erolsennur @ hotmail.com

26.KADINLAR Cumhurbaşkanlığı Kupası, Adana’da düzenlenen pota mücadelesinde Fenerbahçe ile Hatay BŞB.Spor karşılaştı. Adana’ya geçen sezon BŞB. Başkanlığı tarafından kazındırılan, 2.500 kişilik  ASKİ Atatürk Spor Salonu bu karşılaşmada tarafsız salon olarak öne çıktı. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Başkanvekili Mehmet Fatih Öztürk, As Başkan ikilisi Yılmaz Argüden ile Salim Arda Ermut ve TBF Ceo’su Ömer Ozan , TBF Hakem Komitesi’nde yer alan Emin Balcı, Recep Ankaralı, Hüseyin Beşok ile TBF Millî Takım Sorumlusu Antrenör Haluk Yıldırım ve Adana Basketbol İl Temsilcisi Abdullah Kutlu organizenin içinde yer aldı.

ADANA ev sahibi olarak Sayın Mahmut Demirtaş’la birlikte BŞB. Başkanı Hüseyin Sözlü TBF yetkilileri kadar; Fenerbahçe ve Hatay BŞB.Spor yönetim birimleri ile bire bir ilgilendi. Konuksever bir Adana imajını eksiksiz verdiler…

ASKİ Atatürk Spor Salonu “Adanalı Basketbol Ailesi’nin” tüm koltukları kapattıkları yanlar, basketbola ne kadar önem verdiklerini gösterdi. Bir diğer yönden de 2002 ve 2003 yıllarında “Cumhurbaşkanlığı Kupası” finalini birinde Fenerbahçe, diğerinde Erdemir Kulüpleri ile oynayan ve kupayı kazanan  Adana patentli Botaşspor’u aradı!…

KARAŞILAŞMAYI Bursa Bölgesi’ndn Klasman Hakemi Murat Cenir, Kocaeli’nden Fatih Güler, Gaziantep’ten Hüseyin Çelik üçlüsü yönetti. Dört Masa Hakemleri ile İki İstatistik Hakemleri ise Adana Bölgesi kokartı takan basketbol hakemleri olarak, hakem atama sorumlusu Emin Balcı’dan “tam puan” aldılar…

FENERBAHÇE Coach Valrie Garnnier’in oyuna sürdüğü Pelin Bilgiç, Ayş Cora, Birsel Vardarlı, Vauqhn Verameyenka, Tuğçe Canıtez beşlisiyle başladı. Hatay BŞB.Spor’un Coach Aikaterini Chatzidaki ise Courtneyl Paris, İlsu Darıcıoğlu, Snytsina Katarina, Cansul Köksal, Hülya Çoklar’ı üç kısa, iki uzun şeklinde ilk beşi düşündü.

PERİYOTLARIN ilkini Hatay BŞB.Spor 16-11 şeklinde tamamladı. İkinci 10 dakikada 14-12’lik üstünlük Fenerbahçe lehine işlem gördü. Devre 28-25’lik sayı değerlendirmesi ile Hatay BŞB.Spor’un üstünlüğünü gösterdi. Fenerbahçe ilk kez 29-28 bir sayılık farkla üçüncü periyodun içinde yer aldı. Bu periyot 14-9 şeklinde Hatay BŞB.Spor’un başarısını, sayı çetelesinde ise 43-37 olmasını yansıttı. Son çeyrek 18-10 ve sonuç 61-47 ile Hatay BŞB. Spor lehine kapandı.

  1. KADINLAR Cumhurbaşkanlığı Kupası “Hatay BŞB. Spor” müzesine götürüldü. Kupayı Adana Valisi Sayın Mahmut Demirtaş ile Adana Milletvekili Sayın Julide Sarıoğlu verdi. Hatay ve Fenerbahçe sporcuları, müsabakanın basketbol hakemleri özel madalya ile ödüllendirildi. Müsabakanın yıldız basketbolcusu 21 sayı üreten Hatay BŞB. Spor’dan guard sporcu Belçikalı “Hind Ben Abdelkader” seçildi.

POTA çekişmesinde 61-47 mağlup olan 11 defa final oynayan, 8 karşılaşma sonrası “Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanan, Hatay BŞB. Spor karşısında 14 sayı geride kalan FenerbahçeFransa kökenli Coach Valerie Garnier’in rakibinin oyununu okuyamayışına ve heyecansız görüntüsüne de bağlanabilir. Çünkü müsabakanın akışında bu çıplak gözle görüldü. Müsabakada yer alan Adana patentli, Botaşspor apoletli Tilbe Şenyürek, ancak bir “üçlük” atış yapabildi ve oyunun akışında sadece iki çember arasındaki beşin içinde yer aldı!.. Form düşüklüğü vardı. Hatay BŞB. Spor teknik sorumlusu Yunanlı Antrenör  Aikaterini Chatzidaki, basketbolcu kızları yerinde etüt etti ve oyun akışını değişik performanslar ile düşündü.

YENİ dizayn edilen çapı 27 cm. Yüksekliği 80 cm. olan ve roze renkteki  26. “Cumhurbaşkanlı Kupası” Mavi Beyaz renkli Hatay BŞB.Spor’un müzesine tüm sporcuların elinde Hatay’a götürüldü….