ABD'de uzmanlar, Delta varyantı ve aşılarla ilgili uyarılarda bulundu. Aşı olan insanların virüsü yayıp yaymadığına dair yapılan spekülasyonlarla ilgili konuşan uzmanlardan 'dikkat edin' çağrısı geldi.
Los Angeles Times'ın haberine göre, Delta varyantı, bir zamanlar koronavirüs hakkında doğru olduğunu düşündüğümüz bir şeyi önemli ölçüde değiştirdi.

Yetkililerden aşı uyarısı! 'Delta bildiklerimizi değiştirdi...'
Aşılanmış kişiler enfeksiyondan veya ciddi Kovid-19 hastalıklarından aşısızlara göre çok daha fazla korunmaya devam ederken, aşı yaptıranların bile virüsü kapabileceği ve yayabileceği bir gerçek. Los Angeles İlçe Halk Sağlığı Direktörü Barbara Ferrer Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Kesin olan bir şey var: Aşılı insanlar da enfekte olabilir ve diğer aşılı insanlara bulaşabilir" dedi.

Yetkililerden aşı uyarısı Delta bildiklerimizi değiştirdi...
Sağlık yetkilileri, bunun olma riskinin aşısızlara kıyasla çok daha düşük olduğunu ve aşıların Kovid-19'un en kötü etkilerini önlemede etkili olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte, yetkililer, Delta varyantının görüldüğü yerlerde toplu buluşmalardan uzak durulması gerektiğini vurguluyor.

Yetkililerden aşı uyarısı Delta bildiklerimizi değiştirdi...

AŞILI İNSANLAR

Yetkililerden aşı uyarısı Delta bildiklerimizi değiştirdi...

Mevcut pandemi ortamı göz önüne alındığında, aşılanamayacak kadar küçük çocuklarla yaşayan aşılı yetişkinler ve gençlerin göreceli risklerini değerlendirmeleri gerekecek. Ferrer, küçük çocuklarla yaşayan ve aşıları tam olan bir ebeveyn veya büyükanne ve büyükbabanın dikkate alması gereken bir takım şeyler olacağını söyleyerek şunları ekledi:

"Tam olarak aşılanmış kişilerin ciddi şekilde hastalanma ihtimalleri çok düşük olsa da... kendi aktivitelerini, başka kimlerle yaşadığını veya etkileşimde bulunduğunu göz önünde bulundurmaları gerek."

Ferrer, bunun aksine, 50'li yaşlarında, evde küçük çocuğu olmayan, nispeten sağlıklı olan ve aşılı insanlarla vakit geçiren aşılı yetişkinlerin, bir restoranda veya sinemada yemek yeme gibi aktiviteler konusunda daha rahat olabileceğini vurguladı.