Resmî temaslarda bulunmak üzere ülkemize gelen Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda Adana'da.
Polonya Cumhurbaşkanı Duda’yı Adana Valisi Süleyman Elban karşıladı. Polonya Cumhurbaşkanı daha sonra İncirlik’i ziyaret etti ve şehrimizden ayrıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile dün ortak basın toplantısında konuşmuş, "Türkiye, tarihinde ilk kez, NATO ve AB üyesi bir ülkeye insansız hava aracı ihraç edecektir." demişti. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda da Türkiye'nin bölgede ülkesinin en sağlam müttefiki olduğunu belirterek, "NATO çerçevesinde de iki ülke olarak dışardan gelebilecek tehditleri önleyebileceğimize inanıyorum." değerlendirmesinde bulunmuştu.

1621966815-landscape-1280-1068x600.jpeg

ADANA ZİYARETİNİN SEBEBİ İNCİRLİK

Polonya Cumhurbaşkanı Duda’nın Adana ziyareti sebebinin İncirlik Üssü'nde konuşlanmaya başlayan Polonya askerlerini ziyaret kapsamında olduğu öğrenildi. Polonya Cumhurbaşkanı Duda'ya ait uçağın, bu amaçla İncirlik Havva Üssü'ne indiği edinilen bilgiler arasında. 

Cumhurbaşkanı Duda, İncirlik'teki Polonyalı askerlerle buluştu

POLONYA SAVUNMA BAKANI İNCİRLİK HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Polonya Milli Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, 21 Nisan 2021 tarihinde gazeteci Olga Zielińska’ın “Radio Gdańsk Günü Konuğu” programına konuk oldu. Polonyalı askerlerin NATO ile iş birliği kapsamında Türkiye’ye geldiği biliniyordu. Bakan Mariusz Błaszczak, 80 kadar askeri personelin yer alacağı faaliyetle ilgili olarak;“Bu, Kuzey Atlantik İttifakı’nın bir operasyonu. İttifak içinde aktifiz çünkü destek sağlayarak, Polonya tehlikede olursa müttefiklerimizin bize karşılık vereceğine güveniyoruz. Misyon, çağrı üzerine görev ile Doğu Akdeniz ve Karadeniz’in izlenmesi ve NATO Daimi Deniz Grupları ve NATO Deniz Komutanlığı ile işbirliğinden oluşmaktadır. Bu, Türkiye’deki ilk askeri görevdir. Polonya, halihazırda faaliyette olan bir misyona katılıyor. Bugün, Deniz Havacılık Tugayı’ndan Gdynia’dan askerler ayrılıyor. Misyon, bir “Bryza” deniz karakol uçağı ile Türk İncirlik Hava Üssüne konuşlandırılacak askerlerden oluşacak. Görev süresi altı ay olacak” ifadelerine yer verdi. 

Cumhurbaşkanı Duda, İncirlik'teki Polonyalı askerlerle buluştu