Okul dönemi başladı, birbirinden renkli kırtasiye ürünleri çarşıdaki, pazardaki, dükkanlardaki yerini aldı. Ancak hemen hemen her çocuğun rüyalarını süsleyen, eğlenceli gelen bu ürünler göründüğü kadar masum olmayabilir. Özellikle azo boyasolvent, metal ürünlerin sertliğini artırmak için kullanılan nikel, hem kullanıldığı dönemde hem de sonrasında çocuklarımızı zehirleyerek pek çok sağlık sorununa yol açabiliyor.

Resmen zehir! Anne babalar dikkat... Ölüme kadar götürüyor!

Kırtasiye ürünlerindeki görünmez tehlikeye dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Ufuk Erenberk ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Akif Çelik, ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Resmen zehir Anne babalar dikkat... Ölüme kadar götürüyor

'TERLİ ELLE BİLE DOKUNSA VÜCUDA GEÇİYOR'

“Okul sevgisini artıran kokulu silgilerbirbirinden ilginç kalemler ve rengarenk kırtasiye malzemeleri aslında çocukların sağlığını bozabilen tehlikeler içeriyor” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ufuk Erenberk şunları söyledi:

 

"Çanta kalemlik ve benzeri vinileks ya da kumaş kırtasiye malzemelerinin boyanmasında da azo boyaları kullanılabiliyor. Özellikle azo boya maddelerinin bu ürünlerde kullanılması sonucu kanserojen etkiler ortaya çıkabilir. Bu tür boyalar suda kolayca çözüldüğü için terlemiş bir elle bile tutulduğunda kolayca ele geçer. Bebek veya çocuk bu oyuncakları ağzına götürdüğünde boyalar da bir şekilde vücuduna geçmiş olur. Vücuda giren bu maddelerin zararlı etkilerinin ortadan kaldırılması karaciğerde olur ve ardından idrarla süzülerek atılır. Eğer vücuttan atılamazsa birikim olur. Bu nedenle veliler boya ve kalem alırken üzerinde 'azo boyası' içermediğine ilişkin bilgi ve not olup olmadığına dikkat etmeli." (Milliyet)