Adana Demirspor kendi evinde B.B. Erzurumspor’a 2-3 yenilerek, düşme hattından kurtulamadı, rakiplerinin puan farkını kapattığı hafta da tehlikeyi ensesinde hissediyor. Son 2 hafta da güçlü rakipleri Altınordu ve Ankaragücü takımlarından puan alamazsa, ki çok zor görünüyor, Samsun ve Denizli’nin galip gelmemeleri için dua etmekten başka çare kalmıyor...

Geçen hafta köşe yazımın başlığını  ‘’Tambe de santrfor, Diarra da’’ şeklinde atmıştım. Bu hafta da ‘’Tambe de santrfor, Nobre de’’ diye atabilirim...

Eğer...Santrforun Tambe ise vay haline...Sakatlığı dolayısıyla fizik gücü yerinde olmayan, adam eksiltemeyen, defans arkasına koşu yapamayan, kaleden uzak oynadığı maçlarda etkisiz kalan, kulübeyle didişen bir oyuncu ile, nasıl galip gelebilirsin? 38 lik Nobre’den hiç mi ders almıyorsun?

Eğer...Stoperlerin Yiğitcan ve Adil, 38 lik Nobre karşısında aciz durumlara düşüyorsa, nasıl galip gelebilirsin? Mustafa Uğur hocanın ikazlarına rağmen defansı ileri çıkaramıyorlarsa, oyunun boyunu kısaltamıyorlarsa, topu oyuna olumlu sokmak yerine rastgele uzaklaştırıyorlarsa, nasıl galip gelebilirsin?

Eğer...Solbekin Batuhan ise, Burhan Eşer sol koridoru delik deşik ediyorsa, genç Batuhan kademe hatası yapıyorsa, hücuma kalkamıyorsa, kalktığında kaliteli orta kesemiyorsa, nasıl galip gelebilirsin?

Eğer...Orta üçlüyü Kubilay- Yiğit- Savaş’tan oluşturuyorsan, vay o takımın haline...Birbirlerine olduğu kadar rakibe de yakın oynamayan, kendileriyle kavga eden, üretmeyen, hareketlenmeyen, boş alanlara koşu yapmayan, ceza alanını ve şutu düşünmeyen oyuncu grubu ile, nasıl galip gelebilirsin? Kaldı ki bu tablo sezonun ilk yarısında belliyken, çare olsun diye Gege ve Sergiy transferlerini gerçekleştiriyorsan ve yararlanamıyorsan, bu oyuncu grubu ile nereye varabilirsin?

Eğer... Forvetin sağ kanadını Lalawela’ya teslim ediyorsan, Mustafa Yılmaz ve Atabey kulübe de oturuyorsa, saha da varlığı yokluğu belli olmayan Lalawela’ya tahammül ediyorsan, nasıl galip gelebilirsin?

Eğer... Takım olarak ilk yarı yokları oynuyorsan, karşı kaleye yaklaşamıyorsan, ikinci yarı 10 dakikalık parlayışla öne geçmeyi beceriyorsan ve bu skoru koruyamıyorsan, bırakın 3 puanın önemini, 1 puanın bu maçta ki önemini kavrayamıyorsan, saha da sonuca isyan etmeyen oyuncu grubu ile, nasıl galip gelebilirsin?

Eğer...Bu takımın teknik patronu olarak oyuncularına söz geçiremiyorsan, Atabey’i oturtup Tambe’yi oynatıyorsan, Lalawela’ya tahammül edip genç Mustafa’ya geç şans veriyorsan, Yiğit İncedemir’de israr ediyorsan, ‘’elimdeki malzeme bu, ne yapayım’’ deyip başka arayışlara girmiyor, bu mazeretin arkasına sığınıyorsan, yanlış Batuhan tercihinde israr ediyorsan...Nasıl?

Eğer...Bu takımın başkanı olarak kadro planlamasında, yabancı oyuncu tercihinde, teknik kadro istikrarsızlığında hata yapıyorsan, sezon başında yaptığın hatalardan ders çıkarmayıp, Ocak transferinde aynı hataları yapmaya devam ediyorsan, kulübü ekonomik anlamda rahatlatamayıp futbolcu isyanlarının hedefi oluyorsan, asıl görevini bırakıp üzerine vazife olmayan işlerle uğraşıyorsan, bu takım nasıl galip gelebilir?

Takke düştü, kel göründü...

Eğer...Gaziantep ve Manisa erken havlu atmasaymış, bugün puan cetveli nasıl olurdu, düşünemiyorum bile...Küme düşme hattında ki bütün takımlar cansiperane oynarlarken, tribünlerin bile sonuca isyan ettiği ortamda, skora isyan etmeyen, agresif olamayan ama paralarını isterken, bildiri dağıtırken isyankar olabilen oyuncu grubu...İşimiz çok zor...