PPF VE SABANCI  TEMSA’YI SATIN  ALMAK İÇİN NİYET MEKTUBU İMZALADI

Skoda Transportation'ın ana ortağı PPF ve Sabancı Topluluğu, yüzde 50-50 ortaklık yapısı ile Temsa Ulaşım Araçları'nın tamamının satın alınmasını değerlendirmek üzere bir niyet mektubu imzaladı. Sabancı Grubu geçtiğimiz Mayıs ayında Temsa'yı İsviçre merkezli True Value Capital Partners'a satmıştı.

TEŞEKKÜR ETTİLER

Öte yandan Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı ve Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Değirmenci, Sabancı Holding'in yabancı bir ortakla yeniden TEMSA'da üretime başlayacağını belirterek, "Aylardır sürdürdüğümüz haklı mücadelemizin sonuç verdiğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.
Değirmenci, bir süredir üretimin durdurulduğu Adana'da faaliyet gösteren dünya markası TEMSA'da üretimin yabancı bir ortakla Sabancı Holding tarafından yeniden başlatılması için gerçekleştirilen girişimlere ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. Değirmenci, "Alın terinden başka sermayesi olmayan işçiler olarak iş yerimizde üretimin durmuş olması bizleri derinden üzmüş ve yaralamıştı. Ellerimizle, emeklerimizle büyüttüğümüz Türkiye'nin gururu TEMSA'nın paslanmaya terk edildiğini görmek bizleri ciddi bir endişeye sevk etmişti. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen ümidimizi hiç yitirmedik. Mücadelemizden hiç geri durmadık. Yerli ve milli bir fabrikanın ipinin çekilmesine, şalterinin indirilmesine asla müsaade etmeyeceğimizi haykırdık. Bugün geldiğimiz noktada Sabancı Holding'in yeniden üretime başlamak için girişimde bulunduğunu görmek bizlere verilebilecek en güzel haber oldu" diye konuştu.

TEMSA ile ilgili görsel sonucu
Bu zorlu süreçte elini taşın altına koyan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'ya ve şahsında Sabancı ailesi ile ilgili bankalara gayretleri için teşekkür eden Değirmenci, "Biz emekçiler için meşakkatli ve bir o kadar da zorlu imtihanlarla dolu olan bir dönemde bizleri yalnız bırakmayan, desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere kıymetli bakanlarımıza, milletvekillerimize, siyasi parti temsilcilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve Adana halkına şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Bu süreçte olayların başından sonuna takipçisi olan Konfederasyonumuz Hak-İş'in Genel Başkanı Mahmut Arslan'a kıymetli çabaları ve mücadeleleri için teşekkür ederim" dedi.
TEMSA'nın Türkiye'nin adını onlarca ülkede gururla temsil eden bir firma olduğuna dikkat çeken Değirmenci, "TEMSA bizlerin ekmek kapısı olduğu kadar, ülkemiz için de bir gurur vesilesidir. Türkiye'nin yerli ve milli bir değerini kaybetmek en çok bizleri üzerdi. Bu nedenle en kısa sürede işimizin başında olmak istiyoruz. Alın terimizle, emeğimizle üreten ve ürettikçe yükselen bir Türkiye'ye katkı vermek en büyük derdimiz ve hedefimizdir" diye konuştu.

Resim önizlemesi

KAVAK, "SEVİNDİK"

Bu arada MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, Türkiye’nin otobüs markası Temsa’nın kurucusu Sabancı Holding ve SkodaTrasportation ana ortağı PPF tarafından yeniden satın alınmasının sevindiren bir gelişme olduğunu belirterek, “Bu sürece katkı sağlayan başta Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak olmak üzere emeği olan herkese teşekkür ederiz” dedi.

Burhan Kavak, “Sabancı Holding’in uluslararası bir şirketle Temsa’yı yeniden alma kararına çok sevindik. Yerli otomobille dünya arenasına çıkacak Türkiye’nin yerli otobüsünü kaybetmesine bu ülkeyi seven hiçkimsenin gönlü razı olmazdı. Bundan sonraki süreçte Temsa’nın daha fazla yatırım yaparak üretimde olmasını bekliyoruz. Bize, bir ay önce ‘Temsa’yla ilgli güzel haberler alacaksınız’ diyen Bakan Albayrak başta olmak üzere Sabancı Holding yöneticilerine ve sürece emek veren herkese çok teşekkür ederiz” dedi.

Kavak, dünyada otobüs üreten markalar arasında elektrikli otobüsle başarılı çalışmalar yapan Temsa’nın sadece çalışanları, tedarikçileri için değil, Türkiye’nin yurtdışındaki görünümü için de önemli olduğunu kaydetti. Kavak, bundan sonraki süreçte önce duran üretimin yeniden başlaması sonrasında Temsa’nın daha güçlü yatırımlarla gündeme gelmesini beklediklerini söyledi.