MEDİKALCİLERİN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

Çukurova Medikalciler Derneği (ÇUMED) Başkanı Mehmet Ali Çetin, yazılı bir açıklama yaparak, uzun zamandan bu yana kamu hastanelerinden zamanında tahsilat yapamadıklarını, bu nedenle bir çok firmanın zor durumda kaldığını, dayanacak güçleri kalmadığından batma noktasına geldiklerini söyledi.

Medikal cihazlarını yurt dışından peşin para vererek aldıklarını belirten Başkan Çetin, ne yazık ki Üniversite hastanelerinin 36 ay, Devlet hastanelerinin ise 11 ay’a varan uzun bir dönemden sonra ancak ödeme yaptıklarını, bu sürelerin her geçen gün biraz daha arttığını açıkladı.

Çetin mesajında şunları da kaydetti: ‘’ Bu şartlar altında bir çok medikal firması mağdur olduğu gibi, hastalarda mağdur olmaktadır. Eğer böyle devam ederse, geri dönüşü olmayan mağduriyetlerin yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Sıkıntı yaşayan bir çok firma mecburiyetler karşısında küçülmeye gitmiştir. 20 kişi çalıştıran bir firma artık 5 kişi ile hizmet vermektedir. Yetkilileri bu konuda ciddi bir şekilde duyarlı olmaya davet ediyorum.’’

Çukurova Medikalciler Derneği (ÇUMED) Başkanı Mehmet Ali Çetin, yazılı mesajında yerli ve milli ekonomiye de değinerek, Türkiye de üretilen medikal cihazlarının yetersiz olduğunu, bu hususta ‘’Uluslararası arenada farkındalık oluşturabilmek için, yeterli destek ve kolaylığın sağlanması, ülkemizi daha ileri seviyelere taşıyacaktır’’ şeklinde konuştu.