Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, prim borcu olan milyonlarca Bağ-Kur'luyu ilgilendiren Ucuz İhya Fırsatı'nın 31 Temmuz Salı günü sona ereceğini hatırlatarak, hak sahibi borçlu esnaf ve vatandaşları fırsatı değerlendirmeye çağırdı.

Prim borcu olan milyonlarca esnaf, çiftçi ve isteğe bağlı sigortası bulunan Bağ-Kur’lu için af fırsatı salı günü sona erdiğini belirten Birlik Başkanı Sözütek, 2015’te yapılan düzenlemeyle bir milyon üzerinde Bağ-Kurlu'nun, 12 ay ve üzeri prim borçları silinip, hizmetlerin de dondurulduğunu, dondurulan sürelerin, ele para geçince ya da emeklilik yaşı gelince tekrar canlandırılabildiğini, buna da İhya da dendiğini belirtirken, meclisten geçen, Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yasayla getirilen düzenleme sayesinde, SGK’ya 10 yıllık 84 bin lira borcu olan bir esnafın, yaş şartını tamamlaması halinde 52 bin lira ödeyerek emekli olabildiğini hatırlattı.

Daha önce, İhya yapılırken SGK, prim borçlarını güncel değer üzerinden hesaplandığını, yani 2003’te en düşük aylık primi 104 lira olsa bile bugünkü 700 liralık aylık prime göre borç çıkarıldığına işaret eden Sözütek, "Bu hesapla 15 yıllık prim borcu olan bir Bağ-Kur’lu esnafa, sadece ana para borcu olarak 126 bin lira borç çıkıyordu. Faiziyle borç daha da artınca Bağ-Kur’lunun bu borcu kapatması imkânsız hale geliyordu. Şimdi af paketiyle bu uygulamadan vazgeçiliyor. Meclis’ten geçen, Resmi Gazete’de yayımlanan yasayla Bağ-Kur’luya büyük bir kolaylık sağlandı.

Yasayla dondurulan primler bugünkü değer üzerinden değil, borcun doğduğu yıla göre hesaplanıyor. Bir başka deyişle primler hiç dondurulmamış gibi işlem görüyor. Bu yapılırken borcun faizi siliniyor ve enflasyon farkı bulunuyor. Ödemeler de enflasyon farkıyla birlikte yapılıyor. Yani, aylık en düşük prim olan 700 lira yerine daha makul bir ödeme tutarı ortaya çıkıyor. Enflasyon oranları da borcun vadesine göre aylık yüzde 0.35 olarak hesaplanacak. İlk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapanlar, enflasyona göre hesaplanan gecikme faizi ve cezasının yüzde 90’ından kurtulacak"dedi.

SGK MESAİDE

Bu arada, Devlete olan vergi borçları yapılandırma düzenlemesinden yararlanmak isteyen vatandaşlar için mesai yapacak olan vergi daireleri ve SGK müdürlükleri hafta sonu da açık olacak. Borçlarını yapılandırmak üzere başvuruda bulunacak vatandaşlar için bu kurumlar saat 17.00'ye kadar hizmet vermeye devam edecek. Yasaya göre 31 Mart 2018 öncesine ait borçlarını yapılandırmak isteyenler, 31 Temmuz’a kadar SGK ilk müdürlüklerine başvurarak aftan yararlanabilecek.

İNTERNETTEN BAŞVURU VE KREDİ İMKANI

Başvurular merkezlere yapılabildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesi (www.sgk.gov.tr) adresinden de yapılabiliyor . Son olarak 2011’de bu yönde bir düzenleme yapılmıştı. O nedenle borçlu Bağ-Kur’lular bu fırsatı değerlendirmeli. Üstelik nakdi olmayanlar için ucuz kredi imkanı da sağlanacak. Mevcut durumda bu imkân var. Martta Ziraat Bankası ile SGK arasında bir protokol imzalanmıştı. Buna göre; hemen emekli olabilecek Bağ-Kur’lu yüzde 1.28 faiz oranı ve 48 ay vadeyle kredi çekebiliyor. Kredi fırsatı içinde son tarih 31 Temmuz 2018.