ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞANLARI HAKKINI ALMASI İÇİN HER ÇARŞAMBA EYLEM YAPIYOR

Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen ve Sağlık-Sen geçtiğimiz 17 Temmuz tarihinde banka promosyon sözleşme taslağını Çukurova Üniversitesi Rektörlüğüne bildirilmesinin ardından üyelerinin hakkını her fırsatta mesaj, sosyal medya ve basın açıklaması gibi yöntemlerle arıyor. Eğitim-Bir-Sen Adana 2 No'ya bağlı yöneticiler, yeni bir toplantıyı  Çukurova üniversitesi temsilciliğinde yaparak üyelerini bilgilendirmeyi sürdürüyor.

Nennioğlu; 'Biz hak, hukuk  davamızın peşindeyiz'

Burada basın açıklama yapan Memur-sen İl Temsilcisi Bekir Nennioğlu; haklarını mahkemede arayacaklarını belirterek şunları kaydetti. 
“Komisyon üyelerinin tespiti 2007 sayılı başbakanlık genelgesine aykırı olduğu açıkça görülmektedir. Sonuç çalışanların aleyhine sonuçlanırsa Çukurova üniversitesi banka promosyon ihale süreci dava konusu olacaktır. Komisyon üyesi olamayacak sendika temsilcisi İş bankası lehine şartname oluşmasına ses çıkarmamış, promosyon için gerekli çalışma yapmayarak çalışanların lehine tavır almamıştır.
31 Ekimde ihale yapılacağını 2 Ekimde bankalara gönderilen ihale davet yazılarından öğreniyoruz.
Sözde 3 ekim tarihinde komisyon üyesi sendikaların daveti ile bütün sendikaların katıldığı ifade edilen toplantıya hiçbir Eğitim-Bir-Sen ve Sağlık-Sen yönetici ve temsilcisi davet edilmemiştir. 3 ekim tarihinde toplantıya katılan sendika temsilcilerine 31 ekimde ihale yapılması kararı aldıklarını söylemeyerek “Maaşımı kamu bankasından almak istiyorum” dilekçe kampanyası düzenlenmiştir. Bu kampanya rektörlüğün bilgisi dahilinde diye ifade edilerek yapılmıştır. Bir tarafta dilekçe kampanyası öbür tarafta ihaleyi bitirme telaşı, çalışanların promosyonu nerede diye soruyoruz.
1468 personeli bulunan üniversitelerimizin birinde 17 Ekim 2023 Salı günü yapılan ihalede kişi başı 23.100 Türk Lirasına üç yıllığına anlaşma yapılmıştır. Çalışınca çalışanın yanında olunca oluyor. Bizim davamız hak, hukuk ve haklılık davasıdır.Her zaman olduğu gibi bugün de yanımız çalışanların yanıdır. Her türlü haksızlık ve hukuksuzluk karşısında Memur-Sen çalışanın yanındadır.

Çukurova Üniversitesi Yönetimi promosyon ile ilgili Başbakanlık genelgesine uymayarak idari işlem hatası yapmıştır. Ayrıca şartnamede 8 bankamatik şartı koyarak İş bankası lehine işlem tesis edilmiştir.
Promosyon ihale Komisyonunun mevzuata uygun yapılmasını,
Protokol süresinin 6 ay uzatılarak çalışanlar mağdur edilmeden 2024 yılında ihale yapılmasını,
Çalışanların daha fazla kazanım elde etmesi için gerekli rekabet şartlarının sağlanmasını isteyen üyelerimiz ve çalışanların yanındayız.
Çukurova Üniversitesi afet yardımı ödemeleri hala yapılmamıştır. Çalışanlar olarak çalıştıranlardan bu hakkımızı talep ediyoruz. Sarıçam başta olmak üzere diğer ilçelerdeki Deprem tazminatı almayanların bağlı bulundukları kurumlardan bu haklarını talep edecekleri bir çalışmayı başlatıyoruz.
Promosyon ve afet yardımı için Kasım ayı sonuna kadar her hafta kampüs içinde; Eylem, Açıklama ve bilgilendirme yapılmaya devam edilecektir.”