Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümünden mezun olan kişilerin çok kolay iş sahibi olduğu bilinmesine rağmenbu bölüme ait okullarından mezun olmasına rağmen atanamayan binlerce sekreter iş bekliyor. Yıllarca atama bekleyen bu işsizler Elit Haber'den seslerinin duyulması için destek istediler. 

Devlet hastaneleri ya da özel hastanelerde iş bulma şansı olan hasta kabul sekreterleri, tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümünden mezun olurlar. Bu bölümden mezun olan kişilerin atanması kolaydır dense de KPSS puanı oldukça yüksektir. Ancak çalışan bir insanın bu puanı alması zor değildir. Peki tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunları nerede çalışır? Bu bölümün dersleri nelerdir? Tüm cevaplar bu yazıda...

İşsiz kalmaları canlarına tak eden tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunları 'artık sesimizi duyun yeter' diyen isyan ederken Sağlık Bakanlığına sormak istedikleri bazı  soruları da şöyle sıraladılar:
1) Kamu ve özel hastanelerde yapılan denetim esnasında Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik işlerinde çalışan personelin Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünden mezun olma durumunu gözetiyor mu?

2) Bakanlığımız bünyesinde çalışan kaç “DİPLOMALI TIBBİ SEKRETER” bulunmaktadır? Bunların kaçı taşeron olarak çalışmaktadır?

3) Atama bekleyen +140 bin Tıbbi Sekreter gerçeği göz önünde bulundurulduğunda atama sayısını arttırma yönünde bir çalışmanız var mıdır? İhtiyaç kadar sağlık personeli alımı olduğu gerekçesine göre alım sayısı planlanıyor ise ihtiyacı belirleyen kriterleriniz nelerdir? Yoksa bu kriterlerinizin en başında; “SAĞLIK HİZMETLERİ EĞİTİMİ GÖRMEMİŞ, İLGİLİ BÖLÜM MEZUNU OLMAMIŞ” maddesi mi bulunuyor?

4) 2021-2022 dönemi için 2020 KPSS Ön Lisans puanı ile kaç Tıbbi Sekreter ataması planlanıyor? Yoksa diğer dönemlerde olduğu gibi en minimum seviyede Tıbbi Sekreter alınıp kalan ihtiyacı taşeron alımıyla mı tamamlanacak?

TÜM BU SORUNLARIMIZA ÇÖZÜM BULMAK İSTİYORUZ. SİZLERDEN RİCAMIZ BU SORUNLARIMIZA SES OLMANIZ VE +140 BİN BÖLÜM MEZUNUNU YALNIZ BIRAKMAMANIZDIR. Sorunlarımızı bahsedeceğinizden hiç şüphemiz yok, şimdiden vereceğiniz destekler için çok teşekkür ediyoruz…" dediler.

Tıbbi Sekreterlik ve Dokümantasyon | E-Sertifika

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik ülkemizde oldukça fazla öğrenciye sahip bölümlerdendir. Bu bölümün fazla atama yaptığı bilindiği için gençler bu bölüme rağbet göstermektedirler. Bu bölümden mezun olan kişiler dilerse özel hastanelerde çalışabilirler. KPSS ile atanma şansları da oldukça yüksektir. Hasta kabul sekreteri adıyla anılan mezunların yaptığı bazı işler şunlardır:

Görev alınan kurumdaki tüm bilgilerin kayıtlarını tutar, düzenler ve hastane yönetimine teslim eder.
Sağlık sektöründeki gelişmeleri takip eder.
Hasta kaydı yapar.
Hastaların tedaviye alınmasını sağlar.
Tıbbi raporlar yazar.
Sağlık kurumunun arşivini düzenler.

Biyomedikal cihaz teknolojisi bölümü mezunları ne iş yapar? Biyomedikal cihaz teknolojisi mezunları iş imkanları
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Mezunları İş İmkanları

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümünden mezun kişilerin iş imkanları oldukça fazladır. Bu bölümden mezun kişilerin işsiz kalması zordur. Oldukça fazla ataması olan bir bölümdür. Ancak çok fazla mezun verdiği için atama puanı yüksek bir bölümdür. Ancak atama olmasa bile mezunlar özel kurumlarda kolaylıkla iş bulabilirler. Oldukça kolay iş bulunması sebebiyle okuyanı fazla bir bölümdür. İş imkanları bakımından en iyi iki yıllık bölümlerden birisidir.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Mezunları Nerede Çalışır?

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik isminden de anlaşılacağı üzere tıp ile yani hastane ile ilgili bir meslektir. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümünden mezun olan kişiler pek çok yerlerde çalışabilirler. Hem devlet hem de özel sektörlerde çalışma şansı olan, çalışma alanları oldukça geniş bir yelpazeye ayrılmış mesleklerden birisidir. Ataması en fazla olan mesleklerden olduğu için bu bölüme olan ilgi de oldukça fazladır. Hasta kabul sekreteri adıyla da bilinen bu bölüm mezunlarının çalışabilecekleri bazı yerler şuralardır:

Adli Tıp Kurumları
Ambulans Şirketleri
Devlet Hastaneleri
Medikal Malzemelerin Satış ve Tanıtım İşleri
Özel Hastane ve Klinikler
Özel Muayenehane Hekimliği
Üniversite Hastaneleri
Sağlık Ocakları
Tıbbi Yazılım Şirketleri

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Mezunları Maaşları

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü son zamanlarda ismini en fazla duyuran bölümlerden birisidir. Sadece tyt sınavına girilerek kazanılabilecek bir bölümdür. Bu bölümden mezun kişilerin işsiz kalmadığı bilinmektedir. Bundan dolayı da tercihi çok olan bir bölümdür. Oldukça fazla öğrenciye sahip bölümlerden birisidir. KPSS ile en fazla ataması olan bölümlerdendir. Devlet ya da üniversite hastanelerinde çalışılırsa maaşlar 3500 ila 4000 lira arasındadır. Ancak yine de maaşlarda değişiklik görünmektedir. Özel kurumlarda çalışan kişilerin maaşları ise daha düşüktür.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Dersleri

1. Sınıf 1. Dönem
Temel Bilgi Teknolojileri 1
Tıbbi Belgeleme
Tıp Terimleri
Temel Sağlık ve Hastalık Bilgisi
Halkla İlişkiler ve İletişim
Yabancı Dil 1
1. Sınıf 2. Dönem
Temel Bilgi Teknolojileri 2
Toplantı ve Sunu Teknikleri
Temel İlk Yardım Bilgileri
Sağlık Psikolojisi
İş Sağlığı ve Güvenliği
Yabancı Dil 2
2. Sınıf 1. Dönem
Klavye Öğretimi
Mesleki Yazışmalar
Yönetici Asistanlığı
Sağlık Kurumları Yönetimi 1
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1
Türk Dili 1
2. Sınıf 2. Dönem
Dosyalama Arşivleme
Sağlık Kurumlarında İletişim
Sağlık Kurumları Yönetimi 2
Sağlık Kurumlarında Bilgi Sistemleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 2