Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği tarafından sağlanan fon kapsamında; 10 farklı alanda eğitim alan, Emek Sakarya Grubu ile Fatih Tellidere Grubu ayrı ayrı Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. ÇGC Başkanı Cafer Esendemir’e proje hakkında bilgi veren Proje sorumlusu FerzanÖzyaşar ve Leyla Ramazanoğlu, Seyhan’ın Lider Kadınları Projesi’nin kadınların mahalle ölçeğinden başlayarak, demokratik karar alma mekanizmalarına katılımını nitelikli şekilde artırmayı hedeflediğini dile getirdiler.

Resim önizlemesi

Özyaşar ve Ramazanoğlu projenin içeriğinin, Cinsiyet Eşitliği ve Sosyal Hayata Katılım, Yasal Haklar, Ev Kazaları ve Temel İlk Yardım, Kadın Sağlığı, Temel Ev Ekonomisi, Eğitim ve Burs Olanakları, Kamu Hizmetlerine Yönlendirme, İstihdam ve İş Olanakları, Medya Okur Yazarlığı, Demokratik Karar Alma Mekanizmalarına Katılım konularını kapsadığını ifade etti.

Resim önizlemesi

Kurs kapsamında eğitimler verildiğini, ilgili kuruluşlar ziyaret edilerek, konularla ilgili yerinde bilgi alındığını söyleyen Özyaşar ve Ramazanoğlu; Fatih, Tellidere, Emek ve Sakarya Mahalleleri’nde, mahalle meclislerinde mahallelerini temsil edecek ve çevrelerindeki kadınları çeşitli konularla ilgili olarak kamu ve sivil topluma yönlendirecek kadınlar yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Resim önizlemesi

Eğitimlerin haftada 3’er gün toplam 4 ay sürdüğünü, eğitime katılım sağlayan kadınlara iaşe ve öğle yemeği verildiğini söyleyen Özyaşar ve Ramazanoğlu, eğitim mekanlarına ulaşımın 2 ayrı noktadan gerçekleştirildiğini ifade etti. Başkan Cafer Esendemirde; kadınların eğitiminin ülkenin geleceği açısından büyük önem taşıdığını belirterek, projeye katılım sağlayan kadınları kutladı.

Resim önizlemesi

Kadınların hayatın her alanında yer alması gerektiğini dikkat çeken Başkan Esendemir; “Eğitimli kadın geleceğimizi şekillendirecek olan yeni neslin de donanımlı ve eğitimli olmasının garantisidir. Kadına değer veren toplumlar, geleceğe daha güvenli bakabilir” dedi.

Ziyarete; ÇGC Başkan Yardımcısı Yasemin Atasoy ile Yönetim Kurulu Üyesi Jale Karaşahinoğlu da katıldı.