Necmi Eren'in memede sertlik, meme başında şişlik, meme başında çökme ve cilt derisinde kızarıklık, renk değişikliği şikayetleri ile geldiğini söyleyen Doç.Dr. Mehmet Velidedeoğlu, hastanın ameliyat öncesi kemoterapi tedavisi gördüğünü belirtti.

SIRTINDAN DOKU NAKLEDİLDİ

Doç.Dr. Mehmet  Velidedeoğlu, meme kanseri olan erkek hastanın durumunu şöyle anlattı: "Hastanın lokal ileri denilen meme kanseri olduğu görülmüştü. Tümörün kemoterapi sonrası 5 santimetreye kadar gerilediğini gördükten sonra kendi onkoloji konseyimiz ile ameliyata karar verdik. 10 gün önce de hastanın tüm memesini ve koltuk altı lenf bezlerini kapsayacak şekilde mastektomi dediğimiz ameliyatı gerçekleştirdik. Kemoterapiye kısmen yanıt aldığı için tümör yine büyüktü ve erkekte de meme dokusu çok az olduğu için kenarlara doğru da yine yaygın olduğu için oluşan boşluğu da hastanın sırtından aldığımız cilt dokusu ile doldurma yöntemine başvurduk."

"MEME KANSERİ VAKALARININ SADECE YÜZDE 1’İ ERKEK"

Türkiye’de ve dünyada meme kanserinin erkeklerde çok az görüldüğünü söyleyen Doç.Dr. Mehmet  Velidedeoğlu, "Yurt dışı verilerine bakarsak meme kanseri vakalarının erkeklerde görülme sıklığı yüzde 0,5 ile yüzde 1 arasında değişiyor. Bu rakam Afrika’da yüzde 6’lara kadar yükselmekte. Bunun sebebi ise Afrika gibi ülkelerde karaciğer enfeksiyon hastalıklarının daha sık görülmesi ve bunun da östrojen değişikliğine yol açması" dedi.

'GEÇ BAŞVURU YÜZÜNDEN SAĞKALIM SÜRESİ DAHA KÖTÜ'

Doç.Dr. Mehmet  Velidedeoğlu, erkek ve kadınlarda hastalığın iyileşme beklentisinin aynı olduğunu ancak erkeklerin doktora daha geç başvurması ya da daha geç tanı alması nedeniyle sağkalım oranlarının kadınlardan daha düşük olduğunu söyledi.

Meme kanseri olan erkeklerin aile bireylerinde de meme kanseri görüldüğünü söyleyen Doç.Dr. Mehmet Velidedeoğlu, diğer aile bireylerinin de Angelina Jolie ile ünlenen BRCA-1, BRCA-2 genleri açısından tetkik edilmesi gerektiğini açıkladı.

"KİMSE 'BEN ERKEĞİM, BAŞIMA GELMEZ' DEMESİN"

Yaklaşık 2 yıl önce memesinde kitle hissettiğini söyleyen Necmi Eren ise yaşadıklarını şöyle anlattı: "Başka bir ilacın yan etkisi olduğunu sanmıştık. O yüzden üzerinde fazla durmadık. Bu nedenle de geç kaldık. Bu sene mart ayında hastanelere müracaat ettik. Ondan sonra ameliyata karar verildi. Çok şükür Doç.Dr. Mehmet Velidedeoğlu bizi sağlığımıza kavuşturdu. Kimse 'Ben erkeğim. Bende bu hastalık olmaz' diye düşünmesin. Herkes kendi doktoru olup kendini kontrol etmeli. İnsan kurtulunca da ikinci bir yaşama kavuşuyor. Bu işte moral çok mühim. Ben hiç moralimi bozmadım."