Adana Milletvekili CHP Grup Yönetim Kurulu Üyesi TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer Pozantı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümü sebebiyle kutlama mesajı yayınladı. Pozantı’nın düşman işgalini gurur, onur ve heyecanla kutladıklarını ifade eden Sümer şunları kaydetti.

"Adana’nın Orta Anadolu’ya açılan kapısı olması bakımından stratejik bir öneme sahip Pozantı, işgal güçlerinin ilk ele geçirmek istediği yerlerden biri olmuştur. Adana’nın Anadolu’yla bağlantısını kesmeyi amaçlayan bu işgal, Pozantılıların ve Adanalıların kahramanca direnişine çarpmıştır.
Tarihe geçen bir mücadele örneğiyle karşılaşan işgalci Fransız güçleri, bundan 99 yıl önce Pozantı’yı terk etmek zorunda kalmıştır. Pozantı direnişi, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın yakılan ilk meşalelerinden biri olmuştur. Pozantı’dan Anadolu’ya yayılarak Cumhuriyetimizin kuruluşuna öncülük eden bu meşale, halen yanmaktadır.
Milli Mücadele’de Pozantılıların gösterdiği bu kahramanlığı unutmayacağız, atalarımızın bize emanet ettiği Cumhuriyetimize sahip çıkacağız.
Bu duygu ve düşüncelerle Pozantılı hemşerilerimin Kurtuluş Bayramı’nı kutluyorum. Aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin anıları önünde saygıyla eğiliyorum."