"Yaptırım gücü yüksek Kanun ve Yönetmeliklere ihtiyacımız Var"

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Adana Şube Başkanı Yakup Kutluca, 17 Ağustos Marmara Depremi yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayınladı.
Kutluca mesajında; dünya var olduğundan bu yana depremlerin meydana geldiğini, ancak dünya nüfusunun bugünkünden az ve iletişim araçlarının olmaması veya yetersiz olmasından, anında kimsenin haberinin olmadığını ifade etti.  Afetlerin hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini söyleyen Kutluca, ‘’Afetlerden ziyade tedbirsizlik öldürür’’ dedi.

Yakup Kutluca ile ilgili görsel sonucu

Japonya’nın da bir deprem ülkesi olduğunun altını çizen Kutluca, depreme dayanıklı yapılan güvenli binalarla, meydana gelen depremlerde çok hafif atlattıklarını izah etti. Kutluca, Marmara Depreminin üzerinden yirmi yıl geçtiğini, belediyelerin bu hususta sanki yetersiz gibi kaldığını, bu nedenle, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hususundaki Kanun ve Yönetmeliklerin yeniden revize edilerek, yaptırım gücü yüksek bir çalışma başlatılmasının şart olduğunu dile getirdi.
TÜMSİAD Adana Şube Başkanı Kutluca, afetlerin sosyolojik, psikolojik ve ekonomik boyutlarının da göz ardı edilmemesi gerektiğine vurgu yaparak, yetkilileri daha duyarlı olmaya davet etti. Kutluca, Asrın felaketi olarak adlandırılan Marmara depreminde ölenlere de Allah’tan rahmet diledi.