir anlamda kamu hizmeti ifa eden değerli basın çalışanlarımızın ve ailelerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Ayrıca ebediyete intikal eden basın çalışanlarını da rahmetle anıyor, tüm yazılı ve görsel basında çalışanlara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

MUSA ÖZTÜRK; "ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞIYORLAR"
Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Gazetecilerin ekonomik, siyasal ve sosyal açıdan son derece zor şartlar altında görevlerini yerine getirdiğini vurgulayan Başkan Öztürk, mesajında şu ifadelere yer verdi; "Doğru haber verme, onur, erdem, adalet gibi değerlere sahip çıkma ve tarafsız olma gazetecilik mesleğinin en önemli unsurlarındandır. Toplumun vicdanının sesi olan gazeteciler özveri ile görevlerini yerine getirmekte, zor şartlar altında çalışmaktadırlar. 2018 yılının gazeteciler için daha özgür çalışabilecekleri bir yıl olmasını temenni ediyorum. Basın, haberi doğru, ilkeli, tarafsız ve gazeteciliğin etik kurallarına uygun şekilde kamuoyuna yansıtmakla görevlidir. Toplumun haber alma ihtiyacını karşılayan ve demokrasimizin güçlenmesine katkı sağlayan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Bu vesileyle zor şartlar altında,
tüm baskılara rağmen görevlerini yerine getiren gazetecilerimize meslek hayatlarında başarılar diliyor, ebediyete intikal etmiş gazetecilerimizi saygıyla anıyorum."

BOYDAK’DAN MESAJI 
Ceyhan Belediye Başkan Vekili Ali Alper Boydak gazeteciliğin, kamuoyuna haber ve bilgi akışını objektif bir şekilde sağlamak, toplumsal sorunlar karşısında kamuoyu oluşturmak, memleketinin, ülkesinin güçlenmesi ve gelişmesine katkı sunmak gibi önemli bir misyonu olduğunu söyledi.
Başkan Boydak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, gazetecilerin kutsal bir görev icra ettiklerini belirterek, “Mesai mefhumu gözetmeksizin memleketinin ve ülkesinin değerlerini koruyarak, halkın haber alması, doğruları öğrenmesi için gayret gösteren ve şehrine hizmet eden, fedakarlıkla çalışan gazetecilerin her zaman yanında olacağız. Toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren gazetecilerimiz ve tüm basın çalışanlarımız her türlü takdiri hak ediyorlar. Basın emekçilerimizin her biri bizim için çok önemli. Elimizden geldiği kadar basın kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde bulunmaya gayret göstereceğiz." 
İlçemizin gerek yerel gerek ulusal çapta tanıtılması ve büyümesinde katkı sağlayan gazetecilere şükranlarını sunan Başkan Boydak, “Büyük bir özveriyle görevini fedakârca icra eden meslek ahlakı bilinci ve gayreti çerçevesinde kanunlara saygılı, dürüst ve ilkeli tüm gazetecilerimizin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, aileleri ve sevdikleri ile birlikte mutlu yıllar, meslek hayatlarında başarılar dilerim.” dedi.

AVCI; ‘EN İÇTEN DUYGULARLA KUTLUYORUM'
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, “Topluma kulak veren, vatandaşa tercüman olan, demokrasilere can veren basının gerçek kahramanları, çalışan gazetecilerdir” dedi.
Başkan Avcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında “Basın, içinde bulunduğu topluma ve hatta insanlığa karşı sorumluluğun gereği olarak bilgi akışı sağlayan kurumsal bir yapıyı temsil ederken; çalışan gazeteciler ise hiç kuşkusuz alın teri, fikir teri dökerek fiilen bu yapıya işlerlik kazandıran, ayakta tutan kişilerdir. Topluma kulak veren, vatandaşa tercüman olan, demokrasilere can veren basının gerçek kahramanları, çalışan gazetecilerdir.” ifadesini kullandı.
Avcı, şöyle devam etti:
“Diğer taraftan; ülkemizde devletimiz ve milletimiz aleyhine yürütülen yıkıcı, bölücü faaliyetlerin ve Türk kimliğini, Türk aile yapısını ve İslam’ı hedef alan çalışmaların ayağını oluşturan kirli yapıyı ‘Basın’ içinde değerlendirmemek gerektiğini bu vesileyle belirtmek isterim. Özellikle basın camiasının bir kısmının bu ‘ayrık otları’nı ‘Demokrasinin olmazsa olmazları’ içinde görme yanlışından vazgeçmesi lazım geldiği kanaatindeyim.”
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, mesajını şu ifadelerle tamamladı:
“Bu duygu ve düşüncelerle; devletimize, milletimize, cumhuriyetimize, demokrasimize, tüm insanlığa katkı sunan, ülkemizin huzur ve refahına, birlik ve beraberliğine hassasiyet gösteren, bu uğurda çile çeken, emek harcayan basınımızın gerçek kahramanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten duygularla kutluyor, tüm emekçi arkadaşlarımıza selam ve saygılarımı sunuyorum.”

KUTLUCA; “GAZETECİLER VATANDAŞLA DEVLET ARASINDA KÖPRÜ"
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Adana Şube Başkanı Yakup Kutluca, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Açıklamasında tüm gazetecilerin gününü kutlayan Başkan Kutluca, gazetecilerin özlük hakları 10 Ocak 1961 tarihinde 212 Sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi ile iyileştirildiğini ve 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladığını hatırlattı.
Kutluca, mesajında şunlara yer verdi;
“ İletişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte toplumların aydınlanmasında, önemli bir rol üstlenen basın, internet medyası ve sosyal medya ile yelpazesini genişletmiş, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşmıştır. Kamuoyunun bilgilendirilmesinde doğru ve güvenilir haber yapma, objektif olma, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde barındıran bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, aynı zamanda vatandaşla Devlet arasında köprü görevi görmektedir.
İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine gündeme taşıdıkları konularla katkı sağlayan değerli basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, bu vesileyle ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, görevi başında bulunanlara çalışmalarında başarılar diliyorum.”

VELİ KÜÇÜK; "BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ BİR HAKTIR"
Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, "10 Ocak Çalışan gazeteciler günü, nedeniyle mesaj yayınladı.
Mesajında, her şartta mesai mefhumu gözetmeksizin görevlerini yerine getirerek kentimiz ve ülkemizin kalkınmışlık düzeyine ve tanıtımına büyük katkı sağlayan ve kamu hizmetlerinin devamlılığında önemli katkıları olan tüm basın mensuplarının '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.
Baro Başkanımız Av . Veli Küçük, yaptığı açıklamada; tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarıyla donanmış bir medyanın, toplumsal aydınlanma ve gelişmenin sağlanmasında önemli yeri olduğunu vurgulayarak, "Böylesine önemli bir misyonu yerine getirmek için her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerimizin, düzenli bir mesaisi olmadan, halkı bilinçlendirmek için verdiği kararlı mücadele her türlü takdirin üzerindedir. " diye konuştu.
Baro Başkanımız Av . Veli Küçük, gazetecilik mesleğinin her geçen gün kötüye gittiğini belirtti. 
16 yıldır işbaşında olan siyasi iktidarın ülkemizde medyanın yüzde 95’ini kontrol altına alması, hapisteki gazeteci sayısının 142 olması, muhalif medyanın ekonomik baskıyla susturulmaya çalışılmasının, Türkiye’de basın özgürlüğünün ve gazetecilerin nasıl ağır bir saldırı altında olduğunu gösterdiğini ifade etti. 
Türkiye Gazeteciler Sendikası’na göre tüm işkolları içinde yüzde 30 ile işsizliğin en yüksek olduğu medya sektöründe sadece son sekiz ay içinde 700 gazetecinin işsiz kalmasının da üzüntücü verici olduğunu kaydetti.
Türkiye'nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre 180 ülke arasında iki basamak daha gerileyerek 157. sıraya düşmesinden duyduğu endişeyi de dile getirdi.
Baskıcı, temel özgürlükleri yok sayan, yeni rejim özlemini mevzuatlarla meşrulaştırmaya çalışan siyasi iktidarın, Basın Kartları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle gazeteciler üzerinde yeni bir tehdit unsuru yaratmaya çalıştığına işaret etti. 
Araştırmacı, sorgulayan, gerçeklerden kaçmayan bir toplumun ancak özgür, şeffaf, bağımsız medya organlarıyla mümkün olabileceğini vurgulayan Baro Başkanımız Av . Küçük, "Çağdaş demokrasilerde basın özgürlüğü bir haktır. Güzel ülkemizde içinden geçtiğimiz günler basının, gazeteciliğin en karanlık dönemi olarak anılacaktır. Bilinmesini isteriz ki; her türlü baskıya rağmen “gerçekleri” bize ve halkımıza ulaştırma gayreti içinde olan aydın, ilerici, demokrat, gazeteci ve yazarlarımızın he zaman yanındayız. Adil yargılama ilkesinin ihlal edilmediği, yargı bağımsızlığının ve demokrasinin sağlıklı işlediği, basın özgürlüğünün olduğu bir ülke istiyoruz."diye konuştu.

AYDAR; "GAZETECİLER YOL GÖSTERİCİDİR"
Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydar, 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.
Gazetecilerin halkın müşterek sesi olduğunu söyleyen Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydar, ‘‘Basınımız, bazen devlet ile millet arasında önemli bir köprü, bazen yerel yönetimler ile belde sakinlerinin diyalog aracı, bazen de sivil toplumun sesini yükselttiği, demokrasilerin vazgeçilmezidir’’ dedi.
Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Basının, toplumun bilinçlenmesi ve haber alma özgürlüğüne kavuşması yönünde gerçek ve yürüyen demokrasinin tesisi anlamını taşıdığını ifade eden Başkan Aydar, gazetecilik mesleğinin halkı aydınlatma, haberdar etme, toplum yararına hizmet etme ve kamu yararı taşıyan gelişmeleri kamoyu ile paylaşım amacı taşıdığını belirtelek, ‘‘Basın halkımızla aramızdaki en önemli köprüdür. Gazeteciler bizim yol arkadaşımız’’ dedi.
Gazetelerin yorum ve görüşlerinin çalışmalarına yön verdiği ve önemli yararlar sağladığını ifade eden Aydar, ‘‘Gazetecilik mesleğinin demokrasinin, fikir özgürlüğünün ve insan haklarının gelişmesinde çok büyük payı bulunuyor. Basın halkımızla aramızdaki en önemli köprüdür. Onların eleştiri ve önerilerini önemsiyor, çalışmalarımız için yol gösterici olduğuna inanıyoruz. Tarihin her döneminde halkın gözü, kulağı ve sesi olmayı amaç edinen, önemli bir misyonu yerine getiren gazetecilerin daha iyi koşullarda mesleklerini icra edebilmesi en büyük dileğimizdir’’ açıklamasını yaptı.
Başkan Aydar, şunları söyledi; Halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamoyuna yansıtma görevini üstlenen, demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olarak gördüğümüz basın kurumlarımız ve mensubu olan gazeteciler; gecesini, gündüzüne katarak, kar, kış, tehlike demeden canla başla çalışarak, haber ve değerlendirmeleri ile toplumu doğru bilgilendirme görevlerini yerine getirmektedirler.
Bu duygularla mesleklerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan, ilkeli, sorumlu gazetecilik anlayışı içinde hareket eden tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutlarım.

AKAN; “ÖNEMLİ DEĞER VE KATKILARI VARDIR”
AK Parti Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Akan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Akan mesajında toplumsal gelişmeleri doğru ve tarafsız bir şekilde kamuoyuna aktaran basının demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu söyledi.
Basın çalışanlarının büyük bir özveri ile görev yaptıklarını vurgulayan Akan, “Basın Meslek İlkelerine bağlı tarafsız ve objektif bir yayıncılık anlayışı ile hareket eden basının ülkelerin gelişmesine önemli değer ve katkıları vardır” dedi.
Akan mesajının devamında ise şunları söyledi;
“Bu duygu ve düşünceler ile zor şartlarda görevlerini yerine getiren yazılı, görsel ve işitsel alanda hizmet veren tüm basın çalışanlarının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum”

SÖZÜTEK: “BASIN, DEMOKRASİLERİN OLMAZSA, OLMAZIDIR”
Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, yayınladığı mesajla, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Demokrasilerin olmazsa olmazlarından olan basının ne kadar önemli olduğunu, ancak demokrasiyi yaşayanların iyi bileceğini belirten Birlik Başkanı Nihat Sözütek, her şartta ve koşulda görevlerinin peşinde olan gazetecilerin, doğal olarak da her türlü tehdit ve yıpranmaya açık olduklarına dikkat çekerek, “Eğer bir ülkede demokrasi, hukuk, insan hakları varsa, bunda medyanın önemi de çok büyüktür. Aksi takdirde medyanın önemi kalmaz. Çünkü demokrasinin olmadığı yerde gazeteciler, kendi düşüncelerini yazamaz, bilgilendiremez, halkın gözü, kulağı ve sesi olamaz, kamuoyuna duyuramazlar” dedi.
1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak’ın "Bayram" olmaktan çıkarılıp, "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladığına işaret eden Sözütek, şöyle dedi:
“Gazetecilik, özellikle fedakârlık isteyen zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir. Zor şartlarda, düşük ücretlerle kamu yararına görev yapan gazetecilerin her türlü desteğe layık olduklarına inanıyorum. Gazetecilerin çalışma şartlarının, hem Adana’da hem de Türkiye’de iyileştirilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması, hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara kavuşturulmasını diliyorum. Bu vesileyle Cumhuriyet’in ve demokrasinin vazgeçilmez unsuru ve temel taşlarından biri olan tüm gazetecilerin 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum”

SİNCAR; “BASIN DEMOKRASİNİN TEMEL UNSULARINDAN BİRİSİ”
Lore Plus Film Yapım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sincar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.
Adem Sincar, ülkemizde, gazetecilere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan ve Türk basınında bir dönüm noktası olan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 yılında kabul edilmesiyle birlikte, her yıl 10 Ocak tarihinin “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlandığını anımsattı.
Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından birinin de bağımsız basın olduğunu ifade eden Sincar, mesajında şunları kaydetti:
“Basın, demokrasinin temel unsurlarından biridir. Ülkemizin sosyal, kültürel, sanatsal ve ekonomik olarak kalkınmasında önemli rol oynar. Demokrasinin ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda tarafsız ve ilkeli medyanın çok önemli yeri vardır. Gerçekleri araştırarak doğru haberlerle kamuoyunu aydınlatan ve evrensel meslek ilkelerine uyan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım.”