Türkiye Muhtarlar Derneği Seyhan Şubesi’nden ÇGC’ye nezaket ziyareti

Ziyarete Başkan Hıdır Koluman’ın yanısıra Yönetim Kurulu Üyeleri; Kanber Gök (Serinevler Mahallesi Muhtarı), Alaaddin Barış (Ova Mahallesi Muhtarı), Abdullah Aybay (Barbaros Mahallesi Muhtarı), Hasan Can (5 Ocak Mahallesi Muhtarı), Abdulgazi Önen (Gülbahçesi Mahallesi Muhtarı), Yusuf Toprak (Şehit Duran Mahallesi Muhtarı) katıldı.

ÇGC Kültür ve Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen nezaket ziyaretinde Başkan Cafer Esendemir ile görüşen Türkiye Muhtarlar Derneği Seyhan Şube Başkanı Hıdır Koluman; muhtarlar olarak yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi verdi.

Resim önizlemesi

Başkan Koluman; muhtarlık müessesesinin demokrasilerde vatandaşla devlet arasında köprü vazifesi gördüğünü, muhtarların görev alanı içerisinde yaşayan vatandaşların sosyal-kültürel-ekonomik konulardaki talep ve beklentilerinin yetkililere ulaştırılmasında önemli bir misyona sahip olduğunu belirterek, giderek ağırlaşan ekonomik zorluklar karşısında muhtarların da çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Başkan Koluman; “Muhtarlar olarak çözüm bekleyen sorunlarımız var. Özlük haklarımızın yanı sıra muhtarlara yeşil pasaport verilmesi talebimiz çözüm bekliyor. Gelirlerimiz giderlerimizi karşılamıyor. Enerji, su, ulaşım, iletişim noktasında sıkıntı yaşıyoruz. Bir çok mahallemizin muhtarlık binası yok. Bazı muhtarlar kendi işyerlerini muhtarlık olarak kullanmak zorunda kalıyor. Devlet imkanlarıyla olmayanlara muhtarlık binası yapılması gerekir” dedi.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de yaptığı konuşmada; muhtarların mahallelerde vatandaşın ilk başvurduğu kişiler olduğunu, altyapı eksiklikleri ve mahallelerdeki fiziki eksikliklerin yetkililere ulaştırılması, vatandaşların sorunlarının aktarılması, çözüm arayışlarının sonuca ulaşmasında muhtarların önemli bir görevi bulunduğuna dikkat çekerek, “Demokrasilerde muhtarlık müesesesi büyük önem taşıyor. Muhtarlarımız vatandaşın sorunlarına çözüm aramaktan kendi sorunlarına eğilme fırsatı bulamıyor. Böylesi önemli bir misyon üstlenen muhtarlarımızın sorunlarının çözümü için basın olarak her türlü desteğe hazırız. Başkan Koluman ve yönetim kurulundaki muhtarlarımıza başarılar diliyoruz” diye konuştu.