Pandemi döneminde yoğun tempoda çalışan başta tıp doktorları ve diş hekimleri olmak üzere bir çok sağlıkçı, gün içerisinde farkına varmadan omurga ve kas sistemlerini zorlayıp yıpratacak hareketler yapabiliyor. Dr. Gökhan Atakan, sağlıklı iken egzersiz yapmanın daha önemli olduğunu, bedenin ekonomik kullanımı sayesinde daha uzun yıllar çalışılabileceğine değinerek, çalışma sırasında iyi bir dik duruş, ideal oturma ve bilinçli hareket kontrolünün önemine değindi.

RİSKLİ MESLEK GRUBUNDALAR!

Diş hekimi Gökhan Atakan, cerrahların uzun süre ayakta durması, yine diş hekimlerinin özellikle boyunlarını ters pozisyonda uzun süre hareketsiz tutmaları sonrasında bel ve boyun fıtıklarına çok sık maruz kaldıklarından bahsetti. Özellikle kadınlarda boyun kaslarının daha zayıf olması sebebiyle riskin daha fazla olduğunu ve yaşlanmaya bağlı olarak kemik yenilenmesindeki yavaşlama ve kireçlenme etkisiyle geri dönüşün daha zor olabileceğini belirtti.

KONGREDE DİŞ HEKİMLERİ SPOR YAPIYORLAR

Dr. Atakan, son dönemde diş hekimlerine verdiği eğitimlerde, operasyon sırasında dik oturma ve omurga desteğinin sağlanabilmesi için büyütme ve mikroskop kullanımının önemine değinerek, tüm dikkate rağmen yine de iskelet ve boyun kas sisteminin kuvvetlendirilebilmesi için egzersizin önemine dikkat çekerek, farkındalık yaratmaya çalışıyor. Egzersiz Koçu Erol Güncek ile eğitime katılan tüm hekimler oturdukları koltukta kolay ve tekrarlanabilir hareketlerle spor yapıyor. Dr. Atakan, Diş Hekimliği kongrelerinde spor eğitiminin de uygulamalı verilmesinin ilk olduğunu ve oldukça dikkat çektiğinden bahsetti.

DURUŞ BOZUKLUKLARININ TEK ÇÖZÜMÜ

İş hayatında fiziksel egzersizlerin çok önemli olduğunu anımsatan Egzersiz Koçu Erol Güncek, birçok meslek grubunda postürel (duruş) bozuklukları ile sıklıkla karşılaştığını bildirdi. Masa başı çalışanlarda duruş bozukluklarının daha fazla görüldüğünü kaydeden Güncek, egzersizin faydalarını anlatmak ve etkilerini göstermek için sağlık çalışanları üzerinde bir çalışma hazırladığını anımsattı.

DÜZGÜN VE GÜÇLÜ BİR OMURGA ORTAYA ÇIKIYOR

Güncek, şöyle devam etti: “Bu süreçte diş hekimlerinin hasta başında geçirdiği zamanı izleyerek saatlerce kalınan pozisyonlar sonucunda ortaya çıkan postürel sağlık problemlerini araştırdım. Skolyoz, kifoz, sırt ağrıları, omuz düşmesi vb. postürel sağlık problemlerinin önüne geçilebilir.”

10 DAKİKA EGZERSİZ YAPIN GÜNE ENERJİK BAŞLAYIN!

Egzersiz Koçu Erol Güncek, fiziksel egzersizlerin günlük hayatı daha verimli geçirmenin ve sağlığı korumanın en kestirme yolu olduğu söyledi. Güncek, “Günde 10 dakika sandalye üzerinde yapacağınız egzersizler sizi daha enerjik hale getirir. İş hayatınızda egzersizi sakın aksatmayın” dedi.

AĞRILARI AZA İNDİRMENİN EN İYİ YOLU

Güncek, egzersizler sayesinde günün daha motivasyonlu ve enerjik geçeceğini, vücuttaki ağrıların en aza indirgeneceğini, kalp krizi riski ve kalp damar rahatsızlıklarının azalacağını, diyabet ve bazı kanser hastalıklarının da bu sayede önüne geçilebileceğine dikkat çekti.