Adana Demirspor’un penaltı atışlarında maçı kaybetmesi üzerine, bir zamanlar Beşiktaş'ta Tigana'nın gözdeleri arasında olan Beşiktaş PAF takımının kalecisi Altay Kartal'ın, penaltı kurtarışlarıyla yeniden gündeme geldi.
18 yaşında iken tarafsız bölge İzmir'de oynanan Beşiktaş Trabzon maçına, Cordoba gittikten sonra Tigana tarafından takıma alınan Penaltı Canavarı olarak da isim yapan Adanalı Kaleci Altay Kartal, 15 yaşında Milli takıma seçilmiş, Galatasaray, Fenerbahçe, Ankara Gençlerbirliği gibi takımların istemesine rağmen, Milli Takım Alt Yapı sorumlusu rahmetli Gündüz Tekin Onay'ın isteği üzerine Beşiktaş'a Profesyonel olarak transfer olmuştu. 

'Penaltı canavarı' kaleci Altay Kartal gönüllere taht kurdu!

ALTAY BAŞARILI BİR KALECİ

Almanya ve Hollanda kamplarında iken Avrupa takımları izlemeye almış, resmi olarak isteyen takımlara vermeyip, Tigana' nın ayrılması üzerine alel acele Aydın Spora kiralanmıştı. Aydın Sporda hava topunu yakalarken iki futbolcunun üzerine düşmesi sonucu omuzundan sakatlanan kaleci Altay, talihsiz bir kaza geçirmişti. İyileşmesi beş-altı ay sürmüştü. Sakatlığı geçtikten sonra maç eksiğini gidermek için, kendi isteği ile amatör liglere dönmüştü.
Şu an Mersin Erdemli Belediyespor'un kalecisi olan tecrübeli file bekçisi, takımını penaltı kurtarışları ile şampiyonluğa taşıdı. Mersin Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği Fındıkpınarı turnuvasına da, Davultepe Sporun daveti üzerine katılan kaleci Altay, 30 Ağustos Zafer Bayramında yarı final ve final maçlarında kurtardığı penaltılarla yine gönüllere taht kurdu ve Davultepe Sporun şampiyon olmasını sağladı.