İngiltere’de gerçekleştirilen bir araştırmada, kötü bir uykunun ardından sabah uyanır uyanmaz kahve içmenin kan şekerinin kontrolünü bozduğu belirtildi. İngiltere’de kahve alışkanlığı ile ilgili çarpıcı bir araştırma gerçekleştirildi. Bath Üniversitesinden araştırmacılar, kötü bir uykunun ardından kahvaltı etmeden kahve içmenin metabolizma üzerindeki etkisini inceledi.  Çalışmanın sonuçları, "British Journal of Nutrition" dergisinde yayımlandı.

Kahve ile ilgili çok şaşırtan araştırma! Meğerse çok yanlışmış

FARKLI UYKULARA TABİİ TUTULDULAR

Çalışmaya katılan 29 kişi farklı gece uykularına tabi tutuldu. İlk deneyde bu kişilere düzgün bir uykunun ardından kahvaltıda alınacak kaloriye eş enerji içeren şekerli içecek verildi. İkinci deneyde saat başı uyandırılarak iyi bir uyku çekmeleri engellenen katılımcılara uyandıktan sonra şekerli içecek verildi.

YARIM SAAT SONRA ŞEKER VERİLDİ

Üçüncü deneyde de kötü bir gece uykusunun ardından katılımcılara ilk olarak koyu şekersiz kahve, yarım saat sonra da şekerli içecek verildi. Daha sonra bu kişilerin kan şekerleri ölçüldü.

İYİ UYKU AZ FARK YARATTI

İyi ya da kötü uykunun deneklerin kan şekeri üzerinde çok az bir fark yarattığı saptanırken, kötü uykunun ardından kahve içmenin metabolizma üzerinde olumsuz etkisi olduğu ve vücudun kan şekerini işleme yeteneğini yüzde 50 aşağı indirdiği saptandı.

KAHVALTI ETMEK GEREKİYOR

Çalışmayı yürüten önemli isimler arasında yer alan James Betts, kötü bir uykudan sonra kesinlikle kahvaltı edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Bunu engellemek için kötü bir uykunun ardından ilk olarak kahvaltı etmek gerekiyor. Daha sonra eğer ihtiyaç duyulursa kahve içilebilir"