Azerbaycan İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği kuruldu. Adana Seyhan Oteli’nde gerçekleştirilen toplantı ile derneğin kuruluşunu ilan eden Azerbaycan İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu ve kurucu üyeler, 'tek millet, iki devlet’ anlayışı doğrultusunda çalışma yapacaklarını ifade ettiler. Her biri mesleklerinde zirveyi zorlayan, Azeri ve Türk girişimci iş kadınlarının bir araya gelerek iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirmek amacıyla dernekleştiklerini söyleyen Başkan Belkıs Yakıcı, bu vesileyle kültürel ve mesleki iletişimin de artırılabileceğini kaydetti.

‘TEK MİLLET İKİ DEVLET’

Azerbaycan ve Türkiye’deki Türk iş ve meslek sahibi kadınlarının bir birleriyle kültürel ve mesleki iletişimlerini artırmak, bilgi ve tecrübe paylaşımı yapabilmek için Azerbaycan İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği’nin kuruluşu tamamlandı. Seyhan Oteli’nde gerçekleştirilen ilk toplantıya yönetim kurulunun yanı sıra kurucu üyeler de katıldı. Derneğin, mesleklerinde başarılı, sosyal sorumluluk bilinci gelişmiş milli duygulara önem veren, Türk kültürünün gelişmesine destek verecek çağdaş iş kadınlarından kurulduğunu söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Belkıs Yakıcı, “Ulu önderimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinin izinde ‘tek millet iki devlet’ anlayışı doğrultusunda çalışmalar yapacağız. Amacımız, iki ülkedeki iş kadınlarının bir araya gelmelerini sağlamak, dostluk ve kültürel bağları kuvvetlendirmek, mesleki tecrübelerimizi birbirimize aktarabilmek ve geliştirebilmektir. Bu amaçlara hizmet edebilecek iş kadınlarımızı dernek çatısı altında bir araya getirmek istiyoruz” diye konuştu.

YÖNETİM VE KURUCU ÜYELER ŞU İSİMLERDEN OLUŞUYOR

Yönetim Kurulu Başkanı Belkıs Yakıcı (Tekstil Tasarımcısı), Başkan Yardımcısı Cevahir Yunak (Keman Sanatçısı), Genel Sekreter Handan Özkil (Banka Müdürü); Sayman Sakine Gökdoğan (Mali Müşavir), Tülay Baktemen (Doğum Koçu). Kurucu üyeler ise şu isimlerden oluştu: Nilgün Ekmekçi (İşletmeci); Salime Kaman (Kimya Mühendisi), Dr. Şule Dönmez (Kadın Doğum Uzmanı), Dr. Ayten Bozdereli (Kadın Doğum Uzmanı), Emine Varmış (Mali Müşavir), Hüsniye Özdem (İnşaat Mühendisi), Dursun Akdemir (Grafiker), Emine Şahin (Vitray Sanatçısı), E. Damla Yakıcı (Avukat), Zehra Durak (Ziraat Mühendisi); Meltem Nadirler (işletmeci), Zehra Eruçar (Refleksoloji Uzmanı), Aysel Taşöz (Öğretmen), Perihan Şıkım (Öğretmen), Ebru Kiyeğa (Bankacı), Gülsüm Kılıç (İşletmeci), Şükran Babayiğit (Sosyolog), Zeynep Kırılmış (İşletmeci).