ELBAN; “EŞSİZ BİR LİDER”
Vali Süleyman Elban, “10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ebediyete İrtihalinin 82. Yıl Dönümü” Mesaj yayımladı. Vali Elban,
“Çizdikleri yollarla milletlerinin kaderini değiştirip tarihe yön veren, adları milletleriyle özdeş, fani bedenleri ölüme yenik düşse de fikirleri ve idealleri sonsuza dek yaşayan eşsiz kahramanlar vardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de çok yönlü kişiliği, siyasi ve askeri dehası, benliğinde barındırdığı tarifsiz vatan ve millet sevgisiyle tarihin adını altın harflerle not düştüğü şahsiyetlerden biridir.
Gazi Mustafa Kemal, her türlü imkânsızlığa rağmen bir milletin verdiği eşsiz istiklal mücadelesinin başkomutanıdır. Gazi Mustafa Kemal, küllerinden yeniden doğan bir milletin kurduğu cumhuriyetin ilk cumhurbaşkanıdır. Gazi Mustafa Kemal, kara tahta başında, aziz milletimizin başöğretmenidir. Gazi Mustafa Kemal, tüm dünyanın takdirini kazanan, mücadelesi mazlum milletlere örnek teşkil eden eşsiz bir liderdir.
Hiç kuşkusuz onu tarihe istikamet çizen diğer komutanlardan, diğer liderlerden ayıran en önemli özelliği, milletine duyduğu inanç ve güvendir. Anadolu’da kurtuluş mücadelesinin meşalesini yaktığında dünyaya haykırdığı “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” sözü, bunun en büyük delilidir. Gazi Mustafa Kemal’in milletimize duyduğu bu sonsuz güven, önce İstiklal Harbi’mizi zafere, ardından yeni ve aydınlık hedeflere durmadan yürüyen cumhuriyete, müreffeh, güçlü ve tüm dünyada söz sahibi Türkiye’ye taşımıştır.
Bugün bizler de Atatürk’ün “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” sözünden hareketle, onu daha iyi anlamalı, emanetlerine sahip çıkmalı, fikirleri ve milletimize çizdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma ideali doğrultusunda yılmadan, yorulmadan çalışmalıyız.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsiyetini genç dimağlara nakşetmeli, bundan yüz yıl önce ecdadımızın bu coğrafyada yaşadıklarını iyi tahlil etmeli, dünden geleceğe tuttuğumuz projeksiyonla, birlik ve beraberlik içinde istikbal yolumuzu aydınlatmalıyız. Atatürk’ün en büyük eserim diyerek işaret ettiği “Cumhuriyetimizi”, karakteri bağımsızlık olan milletimizin her bir ferdiyle nice yüz yıllara, nice bin yıllara taşıma azmi ve kararlılığını göstermeli; kutlu medeniyet yolculuğumuzu emin adımlarla sürdürmeliyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle; ebediyete irtihalinin 82. yıl dönümünde cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve kurtuluş mücadelemizin tüm isimsiz kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

KARALAR: “ÖĞRETİLERİ GELECEĞİMİZİN TEMİNATI”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Atatürk’ün vefatının 82. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Karalar mesajında şöyle konuştu:
“Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş, ilke ve inkılaplarıyla Cumhuriyeti yüceltmiş, Türk Milleti’ne hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine giden yolu bizzat inşa etmiştir.
Türk Milleti’nin elinde kalan son vatan parçası Anadolu’nun dahi işgal edilerek bir ulusun yok edilmek istenmesini içine sindiremeyen ve bütün umutların tükendiği bir anda canını hiçe sayarak, milletinden aldığı güçle harekete geçen Mustafa Kemal Atatürk, askeri dehasıyla Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı kazanmış, eşsiz liderliğiyle de çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni milletine armağan etmiştir.
Türk Ulusu, Atatürk ilke ve inkılaplarından ayrılmadığı sürece varlığını sürdürecek, hedef aldığı muasır medeniyetler seviyesine doğru emin adımlarla ilerleyecektir.
Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptıklarını, başardıklarını, ilke ve inkılaplarını yeni nesillere anlatmak, öğretmek ve içselleştirilmesini sağlamak Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşamasının en büyük teminatı olacaktır.
Türk Milleti, Mustafa Kemal Atatürk’le, onun fikirleriyle, mantığıyla ve yaptıklarıyla bütünleşmiştir. Türk Ulusu’nun yolu, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı ve sonsuza kadar yanacak meşaleyle aydınlanacaktır.
Ne mutlu Atatürk’ü sahiplenene… Yaptıklarına minnet duyup, onun kurduğu ülke ve onun cumhuriyeti sayesinde seçme ve seçilme hakkına sahip olanlara, özgürce yaşayanlara…
Ne mutlu “Atatürk’ün izindeyim, hepimiz Atatürk’üz” diyenlere… Onun gösterdiği yoldan gidip, gelecek için neler yapabileceği üzerine düşünenlere...
Ne mutlu “Atatürk’üm” diyene.
Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün sonsuzluğa uğurlanışının 82. yıl dönümünde kendisini, silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.”

BARUT; "ATATÜRK YOLUMUZU AYDINLATIYOR"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve kurtarıcısı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü özlemle andıklarını belirterek, "Atatürk ilke ve devrimleri yolumuzu aydınlatıyor" dedi.
Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 82'inci yıldönümünde anma mesajı yayınlayan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Atatürk'ü bitimsiz bir saygı ve sevgi, çok büyük bir özlem ve minnetle andıklarını söyledi. Bütün güçlük ve zorluklara karşın Atatürk ilke ve devrimlerinin sonsuza dek yaşayacağını, bu uğurda sonuna dek mücadele edeceklerini ifade eden Ayhan Barut, "Kimsenin gücü, sonsuza dek yüreklerimizde taşıyacağımız Atatürk sevgisini de, yolumuzu aydınlatan ilke ve devrimlerini de yok etmeye yetmeyecek" diye konuştu.
Ulu Önder Atatürk, kahraman silah arkadaşları ve 'tam bağımsız bir Türkiye' idealiyle canını veren aziz şehitler ile yiğit gazilerin kutsal emanetlerine sonuna dek sahip çıkacaklarını vurgulayan Barut, şunları kaydetti:
"Atatürk'ün yolundan bir milim bile sapmadan bize emanet ettikleri kutsal mirasları sonuna dek yaşatma ve yüceltme kararlılığıyla görev başındayız. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesiyle ömrünü Türkiye Cumhuriyeti'ne adayan Atatürk'ün ilke ve devrimlerinin yılmaz bekçileri olarak asla yılmayacağız ve yorulmayacağız. Milli miras olan Türkiye Cumhuriyeti'ni ve bütün emanetlerini sonsuza dek yaşatacağız. Aramızdan ayrılışının 82'nci yılında başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, yiğit silah arkadaşlarını, sonsuzluğa uğurladığımız aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi özlem, minnet, sevgi ve şükranla anıyoruz."

SÜMER “BİTMEYEN AŞK, DİNMEYEN ÖZLEMLE”
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer “10 Kasım Atatürk’ü Anma günü ve Atatürk Haftası” nedeniyle yayınladığı mesajda 
“10 Kasım 1938 bir yas değil, Atatürk ilke ve devrimleri ni hatırlama ve yaşatma günüdür. Milletvekili Orhan Sümer mesajına şöyle devam etti. 
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hayatını Türk ulusunun bağımsızlığına adamış, büyük bir Devlet adamıdır.” Dedi 
Dünyanın ender yetiştirdiği eşsiz bir komutan ve dahi bir yönetici olan büyük Atatürk’ün dünya milletlerine bıraktığı bağımsızlık ve eşitlik düşüncesi, sonsuza değin takdirle hatırlanacaktır. 
Toprakları işgal altındaki, parçalanmış bir imparatorluktan, tam bağımsız, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Yüce Atatürk’ün emaneti, sonsuza kadar bağımsız ve özgür olarak yaşayacaktır.
Bizlere hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ve onun üzerine çıkmak, ancak bizlere bıraktığı ilke ve inkılâplarını yaşatarak ve Atatürk’ün izinden yürüyerek mümkün olabilecektir. Her türlü yok sayma girişimine rağmen, Atatürk’ün ilke ve devrimleri yolumuzu aydınlatmaya devam edecek, rehberimiz olarak ulusumuzun yarınlarına yön verecektir. 
Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının yıl dönümünde saygı, minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.”

ŞEVKİN; "ATATÜRK, BİR DÜNYA LİDERİDİR"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 82. ölüm yıldönümünde Atatürk’ü sevgi, saygı ve minnet duygularıyla andı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk ve dünya tarihinde eşsiz bir lider olduğunu söyleyen Dr. Şevkin, laik, demokrat ve ulusal bütünlüğü sağlayan bir ideolojisi olan Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak kadar anlamanın da önemli olduğunu kaydetti. Dr. Şevkin, “Anadolu’ya, köylüye, üreticiye, öğretmene, öğrenciye, sporcuya, iş insanlarına, toplumun tüm kesimlerine tam anlamıyla umut aşılayan, karamsarlığa yer vermeyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sevmekle birlikte fikirleri ışığında birleşmeli, gelecek nesillerimize ‘Ata’mızı doğru aktarmalıyız” dedi.
Atatürk’ün izinden yürümenin üretim, ihracat, istihdam, toplumsal barış ve topyekün kalkınma anlamı taşıdığını dile getiren Dr. Şevkin, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve toplumsal buhrandan çıkmanın bir ülkenin kurtuluş ve kuruluşuna imza atan dünya liderinin tecrübelerinden oluşan ve derin anlamlar içeren sözlerini hayata geçirmekle, devrimlerine sahip çıkmak ve sürdürmekle mümkün olacağını ifade etti.
Atatürk’ün, vatan toprakları üzerinde emelleri olanları saf dışı bırakmakla kalmayıp ülkeler arası ilişkilerde, ekonomik atılımlarda, çağdaşlığa ışık tutan devrimlerinde tam anlamıyla bir deha olduğunu gösterdiğini vurgulayan CHP’li Dr. Şevkin, “Benim iki büyük eserim var. Biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir” diyen Mustafa Kemal’in kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte CHP’ye her zamankinden daha çok sahip çıkacaklarını, Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” şiarıyla hareket edip tüm dünyada barışı, kardeşliği esas alacaklarını vurguladı.
CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, ebediyete intikal edişinin 82. yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kanlarıyla, canlarıyla bir vatan kuran tüm atalarımızı sevgi, saygı ve minnet duygularıyla andı.

BULUT; “ATATÜRK YOLUMUZU AYDINLATMAYA DEVAM EDECEKTİR”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 10 Kasım sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. Bulut açaıklamasında şunları kaydetti.
“Bağımsızlık savaşımızın önderi, çağdaş, demokratik, laik Türkiye’nin temellerini atan, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 77. yılında hasretle, özlemle, minnetle anıyoruz.
Eşsiz bir devlet adamı ve lider olanAtatürk’ü kaybetmenin hüznünü yaşadığımız 10 Kasım,yas tutmak, ümitsizlik içinde yas tazelemek günü değil; O’nu fikirleriyle, idealleriyle anlamak günüdür.
Yaşadığı çağı aşarak geleceğe ışık tutan, yüzyıla değil bin yıla damgasını vuran, yok edilmek istenen bir ulusu yeniden ayağa kaldıranAtatürk’ü anlamak, en büyük iki eserimden biri dediği Cumhuriyete, değerlerine, demokrasiye, tam bağımsızlığa sahip çıkmaktır.
Atatürk’ü anlamak, fikir ve düşüncelerini, ilke ve devrimlerini, doğru biçimde anlamak ve gelecek nesillere aktarmak, gösterdiği hedeflere, çağdaş bir Türkiye özlemine tavizsiz bir şekilde yürümektir.
Atatürk’ü anlamak; yokluk ve yoksulluk içerisinde kurduğu Cumhuriyetimizin kazanımlarını arttırarak, ülkemizi hak ettiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmaktır.
Hiç kuşku olmasın ki O’nun mirasını devralan bizler, bu aydınlık yolda hiç yılmadan ve büyük bir kararlılıkla, karanlıkları yırtıp atacak bir iradeye sahibiz.O'ndan aldığımız bu güçle, en büyük eseri olan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatacağız.Atatürk, bıraktığı eserler ile ulusumuzun kalbinde sonsuz bir sevgiyle yaşayacak, devrimleri ve fikirleri ile yaktığı meşale, yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.
Demokrasiye, tam bağımsızlığa, insan haklarına, barışa, özgürlüğe, ilke ve devrimlerine olan sarsılmaz inancımızla Ulu Önder Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 77. yılında büyük bir sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

AKAY; “BUGÜN ONUN SAYESİNDE HÜR VE BAĞIMSIZ BİRER CUMHURİYET VATANDAŞIYIZ”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay “10 Kasım Atatürk’ü Anma günü ve Atatürk Haftası” nedeniyle yayınladığı mesajda, Atatürk'ün ilke ve devrimlerinin, bölgede ve dünyadaki huzur, barış, istikrar arayışlarına ışık tuttuğunu, daha iyi bir yaşam kurma azmiyle çağdaşlaşmak için mücadele eden tüm halkların, Atatürk'ün mücadelesinden ilham almaya devam ettiğini söyledi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü özlemle aradıklarını ve andıklarını ifade eden Başkan Akay mesajında şu görüşlere yer verdi;
"Vatanı düşman işgalinden kurtarıp, Cumhuriyet’i kuran ve bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 82’ci yılında rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Atatürk çok büyük bir askerdi, çok büyük bir devlet adamıydı ve hepsinden önemlisi çok büyük bir vatanseverdi. O’nun için hiçbir şey, vatan topraklarından ve üzerinde yaşayan insanlardan önemli olmadı. Bu yüzdendir ki, bize bıraktığı en değerli hazine, bir insanın vatanı için neler yapabileceğini öğreten hayatıdır. Hayatının tüm ihtişamı içinde gerçek olan tek şey, özgür, bağımsız ve çağdaş Türkiye Cumhuriyetidir. Bugün bizler, var etmek için hayatını adadığı bu devlet sayesinde hür ve bağımsız birer cumhuriyet vatandaşı olarak hayatlarımızı sürdürüyoruz. Sahip olduğumuz her şeyi O’na borçluyuz. Bize düşen sahip olduklarımızın kıymetini bilip, ekonomisiyle, sanayisiyle, eğitimi, sağlığı ve insan gücüyle; daha güçlü, daha büyük bir Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatmaktır. O’nun da defalarca yinelediği gibi, muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğilirken, O’nu, silah arkadaşlarını ve bu vatan için o günlerden bugünlere kadar hayatını düşünmeden feda etmiş şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.“

KOCAİSPİR, “SAYGI VE RAHMETLE YAD EDİYORUZ”
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Atatürk’ün vefatının 82. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Kocaispir mesajında, ‘milli egemenlik’ vurgusu yaptı. Başkan Kocaispir’in mesajı şöyle;
“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin 82. yıldönümünde saygı ve rahmetle yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal, saygın bir lider ve komutan olarak, ecdat yadigarı vatan topraklarının savunulmasında, milletimizin istiklale kavuşma mücadelesinde önderlik yapmıştır.Cumhuriyetimizi bu toprakların tüm renklerini kaynaştırarak inşa eden Gazi Mustafa Kemal, milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirmeyi başarmış, Türkiye’nin bağımsızlığı ülküsünü benimsemiştir.
Atatürk’ün en büyük ideali, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak olduğu kadar milli iradenin, millet egemenliğinin her şart altında korunması ve savunulması olmuştur. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının sene-i devriyesinde rahmet ve saygı ile anıyorum.”

ULUDAĞ: “10 KASIM ATATÜRK’Ü ANLAMA GÜNÜDÜR”
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82. yılı münasebetiyle bir anma mesajı yayınladı.
Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 82. yıldönümünde, bir kez daha sevgiyle, saygıyla ve rahmetle andığını ifade eden Başkan Uludağ, “Elbette, 10 Kasım bir yas günü değil, bir hatırlama, bilinç tazeleme günüdür. “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır” diyen Gazi Mustafa Kemal’i hatırlama, fikirlerini ve eserlerini algılama ve anlama günüdür” dedi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerinin özetinin, bugün 97 yaşında olan Cumhuriyet olduğunun altını önemle çizen Başkan Uludağ, “O’nun önderliğinde ve Aziz Milletimizin mücadelesinin eseri olan Cumhuriyete hizmet etmek; büyüyen ve güçlenen Türkiye’yi daha iyi hedeflere taşımak için çalışıyoruz. İşte bugün, 10 Kasım vesilesiyle, hem Atatürk’ün aziz hatırasını, fikirlerini ve bağımsızlık aşkını bir kere daha hafızalarımızda canlandıracak hem de Cumhuriyetimizi muhafaza ve müdafaa kararlılığımızı yüreklerimizde tazeleyeceğiz” diyerek, mesajında şunlara değindi:
“Atatürk, hayatı boyunca sürdürdüğü bağımsızlık ve uygarlık mücadelesindeki tüm gücünü, Türk ulusuna olan inancından ve güveninden almıştır. Bizler de bugün üzerimize düşen sorumlulukların bilinciyle Atatürk’ün ilke ve inkılapları ile hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığı uygarlık yolunda, kararlı ilerleyişimizi sürdürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Tarihin her evresinde kendisini parçalamaya, yok etmeye çalışanlar karşısında, ihanetlere, isyanlara ve her türlü kirli oyuna rağmen birlik olmayı başarmış bir milletin mensupları olduğumuz ve bugün de hiç bir güce boyun eğmeyeceğimiz çok iyi bilinmelidir.
Bu duygularla, ebediyete intikalinin 82. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ü ve onun şahsında, Milli Mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kere daha rahmetle ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.”

ERDEM; “SONSUZA KADAR YAŞAYACAKTIR”
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 82. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Erdem mesajında; "Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin yıldönümünde büyük bir özlem, şükran ve minnetle anıyoruz. Kurtuluş Savaşı’nın önderi, Cumhuriyet’in banisi, ebedi başkomutan, eşsiz devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin yıldönümünde,
bizlere bıraktığı en büyük miras olan Türkiye Cumhuriyeti, birlik, beraberlik ve bütünlük içinde özgürlüklerine sahip çıkan vatandaşlarımızın kararlılığıyla sonsuza kadar yaşayacaktır'' ifadelerini kullandı.
Dünya'da eşi benzeri olmayan en büyük lider Atatürk'ün fikirleri ve bıraktığı mirasın bekçisi olacaklarını belirten Başkan Erdem, " Onun yaktığı ışığın kaynağını elden ele, nesilden nesille taşıyacağız. Bizler; Ulu Önder’in kurduğu ve yine bizlere emanet ettiği ilkeleri, devrimleri ve Cumhuriyetimizi çağdaş medeniyetler zümresine ulaştırmak için kararlıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eserlerinin daima bekçisi olacağız. Atatürk’ün bizlere bıraktığı en büyük miras olan Türkiye Cumhuriyeti, birlik, beraberlik ve bütünlük içinde özgürlüklerine sahip çıkan vatandaşlarımızın kararlılığıyla sonsuza kadar yaşayacak, çağdaş dünyada hak ettiği yere yükselecektir. Bu inançla, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla selamlıyor, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyorum" dedi.

TOPUZ; “BUGÜN SEVGİNİN MATEM GÜNÜDÜR”
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz 10 Kasım Atatürk’ü Anma günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.
Başkan Topuz mesajında; Üzerinden yıllar da geçse, asırlar da geçse zihinlerimize kazınan bir sevginin matem günüdür bugün.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vatan sevgisi ve azmi ile adını sonsuzluğa yazdırmış, dünyanın en büyük liderleri arasına girerek bir neslin yeniden dirilişine önderlik etmiş, getirdiği yenilikler ile çağdaşlık ve aydınlık gelecek planlaması yaparak toplumun ve ülkenin yarınlarına ışık olmuştur. Toplumun geleceğine tuttuğu ışık ilk gün ki gibi parlayarak yetişen yeni nesile de yol göstermiş ve hala göstermeye devam etmektedir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuzluğa uzanan fikirleri, ilke ve inkılapları bizlere her zaman öncülük edecek ve yarınlarımıza yön vermeye devam edecektir.
Aramızdan ayrılışının üzerinden 82 yıl geçmesine rağmen, fikirleri, söylemleri ve dünya görüşü ile hala bizleri aydınlatan, çağdaş Türkiye Cumhuriyetimizin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölüm yıl dönümünde minnet ve saygı ile anıyor ruhunun şad olmasını diliyorum. “Dedi.

FİLİK: "AÇTIĞIN YOLDA, GÖSTERDİĞİN HEDEFE DURMADAN YÜRÜYECEĞİZ"
Yumurtalık belediye başkanı Türkeş Filik; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 82'inci yılı münasebetiyle yayınladığı mesajda;
Kulağına okunan ezanla başlayan hayatının, sala ile son bulduğu insan, tarih sahnesinde bıraktığı eserler kadar yer kaplar. Normal bir insanın nokta kadar hükmü yokken tarihte bazı insanlar sayfalarca yer bulur. İşte o seçilmiş şahsiyetlerden biri de ulu önderimiz, cumhuriyetimizin kurucusu ve yüce Türk milletinin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk'tür. 
Aramızdan ayrılışının 82'inci yılında hala ilkeleri yüce milletimizin geleceğine ışık tutmakta ve geleceğin güçlü Türkiye'sinin temellerini oluşturmaktadır. Ulu önderin "Beni anlamak demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir" sözünde ifade ettiği gibi o'nu her 10 Kasım'da anmaktan ziyade hayatımızın her anında ve alanında anlamız, ülkemiz üzerinde oynanan oyunları daha iyi analiz etmemizi sağlayacaktır.
Milletimiz, 7 yaşında haykırarak "EY BÜYÜK ATATÜRK! AÇTIĞIN YOLDA, GÖSTERDİĞİN HEDEFE DURMADAN YÜRÜYECEĞİME AND İÇERİM" sözlerinde ifade ettiği Andımıza sadık kalarak aziz vatanımızın mimarı yüce Atatürk'ü, geçen zamana inat artan bir özlemle anacak, bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti ile laik ve demokratik devlet düzenine canı pahasına sahip çıkacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin mimarı ATA'MIZI saygı ve rahmetle anıyorum." Dedi.

AY; “ATATÜRK DAİME GÖNLÜMÜZDE YAŞAYACAKTIR”
AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 82. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Mesajında "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 82. yıl dönümünde millet olarak rahmet ve saygı ile anıyoruz” diyen Başkan Ay, Atatürk'ün, Türk Milleti’nin Anadolu topraklarından silinmek istenildiği bir dönemde başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı silah arkadaşları ile beraber zaferle sonuçlandırarak millet iradesine dayalı çağdaş ve modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğunu söyledi.
Başkan Ay, "Anadolu topraklarından yükselen bağımsızlık ve özgürlük meşalesi ve onun büyük ateşleyicisi olan Atatürk, dünyada pek çok topluma da örnek olacak bir davranış sergilemiştir. Atatürk’ün ve kahraman atalarımızın bizlere bırakmış olduğu değerli mirası geleceğe taşımak, uğruna büyük bedeller ödenen vatanımıza ve bağımsızlığımıza her şartta sahip çıkmak, yaşatmak ve yüceltmek millet olarak hepimizin ortak sorumluluğudur.
Milletimizi ve vatanımızı yok olma tehlikesinden kurtaran, bizlere özgür ve bağımsız bir millet olarak yaşama onurunu kazandıran Mustafa Kemal Atatürk, daima gönlümüzde yaşayacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle vefatının 82. yılında Cumhuriyet'imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi.

ÇELEBİ; “ ATATÜRK SEVGİSİ YÜREKLERDEN ASLA SİLİNMEZ”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, ülkemizin kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çok sevdiği ve inanıp, güvendiği halkıyla birlikte kazandığı bağımsızlık ve çağdaş uygarlık savaşlarıyla gerçek bir dünya lideri olduğunun altını çizdi. Çelebi, “Büyük Önder Atatürk’ün fikirleri, devrimleri ve çağdaş uygarlık hedefiyle kurduğu Cumhuriyet’in ışığı bugün de emperyalizmin karanlığına karşı verilen tam bağımsız Türkiye mücadelemizde yolumuzu aydınlatıyor. Atatürk’ü ve yaptıklarını bir kez daha anlayıp, O’nun izinde çağdaş, özgür, bağımsız, refah bir uygarlık hedefine ulaşmak için daha çok çalışacağız” diye konuştu.
Ülkemizin kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuzluğa uğurlanışının 82.yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Atatürk’ün geleceği görebilen, halkını çok seven, halkına inanıp güvenen, fikirleriyle çağının ilerisinde bir önder olduğunu dile getirdi.
Çelebi, “Büyük Önder Atatürk, halkıyla birlikte Ulusal Kurtuluş Mücadelesini kazanarak emperyalizme diz çöktürmüş, çağdaş uygarlık hedefi doğrultusunda Cumhuriyetimizi kurmuştur. O’nun önderliğinde başlatılan uygarlık savaşında çok kısa bir zaman diliminde, birçok alanda o dönemin en çağdaş uygarlıklarını daha ilerisinde toplumsal, siyasal atılımlar gerçekleştirilmiştir. Atatürk, ulusumuza yaptığı önderlik ve kazandırdıklarıyla birçok mazlum halka bağımsızlık ve özgürlük için ilham vermiş, çağdaşlaşma bilinçlerine kaynak olmuştur. Atatürk bu özelliğiyle evrensel bir güce ve etkiye sahip gerçek bir dünya lideridir” dedi.
Atatürk’ün eksikliğinin her geçen gün daha çok hissedildiğini dile getiren Çelebi, Kurtuluş Mücadelesi’nde hezimete uğrayan emperyalist güçler ile yerli işbirlikçilerinin Cumhuriyeti ortadan kaldırmak için Atatürk’e, ailesine, mücadele arkadaşlarına ve Cumhuriyet kazanımlarına yönelik saldırılarını artırdığına işaret etti.
Çelebi, “Bu saldırılar Atatürk’e ve Cumhuriyetimize olan sevgimizi ve bağlılığımızı daha da artırıyor. Hiçbir güç 82 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız Önderimiz Atatürk’ü yüreklerimizden silemeyeceği gibi, O’na olan sevgi ve saygımızı, bağlılığımızı da asla ortadan kaldıramayacak. O’nun fikirleri ve devrimleri ışığında uygarlık savaşını da mutlaka kazanacağız. O’nun kurup emanet ettiği laik, demokratik Cumhuriyeti 100.yılında gerçek demokrasiyle taçlandırıp, sonsuza dek yaşatacağız. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 82.yılında sevgiyle, saygıyla, özlemle ve rahmetle anıyoruz.”

AVCI; "BİLGİ VE BİRİKİMİYLE ÇOK YÖNLÜ BİR AYDINDI”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı "Atatürk; feraset, basiret ve cesaretin yanında, ilim ve irfanı öncelikleyen, üstün liderlik özellikleriyle Dünya tarihinde öne çıkan bir şahsiyetti.” dedi.
"MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82. yıl dönümü münasebetiyle yayımladığı mesajda; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucu Lideri ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, emperyalist güçlere karşı verilen savaşta ülkesi param parça olmuş aziz milletimizin en zor şartlarında Milli Mücadele’yi örgütleyen ve liderlik eden büyük bir asker ve örnek bir devlet adamıydı.” ifadesini kullandı.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, şöyle devam etti:
“Dışarıdan düşmanların kuşattığı, içeriden ihanetin zirve yaptığı bir zaman diliminde ortaya çıkan Atatürk; feraset, basiret ve cesaretin yanında, üstün liderlik özellikleriyle Dünya tarihinde öne çıkan bir şahsiyet; ilim ve irfanı öncelikleyen, aklı ve bilimi rehber edinen, hurafelere karşı da savaşmış, bilgi ve birikimiyle çok yönlü bir aydındı."
Avcı, "Büyük Türk milliyetçisi Atatürk, vatan ve millet sevgisi zirvede olan, her şartta millete güven duymayı öğütleyen, her alanda bağımsız olmayı esas alan, milli menfaatlerden asla taviz vermeyen, zulme, baskıya, dayatmaya, esarete karşı boyun eğmeyen; bugün her Türk vatandaşının örnek alması gereken bir liderdi. Atatürk, milletimizin gönlünde emanetleriyle, ülküleriyle yaşamaya devam edecektir; asla unutmayacağız, unutturmayacağız! Büyük Türk Milleti’nin Büyük Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle anıyorum, ruhu şad olsun!" dedi.

KÜÇÜK; “BÜYÜK ÖNDERİMİZ İ SAYGI, MİNNET VE ÖZLEMLE ANIYORUZ”
Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Açıklamasında; “Kısa yaşamının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk; "Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar" diyerek kurduğu cumhuriyete sahip çıkılmasını ve bunun ise çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye ulaşılması suretiyle gerçekleşeceğini ifade etmiştir.
Adana Barosu olarak ülkemizde demokrasi ve özgürlükleri yükseltecek, Büyük Önderimiz Atatürk'ü ve O'nun düşünce arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyeti’mizin tüm kazanımlarına sahip çıkacak ve aziz hatıralarını yaşatmaya devam edeceğiz. 
Cumhuriyetimizin Kurucusu, emperyalizmin planlarını tarihin çöplüğüne atan, bir ülkemizi çağdaş değerlerle yeniden var eden Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının 82. yılında saygı, minnet ve özlemle anıyoruz. Bizim aydınlık yolumuzun ışığısın. Emanetin emanetimizdir.” İfadelerine yer verdi.

ESENDEMİR; “140 YILDIR ONUN GİBİ LİDER GELMEDİ”
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, doğumundan ölümüne kadar geçen 140 yıllık sürede Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir liderin daha dünyaya gelmediğini söyledi.
Atatürk’ü kaybedişimizin 82. yıldönümü dolayısıyla yönetim kurulu adına bir açıklama yapan Esendemir, “O’na olan hasretimizin en üst seviyeye çıktığı bu acı günde ilkelerinin ve devrimlerinin ışığında gelecek adına ilk günkü kadar kararlı olduğumuzu haykırıyoruz. Büyük Önderin askerlik hayatının ilk yıllarından Çanakkale Savaşı’na, Milli Mücadeleden aramızdan ayrılışına kadar geçen sürede verdiği her mücadele hâlâ yolumuzu aydınlatmaktadır.” dedi
Türk milletinin büyük kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 82. ölüm yıl dönümünde saygı ve rahmetle andıklarını belirten Esendemir, aradan geçen bunca zamanın sadece ona özlemi artırdığını dile getirdi.
Esendemir şöyle devam etti: “Her 10 Kasım sabahında doğudan batıya, güneyden kuzeye tüm yurdumuzu bir hüzün kaplar. Her 10 Kasım’da çiçeklerle donanır Anıtkabir yolları ve Dolmabahçe Sarayı… Manevi huzurunda tüm ülke ayağa kalkar tam saat dokuzu beş geçe… O an anlarız ki Mustafa Kemal ölmemiştir, hâlâ halkın yüreğinde yaşamaktadır. Atatürk’ü unutmadığımız ve tüm varlığıyla yaşattığımız bu önemli tarihte, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden bu güne kadar vatanın birliği ve bütünlüğü için canını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlıklı ömürler diliyoruz.”

AYDAR, “RAHMET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ”
Ceyhan Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Aydar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.Başkan Aydar ; “Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan büyük devlet adamı Mustafa Kemali, Ölümsüzlüğe geçişinin 82. yıldönümünde saygı, sevgi, özlem ve rahmetle anıyorum. Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan büyük devlet adamı Yaşadığı çağı aşarak geleceğe ışık yutan Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk hep milletine güvendi ve onlara inandı. Tarihte büyük devletler kuran, tarihe yön veren, tarihi okumaktan çok yazmayı seven ve yüksek bir medeniyet seviyesine sahip olmuş Türk milletinin büyüklüğüne inanmıştır. Bugün bir yanımız onu ebediyete uğurlamanın hüznünü yaşarken, bir yanımızda böylesi büyük bir lidere sahip olmanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyor. "
Bugün hepimize düşen ortak görev yine yıllar önce Atatürk’ün de ifade ettiği gibi “Ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet’e sahip çıkmak, Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmak” olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu, milletimizin unutulmaz lideri, büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun şahsında dava ve silah arkadaşlarını, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha saygı, rahmet ve şükranla anıyorum” diye belirtti.

GÖGER; “BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATTI”
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 82. yıldönümü dolayısıyla anma mesajı yayımladı.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete irtihalinin 82. yılında rahmet ve saygıyla andığını dile getiren Birlik Başkanı Niyazi Göger, aziz milletimizin tüm fertleriyle topyekun bir mücadele verdiği Kurtuluş Savaşı'nı zafere ulaştıran Atatürk'ün, milletten aldığı güçle büyük başarılara imza attığını ve dünya tarihinde saygın bir yer edindiğini ifade etti.
Başkan Göger, "Tüm zor şartlara rağmen Atatürk’ün önderliğinde yeniden ayağa kalkan Türk Milleti, Cumhuriyet’in ilanı ile bağımsız bir devlet olduğunu tüm dünyaya ispatlamıştır. Biz de dün olduğu gibi bugün de mücadeleden vazgeçmeyecek, atalarımız tarafından emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatacağız. Milletimiz, şehitlerimizin kanları ve gazilerimizin fedakarlıklarıyla savunulan bu vatan ve bayrağı, sonsuza kadar korumaya kararlıdır. Türkiye Cumhuriyeti, geçmişinden aldığı güçle tüm engelleme teşebbüslerine rağmen sağlam adımlarla ilerlemeyi ve büyümeyi sürdürmektedir. Üzerimize düşeni yaparak; bu kutsal vatanı korumak, gelecek nesillere güçlü, müreffeh ve dünyada söz sahibi bir Türkiye bırakmak için tüm gayretimizle çalışmaktayız. Bu düşüncelerle, vefatının 82. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanımız uğruna fedakarca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmet, gazilerimizi şükranla yad ediyorum" dedi.

ADD; “HER GEÇEN GÜN DAHA DA BÜYÜYOR; BÜYÜK ATATÜRK”
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, Atatürk’ü anma günü nedeniyle yaptığı açıklamada “Cumhuriyetimizin Kurucusu, Büyük Türk Devrimi’nin yaratıcısı Türk Milleti’nin makûs talihini yenen, emperyalizmin planlarını tarihin çöplüğüne atan, onurlu bir ulusu çağdaş değerlerle yeniden var eden Büyük Atatürk’ü, aramızdan, bedenen ayrılışının 82. yıl dönümünde, bir kez daha sarsılmaz bağlılıkla, saygı ve minnetle anıyoruz.”dedi.
Özellikle 21.yüzyılda Atatürk’ün öneminin ve değerinin daha da iyi anlaşıldığına vurgu yapan ADD Adana Şube Başkanı Kayadan “Atatürk, getirdiği çağdaş ve insani değerlerle, her geçen gün daha da büyümüş, daha da yücelmiştir.” diye konuştu. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı İsa Kayadan mesajında şu görüşlere yer verdi;
“1950 sonrasında yapılan yanlışlar ve özellikle de son 18 yıllık siyasi iktidarın Atatürk Devrimi’ne kindar yaklaşımı milletimizce görülmüştür. Siyasi iktidar, “demokrasi, özgürlük, vesayete karşıtlık” sloganlarıyla yaptığı algı operasyonlarıyla, Atatürk’ün temsil ettiği bütün değerlere açıkça savaş açmıştır. Cepheyi gittikçe de genişletmektedir. Ancak durum da ortadadır.
Bugün, ulusça yaşadığımız sorunların temelinde, siyasi iktidarın Atatürk’e yönelik olumsuz bakışı bulunmaktadır. Atatürk’e ve O’nun akılcı siyasi, ekonomik, kültürel, sosyal politikalarına düşmanlık, devletimizi ve milletimizi uçurumun kenarına sürüklemiştir. Büyük Atatürk’ün ölümsüzlüğünün 82. yıl dönümünde bulunduğumuz ortamı bir kez daha gözler önüne sermek istiyor, kindar ve düşmanca yaklaşımlara son vermesi için de siyasi iktidarı tekrar uyarıyoruz.”
Yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için çözüm yolunun belli olduğunu kaydeden ADD Şube Başkanı İsa Kayadan mesajını şöyle tamamladı;
“82 yıl sonra çözüm, yeniden Atatürkçü Düşünceye dönüştedir.82 yıl sonra çözüm, yeniden Atatürk’ü anlamaktır. 82 yıl sonra çözüm, Atatürk’ü yeniden anlatmaktır. 82 yıl sonra çözüm, Atatürk’ün manevi liderliğinde yol almaktır. 82 yıl sonra çözüm, Atatürk düşmanlarıyla yasal ve demokratik yollarla, güç birliği içinde mücadele etmektir. Siyasi iktidar, Büyük Atatürk’ün ölümsüzlüğünün 82. yıl dönümünde de, yine türlü bahanelerle genelgeler yayınlayacak, engeller çıkaracak, barikatlar kuracak ve Atatürkçüleri yıldırmaya çalışacaktır. Ancak, yılmayacağız ve geri adım atmayacağız. 10 Kasım 2020 Salı günü saat dokuzu 5 geçe herkesi Büyük Atatürk’ü anmaya davet ediyoruz. Çünkü; her geçen gün, daha da büyüyor; BÜYÜK ATATÜRK!”

KIZIL; “ZAMAN DAİME ATATÜRK’ÜGÖSTERECEKTİR”
Adana Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Mustafa Uğur Kızıl, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 82’inci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. İşte Kızıl’ın mesajı...
“Cumhuriyetimizin kurucusu, bağımsızlığımızın banisi, halkçı, devrimci, cumhuriyetçi, laik, devletçi ve milliyetçi Türkiye’nin mimarı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 82. yılında minnet ve özlemle anıyorum.
Aramızdan ayrılan O’nun fiziki varlığıdır. Her canlı gibi O da, doğmuş, yaşamış ve ölmüştür. Ancak yaşadığı hayat ve başardığı şeyler hiç bir ölçü ile ölçülemeyecek, her biri paha biçilemeyecek değerdedir. Ne mutlu Türk Ulusuna ki, tarihinin en sıkıntılı dönemlerinden birinde talih, bu ulusun karşısına Mustafa Kemal gibi bir dahi çıkarmıştır. Dünyanın tüm mazlum ve sömürülen uluslarına örnek olan ulusal bağımsızlık savaşımız sonrasında kurulan bu devlet, bugün dimdik ayaktadır. Sonsuza kadar da öyle kalacaktır. Fikirlerinden, eserlerinden ve cesaretinden aldığımız güçle; yolundan hiç ayrılmadan ilerlerken bizim için dün ve bugün olduğu gibi bundan sonra da zaman daima Atatürk'ü gösterecektir!
Bu vesileyle, başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bugüne kadar bu vatan için canlarını esirgemeden feda eden tüm şehitlerimizi bir kere daha rahmet, minnet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

ADANAGİAD: “MİNNETLE ANIYORUZ”
Adana Genç İş İnsanları Derneği (ADANAGİAD) Başkanı Halid Milli, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü özlem ve derin bir şükranla andıklarını söyledi. 10 Kasım 1938 tarihinde yaşama veda eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 82'nci yıldönümünde yazılı bir açıklama yapan ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, "Ülkemizi yedi düvelin amansız işgalinden görkemli bir kurtuluş mücadelesiyle bağımsızlığa kavuşturan, sonrasında yaşama geçirdiği kalkınma hamleleriyle üstün bir medeniyet seviyesine taşıyan Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sonsuza kadar kılavuzumuz olmaya devam edecektir" dedi.
Türkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza dek yaşayacağını vurgulayan ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, "Büyük Önder Atatürk her zaman yolumuzu aydınlatan ışık olarak bize yol göstermeye devam ediyor. Bedenen aramızdan ayrılan ancak ölümsüz fikirleri ve mirasıyla yüreklerimizde yaşayan Atamız başta olmak üzere, ülkemizin kurtuluşunda canıyla bedel ödeyen, kanıyla vatan topraklarımızı sulayan kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, ebediyete göç eden yiğit gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz" diye konuştu.

ÇİMEN, “BÜYÜK BİR LİDER”
Adana Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkan Adayı Ramazan Çimen, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 82.yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Ramazan Çimenin 10 Kasım mesajı şöyle:
“82 yıl önce, fikirleri, yaşamı ve eserleriyle ebediyete yolcu ettiğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bilgisi, sevgisi, hoşgörüsü ve demokrat kişiliği ile tüm insanlığın saygı duyduğu, olanaksızlıklara boyun eğmeyen kararlı tutumuyla Türk halkını, bağımsız Türkiye ülküsü doğrultusunda yönlendirerek zaferlere ulaştırmış büyük bir liderdir.
Millet olarak bize düşen görev, büyük bedeller ödenerek kurulan Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşamak ve yaşatmak; Ülkemizi Atatürk'ün hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için, birlik ve beraberlik içerisinde var gücümüzle çalışmaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ü, aramızdan ayrılışının 82. yıl dönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.”