İnsanoğlu, var olduğu günden bu yana ölümsüzlüğün yollarını arıyor. Bilim dünyasının, şu ana kadar ölümsüzlük ile ilgili kesin bilgiyi vermediğini hesaba katarsak, şu ana kadar gelinen noktada ancak bazı yollarla yaşlılık geciktirilebiliyor. İşte yaşlanmasını geciktiren insanlar da bu tüyoları uygulayarak, daha uzun yaşamanın sırlarını arıyor.

Uzmanlar, ölümsüzlüğün mümkün olmadığını belirtirken, bazı tüyoların ise herkes tarafından uygulanması gerektiğini söylüyor. Milliyet Pembe Nar’ın haberine göre Beslenme ve Diyet Uzmanı Ramle Düzcan, yaşlanmayı geciktirmek isteyenlerin mutlaka uygulaması gereken altın tüyoları sıraladı. İşte o tüyolar: 

1-Yaşlı kişiler gereksinimlerine uygun şekilde sağlıklı tahıl grubundan, et, tavuk, balık, yumurta ve baklagillerden, süt ve ürünlerinden, meyve ve sebzelerden tüketmelidir.

2-Vücudun birçok besin ögesine gereksinimi bulunmaktadır. Bunu karşılayabilmek için aynı besin grubunda bulunan besinler arasında da çeşitlilik sağlanmalıdır.

3-Sindirim güçlüğü problemine de engel olunabilmesi için az az ve sık sık yeme modülü benimsenmelidir. Düzenli öğün alışkanlığına sahip olunması için, 3 ana 3 ara öğün önerilir.

4-Ne yediğimiz kadar nasıl pişirdiğimiz de önemli. Kızartma ve kavurma yöntemleri yerine sağlıklı pişirme teknikleri olan haşlama, buğulama, fırınlama gibi yöntemler tercih edilmelidir.

5-Yaşlı bireyler için de daha kaliteli bir yaşam demek olan fiziksel aktivitenin yaşlarına uygun olarak artırılması önerilir.

6-Beslenmelerinde kas dokusunu koruyan, bağışıklıYaşlanmayı makara gibi geri sardırıyor. Kesinlikle deneyink sistemini güçlü kılıp, hastalıklara karşı koruyan proteinin yeterli miktarda alımına dikkat edilmelidir.

7-Liften zengin beslenme kanser, diyabet, kalp hastalığı, obezite, divertikül ve kabızlık gibi hastalıkları önlemeye yardımcıdır. Yeterli posa alımının sağlanması için haftada 2-3 kez kuru baklagil tüketilmeli, sebze ve meyve tüketimi önemsenmelidir.

8-Tuz tüketimine dikkat edilmeli, yemeklere ilave tuz katılmamalıdır. Tuz kısıtlaması varsa ve midenizde hassasiyet yoksa sevdiğiniz baharatları kullanarak yemeklerinize tat verebilirsiniz.