1994 yılından bu yana Cat® temsilciliğini yürüten Borusan Cat  inşaat, maden, enerji ve ulaşım alanlarında çalışmalarını sürdürüyor. “Daha İyi Bir Dünya İçin Çözüm Üretiriz” şirket amacı ile Türkiye yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya olmak üzere 6 ülkede faaliyetlerini yürütüyor. Borusan Cat, Türkiye operasyonları kapsamında, iş makinesi, jeneratör, deniz motorları, yeni ünite ve yedek parça satışı, satış sonrası destek hizmetleri, kiralama hizmeti ile sertifikalı ikinci el iş makinesi konseptiyle Türkiye’de benzeri olmayan garantili ikinci el hizmeti sunuyor. Değer yaratan mühendislik hizmetleri ile enerji, denizcilik ve petrol işi yapan şirketlere uçtan uca çözümler sağlıyor.

Borusan Cat her seneyi bir öncesi senenin ötesinde bir performansla tamamlıyor. Türkiye dahil olmak üzere operasyonlarını yürüttüğü tüm ülkelerde, 2022’yiyüksek müşteri memnuniyeti, en yüksek müşteri sadakati, en yüksek pazar kazanımı gibi operasyonel kriterlerde de en iyi yılı olarak geride bıraktı.Şirket, Türkiye’de,1994 yılında, 35 kişi ve 9 milyon TL ciro ile başladığı yolcuğuna, 2022 yıl sonunda 6 ülkede 1 milyar doların üstünde ciroya ulaşan, uluslararası bir marka olarak devam ediyor.

Özer Şahin, “Daha iyi bir dünya için çözüm üretiyoruz”

Yenilikçi İş Modeli B’DAHA ile Fark Yaratıyor

Borusan Cat, 2017 yılında her alanda sürdürülebilirliği hedefleyen döngüsel ekonomiye katkı veren ve iş sahalarının devamlılığını sağlayan B’DAHA iş modelini hayata geçirdi. Satış ve satış sonrası bakım-onarım gerektiren durumlara en hızlı cevap veren kurumların yarışta öne geçtiği reaktif bir sektör olan iş makineleri alanında, Borusan Cat, B’DAHA ile teknolojiyi de kullanarak bakım- onarım durumlarını önceden tahmin etmeye odaklanan proaktif bir iş modeli ile sektörde fark yaratıyor.

Borusan Cat’in kullanım ömrünü tamamlamış motor, güç aktarma, hidrolik gibi ana bileşenleri (komponent) orijinal Cat parçalar kullanarak yenisi gibi yüksek kaliteli, daha düşük maliyetli ve garantili olarak yenileştirdiği Revizyon Merkezleri bulunuyor. Borusan Cat’in Kazakistan ve Türkiye’de olmak üzere toplamda 5 Revizyon Merkezinde arıza ve revizyon durumlarında aşınmış ve kullanım ömrünü tamamlamış komponentler hızlı ve kolay bir şekilde yenileniyor. Onarım ve revizyon bekleme süreleri %100’e kadar kısaltılıyor ve zaman kaybı önleniyor. Türkiye’de yer alan toplam 30 bin metrekareye sahip Gebze ve Ankara revizyon merkezleri inşaat, maden ve güç sistemleri şirketlerine yönelik çalışıyor. İnşaat makinelerine yönelik revizyon yeteneğinde dünyanın tek, madencilikte ise sayılı temsilcilerinden biri konumunda bulunuyor.

Borusan Cat müşterileri revizyon süreçlerini ayrıca diledikleri şekilde tasarlayabiliyor. Arıza öncesi komponent revizyonu, arıza sonrasına göre yüzde 50 ve üzeri düşük maliyet sunuyor ve makinenin işte kalma süresini yüzde 80'e kadar artırıyor. Arıza öncesi komponent revizyonu, 5 yıl 10.000 saate kadar uzanan ek garanti seçenekleri ve 5 yaş ve 15.000 saat altındaki makineler için sabit fiyat garantili revizyon önerisi sunuyor.

Komple makine revizyon seçeneği ile mevcut iş makineleri, yeni makine fiyatının yüzde 50-yüzde 60 aralığında bir maliyetle yeni bir ömre kavuşuyor. Bu çözüm için de ek olarak 5 yıl, 10.000 saate kadar uzanan ek garanti seçenekleri ve geniş finansal çözümler söz konusu.

Komple Komponent Revizyon seçeneği ise makinelerinde yeni komponent kondisyonunu sağlıyor. Bunu, yeni makine fiyatının yüzde 30-yüzde 40 aralığında bir maliyetiyle gerçekleştiriyor.  Makinelerin ömrünü uzatmak ve daha düşük maliyetlerle işletme sürekliliğini sağlamak adına ayrıca 5 yıl 10.000 saate kadar uzanan ek garanti seçenekleri ve geniş finansal çözümler bu seçenek altında Borusan Cat müşterilerine sunuluyor.

Borusan Cat ayrıca Müşteri Değer Anlaşmaları ile esnek bakım anlaşma seçeneklerini müşterilerine sunuyor. Müşterilerinin ihtiyaçları kapsamında bakım opsiyonları sunarak, makinelerin bakımlarını zahmetsiz hale getiriyor. Müşteriler ihtiyaçlarına uygun içeriklerle anlaşmaları kendileri tasarlayabiliyorlar. İsteğe bağlı seçenekler anlaşmaya eklenebiliyor veya çıkarılabiliyor. Her anlaşmada olması gereken 12 aylık anlaşma süresi, ekspertiz, orijinal Cat filtre ve SOS (düzenli yağ analizi) dışındaki tüm içerik, müşterinin ihtiyacına göre şekillendirilebiliyor.

İş Modelini Kendi Ürettiği Teknolojilerle Destekliyor (B’Daha,Müneccim,Boom 360,PCC)

B’DAHA’yı destekleyen teknoloji ve dijitalleşme çalışmaları kapsamında, Borusan Cat, şu an pek çok şirketin yeni geçiş sağladığı ya da hayal ettiği; dijitalleşme, yapay zeka, yazılım robotu gibi yeni teknolojilerin kullanımı, uzaktan çalışma düzeni süreçlerine 2017 yılında geçti. Tamamı Türk mühendislerden oluşan 60’dan fazla kişilik Borusan Cat Ar&Ge merkezi kuruldu. Tüm teknolojilerini Borusan Cat Ar-Ge ekibiyle oluşturan Borusan Cat’in, Ar-Ge ve dijitalleşmeden sorumlu 90’dan fazla çalışan bulunuyor.

Borusan Cat’in tamamen kendisinin ürettiği teknolojiler arasında yer alan Müneccim ile arızaları henüz olmadan tahmin edebiliyor. Arızların önceden tespiti olası arızaların büyümesini engelliyor. Müneccim’in sunduğu erken tanı ile daha düşük maliyette ve daha hızlı onarım süreçleri ortaya çıkıyor. Müşterilerin temel beklentileri arasında yer alan iş sahalarının devamlılığı sağlanırken, sürdürülebilirliğe büyük destek veriliyor. Müneccim uygulaması ile iş makinelerinin yüzde 80’e yakın kısmı nesnelerin interneti teknolojisi ile donatan Borusan Cat, sistem sayesinde arıza olasılığı yüzde 96’lara varan bir hassasiyetle tespit edebiliyor.

Kurum içerisinde finanstan, teklif süreçlerine farklı alanlarda iş süreçlerinde 10 taneden fazla yapay zeka, 200’den fazla yazılım robotu kullanıyor. Böylelikle eskiden uzun zaman alabilen süreçler yapay zeka ile hızla tamamlanıyor, Borusan Cat çalışanları daha verimli bir şekilde çalışabiliyor. Bu durum çalışan bağlılığına ve memnuniyetine büyük katkı sağlıyor.

Borusan Cat’in öne çıkan teknolojileri arasında ayrıca Boom 360 bulunuyor. Boom 360 ile kullanıcılar, tüm Borusan Cat hizmet ve çözümlerine tek uygulama üzerinden ulaşabiliyor. Borusan Cat garantisiyle satışa sunulan tüm ürünlere ve bu ürünlerin teknik özelliklerine erişim sağlıyor, ihtiyaç duydukları ürünleri zaman ve mekandan bağımsız olarak teklif alma imkanı buluyor. Yedek parça ve yeni ekipmanların yanı sıra tüm kampanyaları uygulama üzerinden takip edebiliyor. Kendi envanterlerini uygulama üzerinden yönetebiliyor ve harita desteği ile ilgili ekipmanların konum bilgilerine ulaşabiliyor. Envanter içerisinden ekipman seçip, servis randevularını kolayca oluşturulabiliyor, bakım ve servis ihtiyaçları da uygulama üzerinden yönetilebiliyor.

Finansal bilgileri düzenli verilere de dönüştüren Boom360, Borusan Cat müşterilerinin nakit akışlarını düzenlemelerine destek oluyor. İş makinelerinin sesini dinledikten sonra, Borusan Cat’in sesle arızayı tespit eden yapay zeka uygulamasına erişerek olası bir arızayı 30 saniye gibi kısa bir sürede teşhis etmeye olanak tanıyor. Toplamda 34 binden fazla kez indirilen Boom360 Uygulaması, Türkçe, İngilizce, Kazakça, Azerice ve Rusça dillerinde kullanılabiliyor. Desteğe ihtiyaç duyan kullanıcılar için ayrıca Whatsapp ve Çağrı Merkezi entegrasyonları da bulunuyor. 

Boom360 ayrıca hizmet kapsamını ihtiyaçlara göre şekillendirmeye ve genişletmeye devam ediyor. Uygulamaya son olarak eklenen yenilik ise Boom360 Canlı Destek oldu. Borusan Cat müşterileri bundan böyle Boom360 üzerinde tek tuş ile Borusan Cat banko ekiplerine görüntülü olarak kolaylıkla ulaşabilecek, ihtiyaç duydukları konularla ilgili tüm bilgilendirmeleri anında alabilecek. Parça alım sürecinde, Boom360 Canlı Destek sayesinde banko ekiplerine ulaşacak Borusan Cat müşterileri, alımla ilgili olarak danışmanlık alacak. Boom360 ve PCC (PartsCatCom) üzerinden gerçekleştirilen dijital kanal satışların toplamı 2023 yılında 26.5 milyon dolar oldu.

Türkiye’nin dört bir yanına hizmet ve çözüm ulaştırıyor

Borusan Cat’in, Türkiye’de toplam 25 yetkili servis merkezi bulunuyor. Servis operasyonları kadrosunda mühendisler ve teknisyenler çalışıyor. 93 gezici servis aracı müşterilere, makinelerinin bulunduğu yerde bakım ve onarım hizmetleri sağlıyor. Firmanın Gebze, Ankara, İzmir, Adana, İstanbul (İkitelli), Bursa, Trabzon, Antalya, Diyarbakır ve Isparta’daki 10 farklı yedek parça deposunda, toplam 36.500 farklı yedek parça hazır bulunuyor.

Borusan Cat, müşterilerin ihtiyaç duydukları yedek parçaların ortalama %87’sini Türkiye’deki stoklarından karşılayabiliyor. Bu parçalar talep halinde bulundukları yedek parça deposundan aynı gün içerisinde yurt içindeki kargo firmaları aracılığıyla müşterilere sevk ediliyor.

Borusan Cat müşterileri ihtiyaç duydukları yedek parça temini ile ilgili tüm detayları ve online siparişleri Parts.cat.com (PCC) ile gerçekleştirebiliyor. PCC online satış kanalı ile 7/24 hizmet sağlanıyor. İnternet bağlantısı olan her cihazdan, her an ulaşılabilen PCC ile Borusan Cat müşterileri, 1.4 milyon orijinal Cat parçasına, diledikleri her yerden 7/24 olarak ulaşabiliyor. PCC üzerinden satın alınan tüm ürünler, ücretsiz olarak müşterilerin adreslerine teslim ediliyor. Borusan Cat müşterileri online yedek parça siparişlerini Boom360 içerisindeki Boom Shop’tan hem de online platform PCC’den gerçekleştirebiliyor.

Adana

Borusan Cat, 1994 yılından beri Adana bölgesinde yer alıyor.  Sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan şirket, bölgeye 2022 yılında 80.000 dolara yakın bir güneş paneli yatırım yaptı. Bugün 50’den fazla çalışanı ile müşterilerine değer katan hizmet sunan  Borusan Cat, Adana deposunu da önümüzdeki 5 sene büyüme ihtiyacını karşılayacak şekilde, 2023 yılında yenilemiş ve yeni yerine taşımış durumda.

Adana tesisinde kurulan 136,6 kW çatı üstü GES projesi ile tüm elektrik ihtiyacı yeşil enerjiyle sağlandı. Proje aynı zamanda hem alt yüklenicilere hem de tedarikçilere güneş enerjisi çözümleri geliştirme fırsatı yaratarak olumlu bir etki yaratıyor. Borusan Cat, 2022 yılında Adana tesisinden edindiği deneyimle toplam 10 M$ güneş enerjisi sistemi satış portföyüne ulaştı. Ayrıca enerji verimliliği çalışması Borusan Cat'in yaklaşık 220 bin dolarlık yatırımla 157.217 kwh enerji tasarrufu sağlamasına olanak tanıyacak, aynı zamanda çalışanlara yönelik mesleki risklerin belirlenmesine de yardımcı olacak.

B’DAHA ile Gelen Başarı

Borusan Cat, sektörde çok önemli bir değişikliğe yol açan yenilikçi iş modeli ile dünyada kendi alanında ses getirdi. Borusan Cat Harvard Business School’da vaka çalışması olarak ele alındı. 2021 ve 2022 yıllarının ardından 2023 yılı Nisan ayında bir kez daha Harvard Business School’a davet aldı. 2022 yılında toplam 150 Harvard öğrencisi vaka analizleri ile şirketin başarısını, yapay zekâ, makine öğrenmesi gibi yeni nesil teknolojilerin şirket operasyonlarında kullanılmasını ve insan kaynağının sürdürülebilirliğini merkezine alan iş modelini inceledi. Yarattığı değerle Caterpillar tarafından tüm dünyada örnek gösterilen Borusan Cat,  Caterpillar içerisinde dijital dönüşümü başlatan öncü şirket konumunda bulunuyor. Ayrıca Caterpillar’ın Dijital Konseyi’nin kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

Borusan Cat, fark yaratan iş modeli ile de döngüsel ekonomide 2021 yılında 5.000 ton büyüklüğünde atığın oluşmasını engelledi. İş makinelerine 2. Hatta 3. Bir ekonomik ömür sağlayan B’DAHA, 20 bin kişiye yakın insanın ürettiği atığa denk malzemeyi yeniden kullanarak döngüsel ekonomiye kazandırdı ve direkt olarak 84 milyon dolara eş gelen değer yarattı. 2022 yılında ise 6500 ton büyüklüğünde atığın oluşmasını engelledi. Direkt etkisi 100 milyon dolara eş gelen bir değer yarattı. Bu katkının indirekt etkisi ise 1 milyar dolar oldu.

Gündemde Faz 5 geçiş süreci bulunuyor

Türkiye’de sektörün önündeki en önemli süreçlerden birini Faz 5 geçiş süreci oluşturuyor. T Faz 5 sürecinde, ithal edilen ya da üretilen tüm motorların Faz 5’e uygun şekilde olması gerekiyor. Karbon salımını olabilecek en alt seviyelere indirecek bu yeni uygulama, motor kaynaklı çevre kirliliğinin önlenmesi açısından çok büyük önem taşıyor.

“Faz 5”, NOX (şehirlerde hava kirliliği ve asit yağmurlarına sebep olan nitrojen oksit) ve PM (astım, akciğer kanseri gibi hastalıklara yol açabilen partikül miktarı) oranlarını önemli ölçüde azaltıyor. Marka, model menşe fark etmeksizin, tüm iş makineleri, motorlar, hareketli jeneratörler ve iç su yollarında kullanılan deniz motorları Faz 5 sürecine tabi olacak. Sabit bir noktada kullanılan jeneratörler ve açık deniz taşıtlarında kullanılan deniz motoru / jeneratörler kapsam dışı kalacak.

Borusan Cat bu önemli geçiş sürecinde sürdürülebilirliği merkezine alan iş modeli ve ‘Daha İyi Bir Dünya İçin Çözüm Üretiriz’ anlayışına uygun olarak uzun soluklu bir çalışma yürüttü. Bu süreçte Faz 5 standartlarına göre üretilen motorların bakımını sağlamak adına Borusan Cat ekipleri tüm eğitimlerini ve hazırlıklarını tamamladı. Borusan Cat farkıyla sunulacak yeni nesil Cat motorlarda aftertreatment (arındırma modülü) ve seramik filtreleme sistemi karbon salımını en aza indirgeyecek. Faz 5 geçişinde ve sonrasında Borusan Cat, müşterilerinin. ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre şekillendirdiği Müşteri Değer Anlaşmalarımı ve uzman ekibiyle iş makinelerinin hassas bakım sürecini en iyi şekilde sağlayacak.