erolsennur @ hotmail.com

TKBSL’nin 2018-2019 sezonunun ilk karşılaşmasını Kocaeli’nde oynayan ve İzmit Bld.Spor’a 83-75 mağlup olan “Gündoğdu Adana Basket” birinci hafta iç sahada OGM Ormanspor ile oynayan ve pota mücadelesini 79-62 kazanan Fenerbahçe, fikstür gereği ikinci karşılaşma adına Adana’da oldu. Adana temsilcisi rakibi Gündoğdu Adana Basket, son çeyrek de zamanın dolmasına saniyeler kala, pota altında topla buluşan Lauren Rochelle Ervin’un çember içerisine bıraktığı sayı ile 68-68’lik skor, 70-68 şekline döndü. Bu sayı çetelesi ile maçın galibi “Gündoğdu Adana Basket” olarak belirlendi. Sonuç “Gündoğdu Adana Basket” için olduğu kadar; Adana Basketbol Ailesi’ni mutlu etti.

YALNIZ henüz ligin başı olmasına rağmen; Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün kontrolu altında olan “Menderes Spor Salonu’nun skor board cihazlarında görülen (!) arıza nedeniyle; müsabaka 15 dakika geç başladı. Bir başka fulü yan ise salonun “Şeref Tribünü’nde oturan, hakem kararlarına itiraz edenlerin, sesli ve hareketli görüntüleri onaylanacak cinsten değildi!...

GÜNDOĞDU Adana Basket oyuna “Nur Nihan Dabakoğlu, Zeynep Öykü Kalbisağde, Olesia Walashenko, Lauren Rochelle Ervin” beşlisiyle başladı. Coach Olcay Orak’ın guard oyuncu olarak görevlendirdiği “Brittany Tanyaboyd” asist olarak topları “Nur Nihan Dabakoğlu” ile birleştirdi. İlk çeyrek içinde Gündoğdu Adana Basket “boş dönüşler” ile başarısız görüldü. Sayı sepetine atılan toplar isabet kaydetmedi. Fenerbahçe “Ayşe Çora, Kianiema Vaughn, Kelsey Christine Plum, Anastasiya Vermameyenka, Özge Savaş” beşi, sarı lacivertli Fransız Coach “Valeria Marie Garnier’in tercihiydi. Fenerbahçe 11-0 önde görüldü. Birinci çeyrek 15-19 şeklinde kapandı.

HER  iki takımın değişiklikler ile oyuna sürdüğü Gündoğdu’dan Manolyu Kurtulmuş, Gabriela Marginean, Sevgi Tonguç değişiklikler ile salon parkesine geldi. Fenerbahçe Tilbe Şenyürek, Tuğçe Canıtez, Özge Yavaş’ı oyunda düşündü. Gündoğdu adına özellikle “üçlük” atışların sayı sepeti içerisinden geçmesi sonrası; ikinci çeyrek 16-15 şeklinde, devre ise 31-34 Fenerbahçe lehine tamamlandı.

SEYİRCİ coşkusunun “altıncı kuvvet” olarak Menderes Spor Salonu, Gündoğdu Adana Basket lehine olunca; üçüncü çeyrek akışında, Fenerbahçe’nin tutuk oyunu ve hatalı pasları sonrası, Gündoğdu’nun arka arkaya sayılar buldu. Skor board 36-36 eşitliğine geldi. Her iki kenar benç alternatif kadın basketbolcuları oyun içerisine dahil etti. Gündoğdu bu bölümü 24-19 önde tamamladı. Skor Board sayı ışığı olarak son çeyrek bölüme 55-53 şeklinde girişi gösterdi.

MÜSABAKANIN son 10 dakikası coşkulu ve özlenen bir basketbol oyununun her iki kulübün basketbolcu kadın sporcuların başarısını yansıttı. Yalnız “faul sayısı” artan Gündoğdu, bir ara oyundan düştü. Coach Olcay Orak “teknik faul” aldı. Serbest atışlardan Fenerbahçe yararlanamadı. Sayılar 62-62 eşitliğine kadar beraberlik serisi gösterdi. Sayı sepetini gören Lauren Rochelle Ervin öne çıktı. Oyun kurucu Brittany Tanyaboyd “5 faul” ile 36.08’lik zaman diliminde oyun dışında kaldı. Skor Board 68-68 olduğun ve müsabakanın “uzatmaya” gidildi denildiği anda; Gündoğru Adana Başkent Lauren Rochelle Ervin, sayı sepetine topu bıraktı ve 70-68 ile pota mücadelesini kazanan “Gündoğdu Adana Basket” oldu..

GÜNDOĞDU Adana Basket Kulübü’nde Lauren Rochelle Ervin 35.51 zaman dilimi ile maçın akışında yer aldı. Aynı oyuncu 17 sayı yaptı. Fail sayısı 23 olan Gündoğdu, bu alanda dikkat etmeli!.. Gündoğdu Adana Basket, iki serilik kadın basketbolunda diğer kulüplerin aldığı sonuçlara göre puan cetvelinde 6.sırada kendine yer buldu. Lige iyi başladı. Bir sonra ki müsabakayı Çukurova Basket ile oynayacak. Çukurova Basket, deplasmanda OGM Ormanspor’u 71-64 ile geçti ve 2’e 2 yaptı. Puan cetvelinde ikinci  sırada. Gündoğdu Adana Basket bu karşılaşmada potalı atışlar kadar, düşündüğü üçlük atışlarda başarılı olmalı. Faulsüz oyunu tercih etmeli. Müsabaka 27 Ekim’de Mersin’de….