DEVA Partisi Seyhan İlçe Başkanı Halit Acı, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Adana Veteriner Hekimleri Odası’nı ziyaret ederek, zor şartlar ve koşullar altında görevlerini ifa etmeye çalışan veteriner hekimlerin yanında oldukları mesajını verdi. Oda Başkanı Nihat Köse ile bir araya gelen DEVA partililer, Türkiye’de veteriner hekimlere gereken önemin verilmediğine dikkat çektiler.

Resim önizlemesi

AVRUPA’DA ÇOK KIYMETLİ BİR MESLEK

Gelişmiş ülkelerde, en saygın ve en önemli mesleklerden biri olan veteriner hekimliğin, hayvan hastalıklarının mücadelesine ek olarak, halk sağlığı ve gıda güvenliğine en etkin hizmeti sağladığına dikkat çeken DEVA Partisi Seyhan İlçe Başkanı Halit Acı, ‘’Veteriner Hekimliği, Avrupa ülkelerinde genelde Sağlık Bakanlığı bünyesinde, ‘Baş Ofis’, ‘Genel Müdürlük’, ‘Genel Direktörlük’ veya ‘Ulusal Ajans’ gibi isimler altında, “Halk Sağlığı, Gıda Güvenliği” hizmetleri ile birlikte anılmakta ve üst birim teşkilatlar şeklinde yürütülmektedir’’ dedi. Başkan Acı,veteriner hekimlik mesleğinin, hak ettiği seviyeye gelmesi için her türlü desteği vereceklerini dile getirdi.

FİİLİ HİZMET ZAMMI ACİLEN VERİLMELİ

Oda Başkanı Nihat Köse ise hayvan hastalıkları ile mücadele hizmetlerinde çalışan veteriner hekimlerin, ülkemizin en ücra köşelerine kadar çok zor ulaşım şartlarında ve çalışma ortamında görev yaptıklarını söyledi. Köse, şunları kaydetti; ‘’Çalışma ortamında fiziksel yaralanma riski yanı sıra; şiddet görme, hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarla (zoonoz hastalıklarla) karşı karşıya kalma riskleri de bulunuyor. Bu çalışmalar esnasında ağır yaralanmalı hatta ölümlü vakalar yaşanabiliyor. Zaten, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda da veteriner hekimlik mesleği tehlikeli sınıfta yer almıştır.
Yasal olarak sağlık sınıfında olan veteriner hekimlerin de, 3 Ağustos 2018 tarihinde yayımlanan, 7146 sayılı kanun ile sağlık çalışanlarına uygulanmakta olan, yılda 2 ay fiili hizmet zammı uygulamasından yararlandırılması gerekir. Yine aynı kanunla, emekli beşeri hekim ve diş hekimleri için yapılan iyileştirmeler kapsamına, emekli veteriner hekimlerin de alınması amacı ile gerekli yasal düzenleme yapılabilir.’’