Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, taşeron sorunun çözümü konusunda Türkiye Yol-İş Sendikası’nın Türkiye’de çığır açtığını söyledi. Ağar, “Ülkemizde taşeron sorunu 1983 yılından itibaren var, bu yıldan bu zamana kadar gelen her hükümet bu soruna yeni sorunlar eklerken AK Parti iktidarında Taşeron sorunu tavan yaptı” dedi.
Türkiye Yol-İş Sendikası Adana 1 Nolu Şubesi’nin 10’ncu Olağan Genel Kurulu Yol-İş Holiday Otel’de gerçekleştirildi. Genel Kurula katılan Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, çalışma hayatının içinde bulunduğu zorluklara değindi ve bu zamana kadar yapılan sendikal çalışmalar hakkında bilgiler sundu. Mevcut Sendikalar kanununun örgütlenmenin önünü tıkadığını ifade eden Ramazan Ağar, “Sendikanın olmadığı yerde demokrasi olmaz denilir, çok doğru bir ifadedir. Türkiye’nin nüfusu 50 milyon iken, çalışma hayatında sendikalaşma yüzde 58’i buluyordu, şimdi nüfus 81 milyon bu oranı yakalamak mümkün değil. Kamuda örgütlenme bitti, buradaki genç arkadaşlarımız kamuda görev yapsa, çekirdek kadroda yer alsa devletimiz daha güçlü olur” dedi.

ÇIĞIR AÇTIK
Çalışma hayatının en önemli sorunlarının başında taşeron sisteminin geldiğini hatırlatan Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, “Ülkemizde taşeron sorunu 1983 yılından itibaren var, bu yıldan bu zamana kadar gelen her hükümet bu soruna yeni sorunlar eklerken AK Parti iktidarında Taşeron sorunu tavan yaptı. Sendika olarak yaptığımız kararlı çalışmalar sonucu karayollarında çalışan yaklaşık 10 bin işçimizi kadroya alınması sağladık. Bu emsal teşkil ederek 900 bin taşeron işçisine kadro verilmesini sağladı. Dünya sendikaları bizi konuşuyor, yaptığımız eylemler, girişimlerimiz slayt eşliğinde anlatılıyor. Tüm bunlar olurken KİT’lerde çalışan asıl işi yapanlara kadro verilmedi, bir tarafta sevinç yaşanırken, bir tarafta hüzün hakim oldu. Eşit işe, eşit ücret politikası geliştirilmeli” diye konuştu.

“BİRLİKTE OLURSAK BAŞARIRIZ”
Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krize de değinen Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri ramazan Ağar, “Döviz aldı başını gidiyor, birilerinin birbirini suçlamasını doğru bulmuyorum. Ekonomik çöküşe dur demek için el birliği yapmalıyız. Birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz müddetçe üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur” dedi.

TUNCAY ÖZBEK GÜVEN TAZELEDİ
Konuşmaların ardından mevcut Şube Başkanı Tuncay Özbek’in yeniden aday olduğu Olağan Genel Kurulda Divan Başkanlığını İsmet Tan, yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan genel kurulda 138 delege oy kullanırken mevcut Başkan Tuncay Özbek, oyların tamamını alarak yeniden Şube Başkanı seçildi. Genel Kurula Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar’ın yanı sıra Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Merkez Yöneticileri, Türkiye-Yol-İş Sendikası Şube Başkanları ile Türk-İş’e bağlı Sendikaların Şube Başkanları katıldı.Başkan Tuncay Özbek, genel kurul sonrası yaptığı teşekkür konuşmasında bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da üyeleri en iyi şekilde temsil etmek ve sendikal hakların güvence altına almak için her zamankinden daha çok çalışacaklarını söyledi.