Adana Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Hüseyin Sözlü döneminde akıllı su sayacı ihalesiyle gönendirilen Yaşam Elektronik AŞ’ye çok sert yaptırım uyguladı.
MHP eski Genel Başkan Yardımcılarından Murat Şefkatli’nin oğluna ait olduğu belirtilen (Şefkatli’nin iddiası) Yaşam Elektronik Ticaret AŞ., Adana’daki su sayaçlarının yaklaşık yüzde 10’unu tanesi 360 bin liradan değiştirdi.
Ancak 31 Mart’ta seçimi Zeydan Karalar’ın kazanmasıyla birlikte akıllı su sayacı zorunluluğu durduruldu.  Ayrıca Yaşam Elektronik’e ‘ihale şartnamesine uygun davranmadığı’ gerekçesiyle de geriye dönük 7 milyon liralık yaptırım uygulandı. Şartname uyarınca Yaşam Elektronik’in ASKİ’ye getirmeyi taahhüt ettiği sayacın çok altında kaldığı ileri sürüldü. Firmanın banka teminat mektubunun yakıldığı da edinilen bilgiler arasında.

Ä°lgili resim

ÇALIŞANLARININ MAAŞINIDA VERMEDİ

Adana’da vatandaşlar tarafından vurgun olarak nitelendirilen akıllı su sayacı ile ilgili olarak ASKİ tarafından yılbaşına kadar süre uzatımı da verildi. Bu kararla birlikte ASKİ’nin akıllı sayaç değişimine itibar etmediği gözleniyor.
Yaşam Elektronik tarafından Türkiye’de montajının yapıldığı kaydedilen akıllı su sayaçlarının Çin malı olduğu ve vatandaşlara gerçek değerinin birkaç katı üzerinden satıldığı ileri sürülmüştü. Uygulama gözlerden uzak ve medyatik olmayan bir şekilde devam ettirilmişti. “Eğer bu sistem aboneler ve kurum çıkarına olsaydı, Büyükşehir Belediyesi cafcaflı bir tanıtım yapardı” değerlendirilmesinde bulunuldu.
Murat Şefkatli, yerel seçimi kaybeden Hüseyin Sözlü’nün seçim kampanyalarını da yürütmekle biliniyor. Şefkatli, ayrıca yanında çalıştırdığı onlarca personelinin maaşınıda vermediği ortaya çıktı.