Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmada dikkat çekici sonuçlara varıldı. Tat alma duygusu ile Covid-19 arasındaki ilişkinin incelendiği araştırmaya göre, acı tatlara karşı duyarlı kişilerin korona virüse yakalanma riski daha düşük.
Daily Mail’in haberine göre, ABD’de yapılan bir araştırmada dikkat çekici sonuçlara varıldı.
Louisiana Sinüs ve Burun Uzmanları Merkezinden araştırmacılar, tat alma duygusu ile Covid-19 arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla 2 bin kişiyi inceledi.
Çalışmada, acı tatları algılamayanlar, acıya karşı duyarlılar ve ortalama tat alanlar olarak 3 gruba ayrılan katılımcılara Covid-19 testi yapıldı.
Çalışma sonucunda acı tatları algılamayan kişilerin, acı tatlara duyarlı kişilere kıyasla virüse yakalanma riskinin yüksek olduğu ortaya konuldu.

Bilim insanları, acı tatlara duyarlı bireylerin daha fazla nitrik oksit üretebileceğini ve bunun da herhangi bir korona virüs partikülüne zarar verebileceğini öne sürdü. Araştırma ekibinin lideri Dr. Henry Barham, dilin tat tomurcuklarında bulunan acı tat reseptörü T2R38'in, uyarıldığında, solunum mukozasında virüslerin daha fazla çoğalmasını önlemeye veya öldürmeye yardımcı olmak için nitrik oksit üreterek yanıt verdiğini kaydetti. Araştırma kapsamında acı tatlara duyarlı kişilerin virüs nedeniyle hastaneye yatırılma ihtimalinin de daha düşük olduğu belirtildi.