Adana'da tartıştığı eşini öldürdüğü iddiasıyla yargılanan emekli polis, müebbet hapis cezasına mahkum edildi.
7. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına tutuklu emekli polis memuru Hasan G. ile müşteki olan kızı Edanur G. ve tarafların avukatları katıldı.
Mahkeme başkanı, sanığın cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığıyla ilgili raporun İstanbul Adli Tıp Kurumundan geldiğini, raporda sanık Hasan G'nin cezai ehliyetinin tam olduğunun belirtildiğini kaydetti.
Sanık Hasan G'nin daha önce babasından şikayetçi olan kızı Edanur G, şikayetinden vazgeçtini açıklayarak "annesinin babasını sürekli tahrik ettiğini" öne sürdü.

Mahkeme başkanı, Edanur G'ye "Daha önce bunları söylememiştin?" diye sorması üzerine, "O zamanlar babama çok kinliydim, kızgındım. O yüzden söylememiştim." dedi.
Sanık Hasan G. de son savunmasında, eşinin kendisini "can alıcı" noktalarından vurarak tahrik ettiğini öne sürdü.
Eşinin sürekli evden kaçtığını iddia eden Hasan G, "10 defa benden habersiz kaçtı. Ayrı odalarda yatıyorduk. Yemek bile yapmıyordu. Mübarek ramazanlıkta bile bir şey yapmadı. Çok zoruma gidiyordu. Eğer bana iyi davransaydı 32 yıllık eşime kıyar mıydım? Beni bunaltmıştı. Sürekli 'psikopat' diyordu." ifadesini kullandı.
Mahkeme heyeti, emekli polis memuru Hasan G'ye önce "Eşe karşı kasten öldürme" suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Daha sonra bu cezasını, duruşmadaki iyi hali nedeniyle müebbet hapis cezasına çevirip tutukluluğunun devamını kararlaştırdı.

Olay

Çukurova ilçesi Belediyeevleri Mahallesi Zahit Akdağ Bulvarı'ndaki bir apartman dairesinde 31 Mayıs 2018'de eşi Nilay G'yi (57) tabancayla öldürüp teslim olduktan sonra tutuklanan emekli polis memuru Hasan G. (56) hakkında, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

FETÖ sanığına 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi

Öte yandan Adana'da FETÖ/PDY'nin "mahrem imamları" ile ankesörlü ve büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştiği iddiasıyla yargılanan eski astsubay, etkin pişmanlık hükümleri kapsamında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Halit B. ve avukatı katıldı.
Sanık Halit B, FETÖ/PDY ile ilk olarak Ceyhan'da lise eğitimi sürecinde tanıştığını söyledi.
Kendisiyle "Burak" kod adlı örgüt abisinin ilgilendiğini belirten sanık, "Benim katıldığım sohbet toplantılarında FETÖ elebaşına ait kitaplar okunuyordu. Görev yaptığım sırada beni ankesörlü ve büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle arayan kişi 'Burak' kod adlı şahıstır. Van'da göreve başladığımda benimle 'İdris' kod adlı şahıs ilgilendi. Bildiklerimi anlattım. Beraatime karar verilmesini talep ederim." ifadesini kullandı.
Mahkeme heyeti, sanığı "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan etkin pişmanlık hükümleri kapsamında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı.

Çatışan tarafların kurşununa hedef olan kadının ölmesine ilişkin dava

Yine Adana'da yoldan geçerken çatışan tarafların kurşununa hedef olan bir kadının ölmesine, bir kadının da yaralanmasına neden oldukları iddia edilen 9 sanıktan birinin 17 yıl 11 ay, 6'sının ise beşer ay hapisle cezalandırıldığı, 2'sinin de beraat ettiği dava, olay yerinde keşif yapılmadığı gerekçesiyle yeniden görülmeye başlandı.
 Adana Bölge Adliyesi 4. Ceza Dairesi'nin kararı üzerine Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülen duruşmaya 17 yıl 11 ay hapis cezasına mahkum edilen tutuklu sanık İbrahim Kusen tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Mahkeme başkanı, Adana Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi'nin ocak ayında verilen kararı olay yerinde keşif yapılmadığı gerekçesiyle bozduğunu söyleyip bozma kararıyla ilgili taraflara söz hakkı verdi.
Sanıklar İbrahim Kusen ve Ersin E, eski savunmalarını tekrarladıklarını belirterek, karara uyulup olay yerinde keşif yapılmasını talep etti.
İbrahim Kusen'in avukatı da, müvekkilinin işlemediği bir suçtan dolayı cezaevinde yattığını ifade ederek, "Müvekkilimin cezaevinde psikolojisi bozuldu, ailesi mağdur oldu. Bu suçu işlemediği keşif sonrasında belli olacaktır. Maktül ile müvekkilimin bulundukları yer arasında 100 metre vardır. Fişeği yapan firmanın teknik elemanı verdiği raporda, fişeğin 32-35 metrede öldürücü gücü olduğunu rapor etmiştir." diye konuştu.
Mahkeme heyeti, sanık İbrahim Kusen'in tutukluluğunun devamına ve olay yerinde sanığın da katılmasıyla birlikte keşif yapılmasına karar verdi. Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

Olay

Merkez Yüreğir ilçesi 19 Mayıs Mahallesi'nde 26 Aralık 2016'da İbrahim Kusen'in sokakta av tüfeğiyle havaya ateş etmesi nedeniyle komşusuyla arasında başlayan tartışma silahlı çatışmaya dönüşmüştü. Açılan ateş sonucu yoldan geçen Hatice Kazma (67) hayatını kaybetmiş, Gül Kazma yaralanmıştı. Mahkeme heyeti, ocak ayında yapılan duruşmada, sanıklardan Kusen'i "öldürme, yaralama ve genel güvenliği kasten tehlikeye sokmaktan" 17 yıl 11 ay hapisle cezalandırmış, sanıklardan 6'sını "Genel güvenliği kasten tehlikeye sokmaktan" beşer ay hapisle cezalandırıp hükmün açıklamasının geri bırakılmasına, iki sanığın ise beraatine karar vermişti.