KÖŞGER; “EŞSİZ BİR LİDER”
Valisi Yavuz Selim Köşger, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Köşger açıklamasında şu kelimelere yer verdi.
“Azmini, dehasını, vatan aşkını örnek aldığımız; en zor zamanlarda milletimize yeni ufuklar açan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü; ebediyete irtihalinin 85. yıl dönümünde saygı ve minnetle anıyorum.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’mıza önderlik ederek imkânsızı mümkün kılmış ve aziz milletimize reva görülen prangaları bir bir kırarak milletimize onurlu bir yaşam armağan etmiştir. O, büyük bir askeri dehaya sahip mücadeleci bir komutan; ileri görüşlü bir devlet adamı; kara tahta başında aziz milletimizin başöğretmeni; azmiyle mazlum milletlere örnek olan, barışçıl kimliği ve engin düşünceleriyle tüm dünyanın sevgisini ve saygısını kazanmış eşsiz bir liderdir.
Ömrünün büyük kısmını cephelerde vatan müdafaasında geçiren, memleketin dört bir yandan işgale uğradığı günlerde ateşten gömleği giyerek milletine önderlik eden Atatürk, silah arkadaşları ile birlikte bu topraklarda yeni bir gelecek inşa etmiştir. Kısa hayatına sığdırdığı bu büyük başarıları ve milletimize çizdiği çağdaş uygarlık yolu ile Atatürk; milletimizin gönlünde ebediyen yaşayacak, her daim sevgi ve özlemle hatırlanacaktır.
Fikirleriyle, eserleriyle ölümsüzleşen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bugün yolumuzu aydınlatan yegâne kılavuzumuzdur. Bizler ülkemizin geldiği noktayı, Cumhuriyet’imizin sağlam temellerine ve Atatürk’ün Türkiye için çizdiği çağdaş vizyona borçluyuz. Bundan sonra da bizlere düşen en önemli görev, Atatürk’ün hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığı uygarlık yolundaki ilerleyişimize emin adımlarla devam etmektir. Atatürk’ün mirası Cumhuriyet’imizi, bir asırlık kazanımlarıyla, Türkiye Yüzyılı'nda da her alanda yükselen bir değer haline getirmek; ülkemizi çağdaş ve müreffeh, dünyanın saygın ve güçlü bir ülkesi yapmaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” diyerek yolumuzu ve yönümüzü çizen ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve kurtuluş mücadelemizin tüm isimsiz kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.”

KARALAR, “NE KADAR GURURLANSAK AZDIR”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 10 Kasım Atatürk'ü anma günü ve Atatürk haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Karalar, mesajında şu ifadelere yer verdi.
“Toprakları işgal edilen, esir edilmek ve vatansız bırakılmak istenen Türk Milleti’ne, büyük mücadelelerin ardından bağımsız bir vatan armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, devrimleriyle de ülkesini çağdaş dünyanın bir parçası yapmıştır.
Silah arkadaşları ve milletiyle birlikte verdiği Kurtuluş Savaşı’nı kazanıp, Büyük Zafer’i Cumhuriyetle taçlandıran Mustafa Kemal Atatürk, 1. Dünya Savaşı’nın galibi devletlerin Osmanlı topraklarını parçalayıp, paylaşma ve kendi emellerine göre bölüştürme planlarını uyguladığı bir noktada, milletinin bağrından mucizevi bir şekilde çıkmış, Milli Mücadele’ye girişmiş ve dünyayı şaşkına çevirerek büyük bir zafer kazanmıştır.
Sonraki süreçte askeri dehasına ek olarak inanılmaz devrimlere imza atmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin rotasını ve hedefini çağdaş uygarlıklar seviyesine doğru yönlendirmiştir.
Eşsiz komutan ve eşsiz önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretileri, ilke ve inkılapları, Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişine olduğu gibi, bugününe ve geleceğine de ışık tutmaktadır.
“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyerek, milletine olan güvenini, inancını bütün dünyaya duyurmuştur.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri Laik-Demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatmak ve onu muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek için çok çalışmak, hepimizin en önemli görevidir.
Bizler, Mustafa Kemal Atatürk gibi bir öndere sahip olduğumuz için ne kadar gururlansak azdır. Mustafa Kemal Atatürk’e layık olabilmek için, onun ilke ve inkılaplarına sahip çıkan, yaşayan ve yaşatan nesiller yetiştirmeye devam etmeliyiz.
Bizim yolumuz hep Mustafa Kemal Atatürk’ün yoluydu ve daima öyle kalacaktır.
Mustafa Kemal Atatürk’ün bedenen aramızdan ayrıldığı 10 Kasım 1938’in yıldönümü nedeniyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. “

SÜMER; "BİZLERE BIRAKTIĞI CUMHURİYETİN VE FİKİRLERİNİN YILMAZ SAVUNUCUSUYUZ"
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 85. yılı sebebiyle yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti.
“Cumhuriyetimizin kurucusu ve milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 85. yılında şükran ve minnetle yad ediyoruz.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihe, insanlığa ve uluslara örnek olmuş bir önderdir. Milletçe, Türkiye Cumhuriyeti’ni dünyanın güçlü bir devleti olarak O'nun işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaştırmanın azim ve kararlılığını ile çalışmalarımıza devam edeceğiz.
Bugün Cumhuriyetimiz 100 yaşındaysa, kadın erkek eşit haklara sahipse, özgür ve bağımsız bir ülkede yaşıyorsak hepsi onun sayesindedir.
Bizlerin görevi, milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; birlik, beraberlik ve dayanışmamızı arttırmaya devam etmek, sosyal, kültürel ve ekonomik yönden bölgemizde ve dünyada gelişmiş ülkeler seviyesini aşmak olmalıdır.
Aldığımız emaneti Atatürk’ün gösterdiği hedefte taçlandırmak, Cumhuriyetimizi çok daha müreffeh bir devlet haline getirmek en temel görevimizdir.
Bağımsızlık savaşımızın önderi, eşsiz kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk, daima Türk Milleti'nin gönlünde yaşayacak, omuz omuza mücadele ettiği silah arkadaşları ve istiklal savaşımızın kahraman şehit ve gazileri hiçbir zaman unutulmayacaktır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü unutturmak asla mümkün olmayacaktır.
Bizlere bıraktığı miras olan Türkiye Cumhuriyeti yine Atamızın yol göstericiliğinde mutlaka daha ferah ve aydınlık bir ülke durumuna gelecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle; Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aramızdan ayrılışının 85. yılında bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”

BULUT; ÖZLEMLE ANIYORUZ”
CHP PM Üyesi Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Ulu Önder Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 85. yılı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.
CHP’li Bulut’un mesajı…
“Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir. Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir.”
Yine bir 10 Kasım günü, Kurtuluş Savaşımızın lideri, özgürlük ve bağımsızlığın simgesi, çağdaş, demokratik, laik Türkiye’nin mimarı Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 85. yılında sonsuz bir sevgi ve özlemle anıyoruz.
Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü kaybetmenin hüznünü yaşadığımız 10 Kasım, O’nu fikirleriyle, idealleriyle anlamak günüdür. Fikir ve düşüncelerini, ilke ve devrimlerini, gelecek nesillere aktarmak, gösterdiği hedeflere kararlılıkla yürümek; en büyük iki eserimden biri dediği Cumhuriyete sahip çıkmaktır.
Ülkemizin içinde bulunduğu ağır ekonomik ve siyasi buhrandan tek çıkış yolunun Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetin kuruluş değerlerine yeniden dönmek olduğunu biliyoruz.
Türkiye’nin ikinci yüzyılında Atatürk’ten aldığımız bu güçle, en büyük eseri olan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatacağız.
Atatürk, bıraktığı ölümsüz eserler ile ulusumuzun kalbinde sonsuz bir sevgiyle yaşayacak, devrimleri ve fikirleri ile yaktığı meşale, yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.
Demokrasiye, tam bağımsızlığa, ilke ve devrimlerine olan sarsılmaz inancımızla, eşsiz bir devlet adamı ve lider olan Ulu Önderimiz Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 85. yılında sevgi, özlem ve minnetle anıyor, aziz şehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun…

ŞEVKİN; “SONSUZA DEK ATATÜRK”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü 85. ölüm yıldönümünde sevgi, saygı ve minnetle andı.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir dünya lideri olduğunu kaydeden Dr. Şevkin, “ATA’mızı anıyoruz ve her geçen gün daha iyi anlıyoruz” diye konuştu.
Hayatını vatanın bağımsızlığına adayan, küllerinden yeniden bir ülke oluşturan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısı önünde 85. ölüm yıldönümünde de saygıyla eğilen Dr. Şevkin, “Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Hukukun üstünlüğü ilkesi hiçe sayılıyor. Yargı tam anlamıyla siyasallaştırılıyor. Sadece vatanı kurtarmakla kalmayıp ulusun bir bütün olarak çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için mücadele eden Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri ışığında birleşelim. Hayata geçirdiği çağdaş uygulamalarla dünyaya örnek olan Atatürk, bizlere yol gösterici olmaya devam edecek” dedi.
Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’ya, köylüye, üreticiye, öğretmene, öğrenciye, sporcuya, iş insanlarına, toplumun tüm kesimlerine tam anlamıyla umut aşıladığını, karamsarlığa yer vermediğini dile getiren Dr. Şevkin, “Atatürk’ün fikirlerini yaşatmak, gelecek nesillerimize ‘O’nun örnek ve mücadeleci hayatını aktarmalıyız. Savaşların, eşitsizliklerin yoğun olarak yaşandığı günümüzde Ulu Önderimizin, yurtta ve dünyada barış çağrısı daha çok anlam kazanıyor. Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere yeniden bir ülke oluşturmak için canlarını ortaya koyan tüm vatanseverleri, kahramanları sevgi, saygı ve minnet duygularımla anıyorum.
Türk ve dünya tarihinde eşsiz bir lider, laik, demokrat ve ulusal bütünlüğü sağlayan ideolojisi olan Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak kadar anlamak da büyük önem taşımaktadır. O’nu daima anacak, anlayacak ve fikirlerini sonsuza dek yaşatacağız” diye konuştu.

ÇETİN; “YAKTIĞIN IŞIK YOLUMUZU AYDINLATIYOR”
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Savaş meydanlarında büyük zaferler kazanmış, kurduğu cumhuriyetle egemenliği millete ait olduğunu vurgulamış, yaptığı birbirinden önemli devrimlerle Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş ülkeler seviyesine çıkarmış büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü özlem ve minnetle anıyoruz” dedi.
Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85’inci yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin, “Atatürk; askeri başarıları, ardından da siyasi dehası ve liderlik başarıyla bir milletin kaderini değiştirmiş eşsiz bir liderdir. O’nun yaktığı özgürlük ateşi daima yolumuzu aydınlatacak, gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda sonsuza dek yürümeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
Başkan Soner Çetin, 10 Kasım’ın bir matem günü olmadığını söyleyerek, Büyük Önder’in “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır” sözünü anımsattı. Başkan Soner Çetin şöyle devam etti:
“Bizlere düşen Büyük Önder’i anlamak ve yolun gösterdiği yolda ilerleyebilmektir. Cumhuriyet değerlerine ve Atatürk ilkelerine çıkmak ve büyük görevimizdir. Büyük Önder’in işaret ettiği hedeften asla sapmadan dünya milletleri arasındaki saygın yerimizi korumamız gerekmektedir. Bu duygularla Büyük Önder Atatürk’ün manevi huzuru önünde saygıyla eğiliyor, aramızdan ayrılışının 85’inci yılında O’nu özlemle ve şükranla anıyoruz.”

AKAY; “ÇAĞININ ÖTESİNDE BİR LİDER”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde her zaman inanıp ve güvendiği halkını bütünleştirip zafere taşıyan, çağdaş medeniyet ülküsüyle Cumhuriyetimizi kurup devrimleri gerçekleştiren Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurlanışının 85.yılında özlemle, rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi.
Başkan Akay yayınladığı mesajında, Atatürk’ün bir askeri ve siyasi deha olduğunun altını çizerek, “Özgürlük arzusuyla emperyalist işgale karşı direnen ulusumuzu, bağımsızlık hedefi doğrultusunda birleştiren Atatürk, askeri ve siyasi dehasıyla Milli Mücadelenin zaferle sonuçlanmasını sağlamıştır. O’nun önderliğinde verilen kutlu mücadeleyle ulusumuz bağımsızlığını ve özgürlüğünü kazanmıştır. Bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü bize kazandıran Büyük Önderimiz Atatürk’e çok şey borçluyuz” diye konuştu.
Milli Mücadelenin ardından çağdaş uygarlık hedefiyle kurulan, ulusal egemenliğe dayalı Cumhuriyetin Atatürk’ün en büyük eseri ve ulusa armağanı olduğunu dile getiren Başkan Akay, “Bizleri yurttaş yapan tüm haklarımıza Cumhuriyet sayesinde sahip olduk. Büyük Önder Atatürk’ün eseri ve ulusumuza emaneti olan Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Büyük Önder Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in 100 yıldır her türlü saldırıya ve tehdide karşı sapasağlam ayakta durduğunu kaydeden Başkan Akay, “Ebedi Önderimiz, Başkomutanımız, Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 85.yılında yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Çağının çok ilerisinde bir lider olan Atatürk’ü ve O’nun fikirlerini, daha iyi anlayarak Cumhuriyetimizi ileriye taşıyabiliriz. Bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, sonsuzluğa uğurlanışının 85. yıl dönümünde rahmetle, özlemle, minnetle anıyorum” dedi.

KOCAİSPİR’DEN ‘10 KASIM’ MESAJI
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, vefatının 85’inci yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle andı.
Başkan Kocaispir, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Bağımsızlık savaşımızın önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, daima Türk Milleti'nin gönlünde yaşayacağını belirten Başkan Kocaispir, mesajında şunları kaydetti:
“Atatürk, milletimize en zor zamanlarında liderlik yapmış, siyasi ve askeri dehasıyla zamanın küresel güçlerine karşı birlik ve beraberlik içerisinde istiklal ve istikbal mücadelemizi başarıya ulaştırmıştır.
19 Mayıs 1919’da yaktığı istiklal meşalesi ile ezelden beri hür yaşamış milletimizin adeta küllerinden yeniden doğarak ayağa kalkmasını ve kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini kırmasını sağlamış ve en büyük eserim dediği Cumhuriyeti kurarak bizlere emanet etmiştir.
Bugün bizlere düşen, vatanımıza ve bayrağımıza her zamankinden daha fazla sahip çıkarak, onun bırakmış olduğu mirası geleceğe taşımak ve göstermiş olduğu yolda muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için var gücümüzle çalışmaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.”

ULUDAĞ, “GÖSTERDİĞİ YOLA ULAŞMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. Yılı vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Uludağ mesajında ““Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, büyük önder ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, ebediyete irtihalinin 85’inci yıldönümünde rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz” ifadelerine yer verdi.
10 Kasımların, Türk Ulusu için sadece bir matem günü olmadığını, O’nun en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin korunup geliştirilerek, geleceğe taşıma azminin tazelendiği bir gün olduğuna dikkati çeken Başkan Bilal Uludağ mesajında “ Bugün bizlere düşen, devletimize, vatanımıza ve bayrağımıza her zamankinden daha fazla sahip çıkmaktır. Bağımsızlık uğruna karşısına çıkan bütün güçlükleri aşarak milletine sonsuz özgürlüğü armağan eden, 57 yıllık kısa yaşamına sığdırdığı büyük başarılarla, dünya milletlerine örnek olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bize sunduğu değerleri korumaktır. Bu değerler ışığında, bırakmış olduğu mirası bizden sonraki kuşaklara taşımak ve göstermiş olduğu yolda muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için var gücümüzle çalışmaktır. Şunu unutmayalım ki 10 Kasımların, Türk Ulusu için sadece bir matem günü olmadığını, O’nun en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin korunup geliştirilerek, geleceğe taşıma azminin tazelendiği bir gün olduğudur. Bu duygu ve düşüncelerle, hayatı boyunca sürdürdüğü bağımsızlık, çağdaşlık ve uygarlık mücadelesinde gücünü Türk Milletine olan inanç ve güveninden alan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 85. Yılında bir kez daha saygı, rahmet, minnet ve şükranla anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhu şad olsun” ifadelerine yer verdi.

ÇAY’DAN 10 KASIM MESAJI
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete irtihalinin 85. Yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Türk Milleti’nin hiçbir şart altında boyunduruk altında bulunamayacağını ifade eden Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yalnızca Türkiye’nin kaderini tayin etmekle kalmadığını, mazlum milletlere ve emperyalizme karşı direnen toplumlara da heyecan ve ilham kaynağı olduğunu” söyledi.
Başkan Çay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kahraman bir komutan ve büyük bir devlet adamı olduğunu ifade ederek; “Cesareti, fedakârlığı ve ileri görüşlülüğü ile birlikte, sahip olduğu azim ve kararlılığıyla Türk Milleti’nin yol önderi olmuş, milletiyle tek vücut olarak kurtuluş mücadelesini Cumhuriyetle taçlandırmıştır. 10 Kasım’ı bir matem günü olarak değil, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikir ve düşüncelerinin tekrar konuşulduğu, bir kez daha paylaşıldığı; ilave olarak anlaşılıp anlatıldığı bir zaman dilimi olarak görmek lazımdır. Bizzat kendisinin, ‘Beni görmek demek behemehâl yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir’ sözleri de bunun bir işaretidir. Unutulmamalıdır ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucu Başbuğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun eserleri ile öğütleri, Türk Milleti yaşadığı sürece var olacaktır. Bu duygularla ebediyete irtihalinin 85. seneyi devriyesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, şükran ve minnetle anıyorum. Ruhu Şad, mekânı cennet olsun” dedi.

ERDEM; ”FİKİRLERİYLE IŞIK OLUYOR”
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 85. ölüm yıldönümünde sevgi, saygı ve minnetle andı. Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında çok daha iyi anlaşıldığına dikkat çeken Başkan Erdem, “Gönüllerden silinmeyecek bir lidere sahip olmak gurur verici. Tüm dünyanın gıptayla baktığı ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölüm yıldönümünde rahmet, sevgi ve saygıyla anıyoruz” diye konuştu.
Bıraktığı emanet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza dek, barış ve kardeşlik içerisinde yaşaması için herkesin elinden gelen her türlü çabayı göstermesi çağrısında bulunan Başkan Erdem, “Bilim ve fenne, teknolojiye, eğitime, sağlığa, sanata, tarım ve sanayiye büyük önem veren Atatürk, öngörüleriyle, fikirleriyle bizlere ışık olmaya devam ediyor. İyi ki Atatürk gibi bir lidere sahip olmuşuz” dedi.
İlelebet var olacak Türkiye’nin ikinci yüzyılında da Atatürk’ün gönüllerdeki yerinin daha çok sağlamlaştığını dile getiren Başkan Hülya Erdem, “Saltanatı kaldıran, Cumhuriyeti ilan eden, halifeliği kaldıran, medeni kanunu kabul eden ve kadın haklarının tanınmasını sağlayan, Laikliği kabul ederek Türkiye Cumhuriyeti’nin önünü açan, din, dil, renk, ırk ayrımı yapmadan ulus olma bilincini oluşturan Mustafa Kemal Atatürk, hepimiz için asla unutulmayacak, vefa gösterilecek, ilelebet saygı duyulacak bir liderdir. Ülkemiz üzerinde emelleri olan yabancı güçlere karşı bir milleti uyandıran ve yurdun her bölgesinde cepheden cepheye koşan Mustafa Kemal Atatürk sayesinde Türkiye Cumhuriyeti, bugünlere taşınmıştır. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Atatürk’ü, sevgi, minnet ve şükran duygularımızla 85. ölüm yıldönümünde saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜRKEŞ; “AÇTIĞIN YOLDA, GÖSTERDİĞİN HEDEFE DURMADAN YÜRÜYECEĞİZ”
Yumurtalık belediye başkanı Türkeş Filik; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 85’inci yılı münasebetiyle yayınladığı mesajda;
Kulağına okunan ezanla başlayan hayatının, sala ile son bulduğu insan, tarih sahnesinde bıraktığı eserler kadar yer kaplar. Normal bir insanın nokta kadar hükmü yokken tarihte bazı insanlar sayfalarca yer bulur. İşte o seçilmiş şahsiyetlerden biri de ulu önderimiz, cumhuriyetimizin kurucusu ve yüce Türk milletinin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk'tür.
Aramızdan ayrılışının 85’inci yılında hala ilkeleri yüce milletimizin geleceğine ışık tutmakta ve geleceğin güçlü Türkiye'sinin temellerini oluşturmaktadır. Ulu önderin "Beni anlamak demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir" sözünde ifade ettiği gibi o'nu her 10 Kasım'da anmaktan ziyade hayatımızın her anında ve alanında anlamız, ülkemiz üzerinde oynanan oyunları daha iyi analiz etmemizi sağlayacaktır.
Milletimiz, aziz vatanımızın mimarı yüce Atatürk'ü, geçen zamana inat artan bir özlemle anacak, Türkiye yüzyılı yolunda; bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti ile laik ve demokratik devlet düzenine canı pahasına sahip çıkacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin mimarı ATA'MIZI saygı ve rahmetle anıyorum.
Dedi.

GÜLAÇTI; "ATATÜRK DAİMA GÖNLÜMÜZDE YAŞAYACAKTIR”
AK Parti Adana İl Başkanı Ozan Gülaçtı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Başkan Gülaçtı mesajında "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümünde millet olarak saygıyla anıyoruz” dedi. Başkan Gülaçtı, Atatürk'ün, Türk Milleti’nin Anadolu topraklarından silinmek istenildiği bir dönemde başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı silah arkadaşları ile beraber zaferle sonuçlandırarak millet iradesine dayalı çağdaş ve modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğunu hatırlatarak "Anadolu topraklarından yükselen bağımsızlık ve özgürlük meşalesi ve onun büyük ateşleyicisi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünyada pek çok topluma da örnek olacak bir davranış sergilemiştir. Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere bırakmış olduğu değerli mirası geleceğe taşımak millet olarak hepimizin ortak sorumluluğudur.
Milletimizi ve vatanımızı yok olma tehlikesinden kurtaran, bizlere özgür ve bağımsız bir millet olarak yaşama onurunu kazandıran Mustafa Kemal Atatürk, daima gönlümüzde yaşayacaktır.Bu duygu ve düşüncelerle vefatının 85. yılında Cumhuriyet'imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

TANBUROĞLU; “ ATATÜRK'Ü SAYGI, MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ”
CHP Adana İl Başkanı Dr. Anıl Tanbuoğlu’nun 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Mesajı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Dr. Anıl Tanburoğlu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, aramızdan ayrılışının 85’nci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Tanburoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Biz Adanalılar için 10 Kasım sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği bir gün değildir. 1. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılan Osmanlı’nın, Anadolu’da kalan topraklarının emperyalist ülkeler tarafından işgal edilmeye başladığı günlerde Mustafa Kemal, 10 Kasım 1918’de Adana’dan tren yoluyla İstanbul’a doğru hareket edip, 13 Kasım günü İstanbul’a vardığında boğazdaki işgal kuvvetlerine bağlı gemilere bakarak o meşhur sözü söyleyecekti;
O’nun sadece bir asker değil aynı zamanda bir siyasi deha olduğunu bütün dünya anlayacaktı. Ulu Önderimiz ve yol göstericimiz Mustafa Kemal Atatürk, 100 yıl önce kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ile tarihe damgasını vurmuş, yaptığı devrimler ve reformlar, aradan yüz yıl geçmesine rağmen güncelliğini korumuş, yüzyıllar boyunca da devam edecektir. Bağımsızlık ve kurtuluş mücadelemizin lideri, ülkemizin kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 85.yılında saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyoruz. Onu sadece anmak değil, aynı zamanda anlamak ve fikirlerini yaşatmak bizim en önemli görevimizdir. Mustafa Kemal ülkesinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesine ömrünü adamış bir vatansever, ordusunun başında cepheden cepheye koşan cesur bir komutan, tüm dünyanın saygı duyduğu bir devlet adamı, bilime, kültüre, sanata ve sanatçıya değer veren bir entelektüel, egemenliği saraydan alıp millete teslim eden dünya tarihinin gördüğü en büyük devrimcidir. Atatürk'ün bıraktığı miras, Türk milletinin birliği ve ilerlemesi için kılavuz olmuştur. Laiklik, eşitlik, özgürlük ve adalet, onun öğrettiği en büyük kazanımlarımız arasında yer almaktadır ve bu değerler, Türkiye'nin güçlü bir şekilde ayakta durmasını sağlamıştır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği yolda ilerleyerek, Cumhuriyetimizi daha da ileriye taşıyacağımıza söz veriyoruz. Onun ilham verici liderliği, milletimize rehberlik etmeye devam ediyor. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 85’nci yıldönümünde saygı, minnet ve şükranla anıyorum.”

KANLI; “ETKİN BİR SİYASETÇİ, BAŞARILI BİR ASKER”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı, “O’nun bıraktığı en büyük miras vatandır, cumhuriyettir, Türk milliyetçiliğidir. Bu mirasa canımız pahasına sahip çıkmaya devam edeceğiz.” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımlayan MHP Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı, Atatürk’ün mirasına sahip çıkmaya devam edeceklerini kaydetti.
Başkan Yusuf Kanlı, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Devletimizin Kurucusu, İlk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk; etkin bir siyasetçi, başarılı bir asker, feraset, basiret ve cesaret vasıflarıyla donanmış örnek bir devlet adamı olmanın yanında aynı zamanda muhteşem bir Türk milliyetçisi idi.”
“Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin ifadeleriyle Atatürk, milletine samimiyetle inanmış bir yürek, vatanına sevdalı fazilet timsali bir şahsiyettir. Cefa, çile ve nice fedakârlıkla geçen kısacık ömrünü Türk Milleti’ne adayan Atatürk, hayatının hiçbir döneminde düşmana şirinlik yapmamış, hiçbir zaman bölücülere, teröristlere selam çakmamış; aksine onlarla mücadele etmiştir.”
“O’nun bıraktığı en büyük miras vatandır, cumhuriyettir, Türk milliyetçiliğidir. Bu mirasa canımız pahasına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ülkücü-Milliyetçi Hareket’in her mensubu, her neferi, bu milli şuur ve sarsılmaz inancı taşımaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu vesileyle dava arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum; ruhları şad olsun.”

ATİKASLAN’DAN 10 KASIM MESAJI
Cumhuriyet Halk Partisi Seyhan İlçe Başkanı Ramazan Atikaslan, 10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Atatürk Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Atikaslan şu ifadelere yer verdi;
“100’üncü yılını büyük onur ve gurur ile kutladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin 85’inci yılında rahmet ve minnet ile anıyoruz. Ömrünü Türk milletinin bağımsızlığına adayan, Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere armağan eden Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk; 85 yıl sonra da ilkeleri, değerleri ve eserleriyle yolumuza ışık olmaya devam ediyor. Teba olmaktan millet olmaya, kula kulluk etmekten millet egemenliğine giden yol önderimiz Atatürk’ün bize açtığı yoldur. Atatürk, ilkeleri ve devrimleri ile bizlere aydınlık yarınlar armağan ederek, çağdaş dünyanın yolunu açmıştır. Bizlere vermiş olduğu hakların sonsuza dek savunucuyuz. Bilimden, demokrasiden, laiklikten ve adaletten şaşmadan yolumuza devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz”

ESENDEMİR; İLKLERİN YILMAZ SAVUNUCUSUYUZ”
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Cafer Esendemir, bir ülkenin onurunu, haysiyetini ve büyük mücadeleler vererek nasıl çağdaş ve örnek cumhuriyet haline getirildiğini yedi düvele rest çekerek gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 85. yıldönümünde saygı, minnet ve özlemle andıklarını söyledi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü şerefini yaşayan yüce milletin, Atatürk’ü 85 yıl önceki duygularla andığını anlatan Esendemir, “Gönlümüzdeki erişilmez yeri hiçbir zaman değişmeyen yüce önderimiz, Kurtuluş Savaşımızın başkomutanı, aydınlık yarınlarımızın sembolü ve ulusumuzun ışık kaynağı Atatürk’ü anlamak ve vatanın bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmak için üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz.” dedi.
Atatürk’ün, “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” sözünü anımsatan Cafer Esendemir, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kaldığını ve temel değerlerine sahip çıkıldığını görmenin gururunu yaşıyoruz. Bugün Cumhuriyet’in 100. yılını kutlarken, Atatürk'ün düşüncelerinin, ilke ve devrimlerinin ölümsüzlüğünü görmenin coşkusunu yaşıyoruz. Elbette 10 Kasım bir matem günü değil, Atatürk’ü ve devrimlerini anlama, büyük bir kararlılıkla yaşatma ve bunun mücadelesinin verildiği gün olmalıdır. 10 Kasım, Yüce Türk Milletinin kazanımlarını sahiplenme, koruma, güçlendirme ve geleceğe taşıma günü olmalıdır. Çocuklarımızı bu bilinçle yetiştirmemizin günü olmalıdır.” ifadesini kullandı.
Esendemir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu olarak bir kez daha şükran duygularıyla andıklarını vurgulayarak, tüm şehitlerin aziz hatırası önünde saygı ve minnetle eğildiklerini sözlerine ekledi.

TUNÇ, “KUTSAL EMANETİNİN SONSUZA DEK BEKÇİSİYİZ”
AK Parti Seyhan Belediye Meclis Üyesi Mustafa Tunç, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Tunç, haklı gurur, onur ve mutluluğunu yaşadığımız Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıldönümünü kutladığımız şu günlerde, Büyük Önder Atatürk’ün de aramızdan ayrılışının 85. yılını anmanın hüznünü yaşadığımıza dikkat çekti.
İkinci yüzyılına girdiğimiz ülkemizin, kolay kurulmadığını hatırlatan AK Parti Seyhan Belediye Meclis Üyesi Mustafa Tunç, 10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle şu mesajı yayınladı:
“Üstünde yaşadığımız bu kutsal topraklar, kahraman ecdadımızın hayatları pahasına canlarını feda ederek, çocuklarımız, torunlarımız için ebediyete dek bizlere emanet bıraktığı cennetten bir köşedir. Kara Fatmaların, Nene Hatunların, daha 21 yaşında iken, Kastamonulu yaşlı kadın ve erkeklerle birlikte buradaki cephanelerin Ankara’ya taşınması sırasında verdiği mücadele sonucunda, cephaneler ıslanmasın diye kazağını cephanelere örten, yavrusu ölmesin diye üzerine abanan ve soğuktan şehit düşen Şerife Bacıların kahramanlıkları sayesinde bu topraklar bizlere vatan, yurt oldu. Kutsal emanetlerinin sonsuza dek bekçisiyiz. Bu vesileyle, Milli Mücadelemizin kahraman önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçluyuz. Kurduğu Cumhuriyetin ikinci yüzyılını yaşıyoruz. Türkiye yüzyılını daha ilerilere taşımaya kararlıyız. Vefatının 85. yılında bir kez daha başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum.”

GÖL; “BİR REHBER OLARAK BİZE İLHAM VERİYOR”
Yerel Medya Güçbirliği Platformu Başkanı Kamil Yalçın Göl, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85’inci yıl dönümü nedeniyle yönetim kurulu adına bir mesaj yayımladı.
“Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 85’inci yıl dönümünde özlem ve saygıyla anıyoruz. 10 Kasımlarda Büyük Önderimizin aramızdan ayrılışının büyük hüznünü yaşarken, ‘En büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti’nin bu yıl 100’üncü yılını kutlama onurunu yaşıyoruz” diyen Başkan Göl, mesajını şöyle sürdürdü:
“Atamızın manevi mirası ve eserleri yolumuzu aydınlatan birer rehber olarak bizlere ilham vermektedir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anarken, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bizlere emanet edilen değerlerimizi koruma ve yaşatma azmiyle doluyuz. Bu vesileyle Büyük Önderimizi ve Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını bir kez daha saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz.”