Şikâyetler üzerine harekete geçen Adana Emniyet Müdürlüğü KOM Şube ekipleri çete üyelerini takibe aldı. Bu süreçte bir gizli tanık da polise başvurarak çetenin faaliyetlerini detaylı bir biçimde anlattı. Harekete geçen polis ekipleri 13 kişiyi gözaltına aldı. Şüpheliler arasında avukat, bankacı, emekli bir polis müdürü ve grafoloji uzmanı da vardı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma neticesinde şüphelilerden 10’u tutuklandı.

Son dakika haberi: Sihirbazın oyunu bozuldu! Gizli tanık anlattı... 'Deliller tencereye'

İFLASA SÜRÜKLEDİLER

Polisin tespitlerine göre çetenin bankada çalışan kadın üyesi yüksek mevduat sahiplerini tespit ediyor, onların imza örneklerini yine çete üyesi sevgilisine aktarıyordu. Çete ile bağlantılı olarak İstanbul’da faaliyet gösteren ‘sihirbaz’ lakaplı sahte senet hazırlamakta tecrübeli şebeke üyesi de bu imzalar üzerinde bir süre çalışıyor ve kusursuz bir şekilde taklit edecek düzeye geliyordu. Bu aşamadan sonra da milyonluk senetler hazırlanarak yine şebekeyle bağlantılı avukatlar vasıtasıyla icraya veriliyordu.

Sahte senet operasyonunda 10 tutuklama

Senedin borçlusu görünen işinsanı mahkemeye başvurup itiraz ettiğinde senet imza incelemesi için bilirkişiye gidiyordu. Bilirkişi de yıllarca ‘kriminoloji uzmanı’ olarak görev yapmış emekli 1. Sınıf emniyet müdürü R.K. idi. İncelediği senetler için hep ‘gerçektir’ raporu veriyordu. Çünkü o da çetenin adamıydı. Senetleri ödemek zorunda kalan işinsanları iflasa sürükleniyordu. Şebeke bazen de senetlerde borçlu gösterdikleri işinsanıyla ‘pazarlığa’ oturuyor, işinsanı senetteki çok yüksek meblağ yerine daha uygun bir miktarı ödemeye kendiliğinden razı oluyordu.

Sahte senet operasyonunda 10 tutuklama