ENKAZ'DAN UMUT YEŞERDİ

İzmir'de meydana gelen 6.6'lık depremin ardından enkazda arama çalışmaları devam ederken 91'inci saatte mucize yaşandı. Gelen son dakika haberine göre Rıza Bey Apartmanı'nın enkazından 4 yaşındaki Ayda Gezgin sağ çıkarıldı.

Son Dakika! İzmir'de 91. saatte kurtarma ekipleri enkaz altındaki 4 yaşındaki Ayla'ya canlı ulaştı

'ÇOK GÜZEL GÜLÜYORDU... AĞLAYA AĞLAYA ÇIKARDIK'

Kurtarma çalışmasına katılan bir ekip üyesi şunları söyledi:
''Çok güzel bir kız. Çok güzel gülümsüyordu. Sanki hiç enkazın içinde değilmiş gibi çok güzel gülümsüyordu. Ben İHH arama kurtarma ekibindeyim. İlk önce arkadaşlar sesini duydu. Sesini duyunca insan olup olmadığını anlamak için elle tespit ettiler. Hareket eden bir kız çocuğu olduğunu gördüler. Ses verdikten sonra ekipler toplantı. Hummalı bir çalışma yapıldı. Enkazdan çıkarıldıktan sonra çok güzel gülümsüyordu. Hepimiz çok duygulandık, ağlayarak çıkardık. Sesleri anlaşılmıyordu, çocuk sesleriydi. Enkazdan çıkmamış kadar güzeldi.''

İzmir'de 91 saat sonra enkaz altından çıkartılan 4 yaşındaki Ayla'nın ilk görüntüsü

HASTANEYE SEVK EDİLDİ

Ekipler sabahın erken saatlerinden itibaren minik Ayla'yı canlı olarak enkaz altından çıkarmaya çalışıyordu. Serum ve termal battaniye gönderilen alandan saatler sonra çıkarılan Ayla, gerekli önlemler alınarak hastaneye götürüldü. Minik kızın sedye ile ambulansa taşındığı anlardaki sakin olması ve gülümsemesi dikkat çekti.

Son dakika... İzmir'deki depremde 91'inci saatte Ayla mucizesi! 'Enkaz altından çıkmamış kadar güzeldi'

BULAŞIK MAKİNESİNİN YANINDAYMIŞ

Ayla'yı kurtaran ekipten Nusret Aksoy, "Yaşam üçgeninde bulaşık makinesi vardı. Bulaşık makinesini gördüm, aradaydı. Elini salladı." dedi. Ayla'nın kendisini kurtaran görevlilerle konuştuğu, adını söylediği öğrenildi. Minik kızın bulaşık makinesinin yanında bulunduğu ve oluşan yaşam üçgeni sayesinde hayatta kaldığı belirtildi.

"İYİYİM" DEYİP ELİNİ SALLADI

Ayla'yı enkaz altında fark edip ekibe haber veren arama kurtarma ekibindeki görevli, o anları şu sözlerle anlattı: "Kova taşırken bir çığlık duydum. Arkadaşıma hemen 'jeneratörleri durdurun, Oraya bir seslen' dedim. Eğildi ve 'kimse var mı?' dedi. 'İyiyim ismim ayla' dedi. 'İyiysen elini salla' deyince o da el salladı. 'Hemen geliyoruz Ayla' dedik ve kurtarma çalışmalarına başladık."

ANNESİ ENKAZ ALTINDA OLABİLİR 

Ayda Gezgin'in sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Ayda bebeğin annesinin hala enkaz altında olduğu tahmin ediliyor.

ANNESİ ENKAZ ALTINDA OLABİLİR