Her yıl nisan ayının son cumartesi günü kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün bu sene ki teması, ‘Veteriner hekimin zorluklarla mücadele gücünün arttırılması’ oldu. Yozgat'ın Sorgun ilçesinde Veteriner Hekim Volkan Lale'nin görevi esnasında uğradığı bıçaklı saldırı neticesi hayatını kaybettiğine değinilerek, veteriner hekimlerin görev alanlarına kolluk kuvvetleri personellerinin görevlendirilmesi istendi. Veteriner Hekimlerin taleplerine, CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Zülfikar İnönü Tümer, İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut ve TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Salman da törene katılarak destek verdi.

Resim önizlemesi

BİZ ARTIK ŞİDDET GÖRMEK İSTEMİYORUZ

Atatürk Anıtı’na Çelenk bırakılmasının ardından bir açıklama yapan Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse,  ‘’Sağlıkta şiddet yasasında veteriner hekimlerin olması için daha ne kadar meslektaşımızı kaybetmemiz gerekmektedir. Ayrıca da geçen hafta hayvanları aşılamaya giden meslektaşlarımız saldırıya uğramışlardır’’ dedi. Kaçak kesimlerin önlenmesinde, gıda kontrolünde hiçbir kolluk kuvveti olmadan görev yapan meslektaşlarının hiçbir can güvenliği olmadığına dikkat çeken Başkan Köse, ‘’Buradan yetkilileri uyarıyoruz biz artık şiddet görmek istemiyoruz. Canlarımızı kaybetmek istemiyoruz. O nedenle ivedilikle ruhsatlı kesimhaneler kurarak oralarda yeterli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Veteriner Hekimler sağlıkta şiddet yasasının içinde mutlaka bulunmalıdır’’ ifadelerini kullandı.

SORUNLARIMIZ GÜNDEN GÜNE ÇOĞALIYOR

Köse, şunları kaydetti; ‘’Türk Veteriner Hekimleri olarak bugün mesleğimizin; hayvan sağlığına, toplum sağlığına, çevre sağlığına katkılarını anlatmak, Veteriner Hekimlerin, acı çeken ama dertlerini anlatamayan canlılara yaptıkları yardımın manevi mutluluğunu anlatmak istiyorduk. Derdini anlatamayan hayvanların sesi olduğumuzu, ‘’Tek Sağlığın’’ ne demek olduğunu, yaşadığımız pandemide filyasyon ekiplerinde görev almamıza rağmen aşılamada sağlık sınıfında yer almadığımızı, sağlık sınıfında yapılan en ufak bir özlük hakları iyileştirmesinde bile bizden bahsedilmemesinin mesleğimize haksızlık olduğunu, pandeminin en acı şekilde öğrettiği gıdanın öneminde veteriner hekimlerin hayvancılığa olan katkılarının yok sayıldığını; ama tam gün yasasıyla doktorlara ve diş hekimlerine getirilen kamuda çalışanların muayenehane açma yasağının hemen bize de uygulanışını, daha önce fiili hizmeti biz alırken anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle doktorlara diş hekimlerine ve diğer sağlık çalışanlarına da verilmeli gerekçesiyle iptal edilerek yeni çıkan yasada veteriner hekimlerin yok sayılışını anlatmak istiyorduk. Sağlıkta şiddet yasası çıkarılırken yasada veteriner hekimlerin olmadığını anlatmak istiyorduk. Serbest Çalışan Veteriner Hekimlerin emekli olduklarında 2 - 3 bin lira gibi ücretler aldığını yeşil pasaport haklarının diğer akademik meslek grupları ile birlikte yok sayıldığını anlatmak istiyorduk. Bütün bu olumsuzlukların azmimizi kırdığını, azmimizin dayanıklılığımızın arttırılmasında bireysel mücadelemizin yeterli olmayacağını, bütün meslek kuruluşlarımızın, hükümetlerin, yeterli eğitim-öğretim, rehberlik, işbirliğini artıracak şekilde veteriner hekimlerin desteklenmesi gerektiğini anlatmak istiyorduk. Sağlıklı beslenmenin başarılı ve mutlu toplumlar yaratacağını; Sağlıklı beslenmenin en temel insan hakkı olduğunu, bunun için de hayvansal proteinin önemli olduğunu, başarılı bir hayvancılığında ancak mutlu veteriner hekimlerle olacağını anlatmak istiyorduk; ama geçen gün Yozgat Sorgun'da bir kesimhanede meslektaşımız sorumlu Veteriner Hekim Volkan Lale, halk sağlığına uygun olmadığı için tüketimine izin vermediği bir karkas et için bıçaklanarak katledilmiştir. Meslektaşımız tek kaygısı insanları ve halk sağlığını korumaktı. Maalesef kaybettik. Kesimhanelerin kesim yapılan yerlerine görevlilerden başkasının girmesi yasak olduğu halde dışarıda kasaplık yapan ve kesimhanede olmaması gereken insanların oraya girebilmesi manidardır. Ülkemizin birçok yerinde ruhsatlı kesimhanelerin olmaması, kesimhanelerin kendi görevlilerinin bulunmaması; Veteriner Hekimleri kasaplar ile karşı karşıya getirmektedir. Bu durum son olarak da bir meslektaşımızın canına mal olmuştur.’’