Kalpaksız Kuvayımilliyeci Uğur Mumcu'yu ölüm yıldönümünde saygı ile andıklarını belirten Saygıdeğer, “Yaşadığı dönemde başarılı bir kalem ve onurlu bir yürek olarak gazetecilik mesleğini en anlamlı şekilde yerine getiren Mumcu, kendinden sonra gelen meslektaşlarının da deniz feneri olmuştur. Bir keskin kalem, bir kırık gözlük bizlere hatırasıdır. Unutmadık unutmayacağız” dedi.

Onun yaptığı dürüst gazeteciliğin meslektaşlarına hâlâ yol gösterdiğini anlatan Saygıdeğer, "Değerli kalem Uğur Mumcu gibi aynı günde aramızdan ayrılan Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ile siyaset adamı İsmail Cem’i de saygıyla anıyoruz” ifadesini kullandı.

Resim önizlemesi

Sefa Saygıdeğer şöyle devam etti: “Gazeteciliğin duayen ismi Uğur Mumcu, Yeni Ortam gazetesinde köşe yazarlığı ile başlayan gazetecilik yolculuğunda çok değerli eserler üretmiştir. 1975’ten itibaren Cumhuriyet’te ‘Gözlem’ başlıklı köşesinde düzenli olarak yazmaya başlayan Uğur Mumcu, aynı zamanda Anka Ajansında çalışmaktaydı. 1975 Mart'ında makalelerinden oluşan Suçlular ve Güçlüler adlı ilk kitabını yayınladı. Ondan sonra da pek çok değerli esere imza attı. Her zaman halkının ve haklının yanında olmasıyla ardından iz bıraktı. Kalpaksız Kuvayımilliyeci olarak anılan Uğur Mumcu'nun anısı önünde saygı ile eğiliyoruz. Kendinden sonra bıraktığı aydınlık meşaleyi taşıyan Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın kurucularından değerli dostumuz Özge Mumcu Aybars olmak üzere tüm emekçileri de selamlıyoruz.”